Holandia na wielu płaszczyznach zmaga się z biedą. System pomocy jest na skraju wydolności. Kraj podejmuje różne działania, jednak problem nadal się rozrasta.
Niedawno pisaliśmy o systemie znaków dla pracowników migrujących w językach ojczystych, który informują gdzie zgłosić się w sytuacji problematycznej. Wielokrotnie pojawiają się doniesienia o tragicznym losie bezdomnych w Holandii. W tym również Polaków. Jak wygląda problem bezdomności w Niderlandach i kogo dotyczy?
Bezdomność w Holandii – raport
Na początku 2024 roku w Holandii szacowano, że około 33 tysiące osób w wieku 18-65 lat żyje w bezdomności. Jednak dane oficjalne obejmują tylko osoby zarejestrowane w systemie, takie jak ci, którzy przebywają w schroniskach, korzystają z pomocy społecznej lub są zarejestrowani w innych instytucjach. W rzeczywistości aż 70% bezdomnych (około 23,6 tysiąca osób) nie figuruje w żadnym z rejestrów, co wskazuje na istnienie znacznej liczby osób żyjących poza systemem wsparcia. Spośród bezdomnych, niemal połowa (48%) pochodzi z zagranicy, w tym 37% to osoby przybyłe z Afryki, Azji czy Bliskiego Wschodu. Wzrost liczby bezdomnych w Holandii jest związany z rosnącymi kosztami najmu, problemami na rynku pracy oraz przepisami, które umożliwiają szybkie eksmitowanie osób po utracie pracy, w tym migrantów zarobkowych.
Dlaczego Polacy zostają bezdomnymi w Niderlandach?
W Holandii Polacy stanowią istotną część populacji bezdomnych, chociaż dokładne dane na ten temat są trudne do ustalenia. Wśród osób bez dachu nad głową w Niderlandach, dużą grupę stanowią migranci zarobkowi, w tym Polacy. Zazwyczaj są to ludzie, którzy przyjechali w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Często to oni trafiają na ulicę po utracie pracy, szczególnie w wyniku braku stabilności zatrudnienia, zmian na rynku pracy, czy z powodu wygaśnięcia sezonowych kontraktów. Często pracodawcy po zakończeniu zlecenia wyrzucają pracowników z domów – noclegowni dla firm. W jednej chwili człowiek zostaje bez pracy i bez domu. Ta patologia na rynku pracy w Holandii niestety jest częstym zjawiskiem.
Niestety przepisy w Holandii pozwalają na błyskawiczne eksmitowanie osób, które tracą źródło utrzymania. Często sprawia to, że migrant, pozbawiony środków do życia, szybko staje się bezdomny. Dodatkowo, bariera językowa, brak trwałego adresu zamieszkania oraz trudności w dostępie do pomocy społecznej często uniemożliwiają Polakom uzyskanie wsparcia, które mogłoby ich ochronić przed bezdomnością. Niekiedy dochodzi również do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, co pogłębia problemy adaptacyjne.