Bilety autobusowe dla młodych ludzi za 1 funta

Już wkrótce wszyscy młodzi ludzie mieszkający w Walii będą mogli korzystać ze zniżek na przejazdy autobusem. Bilet autobusowy jednorazowy będzie kosztował 1 funt, a bilet jednodniowy – 3 funty. Z programu będą mogły skorzystać wszystkie osoby w wieku do 16 do 21 lat.

Zaznaczmy na samym wstępie, iż na razie mamy do czynienia z programem pilotażowym. Będzie on bowiem realizowany w latach 2025–2026 i 2026–2027. Jego celem będzie złagodzenie skutków, jaki kryzys kosztów utrzymania wywiera na młodych ludzi.

- Advertisement -

Bilety autobusowe w niższej cenie dla młodych mieszkańców Walii

Konkretnie, wdrożenie zmian w tym zakresie jest możliwe dzięki porozumieniu osiągniętemu między walijską Partią Pracy a liderką walijskich Liberalnych Demokratów Jane Dodds. Laburzystom udało się przekonać Lib-Dems do wsparcia ich budżetu na lata 2025–2026.

Rząd w Cardiff opublikował ostateczny projekt planu wydatkowania środków publicznych w tym okresie. Ostatnie zmiany przewidują dodatkowe środki w wysokości ponad 120 mln funtów. W całym budżecie określono wydatkowanie 26 mld funtów.

Jak będzie działał ten program?

Dodajmy, iż zafundowanie młodym ludziom tańszych przejazdów autobusami będzie kosztowało walijskich podatników 15 mln funtów. Program będzie realizowany w trakcie roku akademickiego. Rozpocznie się we wrześniu 2025. Młodzi ludzie na razie przyjęli tę ofertę z zadowoleniem, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC. Jedna ze studentek przyznała, że ​​wydawała na bilety autobusowe nawet 50 funtów tygodniowo.

Już wkrótce wszyscy młodzi ludzie mieszkający w Walii będą mogli korzystać ze zniżek na przejazdy autobusem.
Bilety autobusowe dla młodych ludzi za 1 funta (zdjęcie ilustracyjne – fot: Getty Images)

Cavan Griffin, 17-letni student Coleg y Cymoedd, stwierdził, że jego zdaniem ceny przejazdów autobusami nie są uzasadnione. Są one zbyt drogie dla studentów zarabiających najniższą krajową. – Autobusy zawsze się spóźniają, ciągle odwołują trasy. To śmieszne, że płacimy tak wysokie ceny, skoro usługa jest tak niskiej jakości – komentował nastolatek, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

Z kolei Keri Lloyd-Jones, studentka fryzjerstwa w Coleg Menai w Bangor, mocno chwali decyzję rządu walijskiego. – To by mi bardzo pomogło, bo mieszkam w Abersoch. Jeżdżę sześcioma autobusami dziennie, więc ten przejazd za 1 funt byłby dla mnie ogromną pomocą. Bilety za 3 pozwoliłyby mi zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy – zaznacza.

„Zamrożenie” cen biletów autobusowych w 2025

Przypomnijmy, iż rząd Wielkiej Brytanii wprowadził wcześniej limit 2 funtów na bilety w jedną stronę. Program miał wygasnąć w grudniu 2024 r., ale został przedłużony o kolejny rok. W Anglii obowiązuje jednolity limit opłaty za przejazd w wysokości 3 funtów. Oznacza to, że ​​żadna opłata za przejazd autobusem na trasach objętych programem nie przekroczy 3 funtów.

Natomiast na trasach, na których opłaty są niższe niż 3 funty, ceny będą mogły wzrosnąć jedynie o stopę inflacji. W taki sposób, aby nie przekroczyć wyznaczonego limitu.

– Wciąż czekamy na szczegóły dotyczące tego, jak dokładnie będzie działać ta polityka – komentuje Aaron Hill, dyrektor Confederation of Passenger Transport Cymru, jak cytujemy za BBC Wales. – Pojedyncza opłata za przejazd autobusem wyniesie 1 funta dla osób poniżej 21 roku życia przy dziennym limicie 3 funtów. Zasadniczo jest to dobra wiadomość dla młodych ludzi – szczególnie studentów w Aberystwyth – zaznaczał.

Teksty tygodnia

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie