Bilety autobusowe dla młodych ludzi za 1 funta

Już wkrótce wszyscy młodzi ludzie mieszkający w Walii będą mogli korzystać ze zniżek na przejazdy autobusem. Bilet autobusowy jednorazowy będzie kosztował 1 funt, a bilet jednodniowy – 3 funty. Z programu będą mogły skorzystać wszystkie osoby w wieku do 16 do 21 lat.

Zaznaczmy na samym wstępie, iż na razie mamy do czynienia z programem pilotażowym. Będzie on bowiem realizowany w latach 2025–2026 i 2026–2027. Jego celem będzie złagodzenie skutków, jaki kryzys kosztów utrzymania wywiera na młodych ludzi.

Bilety autobusowe w niższej cenie dla młodych mieszkańców Walii

Konkretnie, wdrożenie zmian w tym zakresie jest możliwe dzięki porozumieniu osiągniętemu między walijską Partią Pracy a liderką walijskich Liberalnych Demokratów Jane Dodds. Laburzystom udało się przekonać Lib-Dems do wsparcia ich budżetu na lata 2025–2026.

Rząd w Cardiff opublikował ostateczny projekt planu wydatkowania środków publicznych w tym okresie. Ostatnie zmiany przewidują dodatkowe środki w wysokości ponad 120 mln funtów. W całym budżecie określono wydatkowanie 26 mld funtów.

Jak będzie działał ten program?

Dodajmy, iż zafundowanie młodym ludziom tańszych przejazdów autobusami będzie kosztowało walijskich podatników 15 mln funtów. Program będzie realizowany w trakcie roku akademickiego. Rozpocznie się we wrześniu 2025. Młodzi ludzie na razie przyjęli tę ofertę z zadowoleniem, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC. Jedna ze studentek przyznała, że ​​wydawała na bilety autobusowe nawet 50 funtów tygodniowo.

Już wkrótce wszyscy młodzi ludzie mieszkający w Walii będą mogli korzystać ze zniżek na przejazdy autobusem.
Bilety autobusowe dla młodych ludzi za 1 funta (zdjęcie ilustracyjne – fot: Getty Images)

Cavan Griffin, 17-letni student Coleg y Cymoedd, stwierdził, że jego zdaniem ceny przejazdów autobusami nie są uzasadnione. Są one zbyt drogie dla studentów zarabiających najniższą krajową. – Autobusy zawsze się spóźniają, ciągle odwołują trasy. To śmieszne, że płacimy tak wysokie ceny, skoro usługa jest tak niskiej jakości – komentował nastolatek, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

Z kolei Keri Lloyd-Jones, studentka fryzjerstwa w Coleg Menai w Bangor, mocno chwali decyzję rządu walijskiego. – To by mi bardzo pomogło, bo mieszkam w Abersoch. Jeżdżę sześcioma autobusami dziennie, więc ten przejazd za 1 funt byłby dla mnie ogromną pomocą. Bilety za 3 pozwoliłyby mi zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy – zaznacza.

„Zamrożenie” cen biletów autobusowych w 2025

Przypomnijmy, iż rząd Wielkiej Brytanii wprowadził wcześniej limit 2 funtów na bilety w jedną stronę. Program miał wygasnąć w grudniu 2024 r., ale został przedłużony o kolejny rok. W Anglii obowiązuje jednolity limit opłaty za przejazd w wysokości 3 funtów. Oznacza to, że ​​żadna opłata za przejazd autobusem na trasach objętych programem nie przekroczy 3 funtów.

Natomiast na trasach, na których opłaty są niższe niż 3 funty, ceny będą mogły wzrosnąć jedynie o stopę inflacji. W taki sposób, aby nie przekroczyć wyznaczonego limitu.

– Wciąż czekamy na szczegóły dotyczące tego, jak dokładnie będzie działać ta polityka – komentuje Aaron Hill, dyrektor Confederation of Passenger Transport Cymru, jak cytujemy za BBC Wales. – Pojedyncza opłata za przejazd autobusem wyniesie 1 funta dla osób poniżej 21 roku życia przy dziennym limicie 3 funtów. Zasadniczo jest to dobra wiadomość dla młodych ludzi – szczególnie studentów w Aberystwyth – zaznaczał.

Teksty tygodnia

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie