Bieda stoi za ponad milionem przedwczesnych zgonów

Szokujące wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego pod patronatem the Institute of Health Equity na University College London. Okazuje się, że w ciągu mniej niż dekady w Anglii, z uwagi na życie w biedzie, zmarło przedwcześnie ponad milion ludzi.

Bieda niemal zawsze oznacza krótsze życie

Badanie “Health Inequalities, Lives Cut Short”, przeprowadzone przez prof. Petera Goldblatta, nie pozostawia złudzeń. Bieda i gorsze warunki życia niemal zawsze wiążą się z krótszą średnią długością życia. Aby tego dowieść prof. Goldblatt przeanalizował dane zebrane przez the Office for National Statistics dla mieszkańców Anglii nieżyjących w najbogatszych regionach kraju. A te najbogatsze stanowią jedynie ok. 10 proc. powierzchni Anglii. Skrupulatna analiza wykazała, że w latach 2011–2019 przedwcześnie zmarło aż 1 062 334 osób. Zmarli Wyspiarze możliwe, że nadal cieszyliby się życiem, a nawet życiem w zdrowiu, gdyby mieszkali w regionach zamieszkanych przez 10 proc. najbogatszej populacji. Dodatkowo 151 615 przedwczesnych zgonów odnotowano w kolejnym, 2020 roku. Ale tutaj trzeba jednak pamiętać, że w tym okresie w UK szalał już koronawirus.

- Advertisement -

W swoim badaniu prof. Goldblatt wyraźnie stwierdził, że 148 000 przypadków przedwczesnej śmierci to efekt cięć. To konsekwencja programów oszczędnościowych wdrożonych w UK przez utrzymujących się u władzy od 2010 r. torysów.

UK jednym z krajów, gdzie nierówności w zakresie poziomu zdrowia są największe

Eksperci zgodnie przyznają, że poziom zdrowotności w UK z roku na rok spada. A bieda i nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej jawnie się do tego przyczyniają. Pod względem nierówności w stanie zdrowia między bardziej i mniej zamożnymi członkami społeczeństwa, UK plasuje się obecnie na drugim miejscu wśród krajów rozwiniętych. Gorzej sytuacja przedstawia się tylko w Stanach Zjednoczonych.

Najnowszy raport przyjrzał się także poziomowi zdrowotności Brytyjczyków w porównaniu z mieszkańcami Unii Europejskiej. I tutaj jednak naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Z raportu wynika, że liczba lat, gdzie człowiek cieszy się dobrym zdrowiem, dramatycznie w Wielkiej Brytanii spada. W 2014 r. mężczyźni i kobiety w UK przeżyli średnio więcej lat w zdrowiu niż w krajach Unii Europejskiej. Natomiast od 2017 r. wskaźnik ten utrzymał się na tym samym poziomie co w UE w przypadku mężczyzn, a spadł w przypadku kobiet. Choć wszędzie w Europie ogólny stan zdrowia poprawił się. Liczba lat przeżytych bez chorób zwiększyła się ostatnio o mniej więcej dwa lata.

Przedwczesne zgony to polityczna porażka torysów

Sir Michael Marmot, który nadzorował najnowsze badanie, nie zostawia na politykach Partii Konserwatywnej suchej nitki. – Milion przedwczesnych zgonów, do których przyczyniły się programy oszczędnościowe, to szokująca porażka polityczna. Gorszy stan zdrowia 90 proc. mniej zamożnych w porównaniu z 10 proc. najlepiej sytuowanych oznacza, że nierówności zdrowotne dotyczą większości społeczeństwa. (…) Jedynym innym krajem rozwiniętym radzącym sobie gorzej [niż UK] są Stany Zjednoczone. Tam średnia długość życia spada. W naszym kraju ludzie stali się biedni i chorzy. Żyje w nim niewielu bogatych, zdrowych ludzi. Ludzie dbają o swoje zdrowie, ale ono się pogarsza. A ich życie ulega skróceniu i to nie z ich winy. Przywódcy polityczni mogą zdecydować, czy traktować priorytetowo zdrowie wszystkich ludzi, czy nie. Obecnie tego nie robią – grzmi Michael Marmot.

Teksty tygodnia

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie