piątek, 20 września, 2024

Brytyjczycy oddają psy rasy American XL Bully do uśpienia. To efekt zmian w prawie

Po serii ataków z udziałem psów rasy American XL Bully, rząd brytyjski zdecydował się zakazać ich hodowli w całej Wielkiej Brytanii. I choć zakaz ten ma zostać wprowadzony dopiero z końcem roku, to wielu właścicieli psów tej niebezpiecznej rasy już teraz oddaje je do uśpienia.

Zakaz hodowli American XL Bully

O tym, że psy rasy American XL Bully stanowią zagrożenie dla społeczeństwa, mówiło się już na Wyspach od jakiegoś czasu. Dane pokazują, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat przedstawiciele rasy American XL Bully stały za połową wszystkich zgonów w Wielkiej Brytanii w następstwie pogryzienia przez psy. Do ataków często dochodziło zupełnie przypadkowo. Na przykład dlatego, że psy uciekły z domu, przedostając się w jakiś sposób przez ogrodzenie. Decyzję Rishiego Sunaka o wprowadzeniu zakazu sprowokował natomiast atak psa tej rasy na 52-letniego Iana Price’a. Do tragicznego zdarzenia, w wyniku którego mężczyzna został dotkliwie pogryziony przez dwa psy, a następnie zmarł, doszło 14 września tego roku.

Właściciele już teraz boją się trzymać psy American XL Bully w domu

Decyzja o wprowadzeniu zakazu hodowli psów rasy American XL Bully wywołała powszechne oburzenie wśród ich właścicieli. W II poł. września w proteście przeciwko decyzji rządu na ulice Londynu wyszły setki ludzi. Większość właścicieli psów American XL Bully apeluje do Rishiego Sunaka, żeby nie odbierano im ich ukochanych zwierząt. Twierdzą oni, że ich pupile nie stanowią dla nikogo zagrożenia. Ale weterynarze i schroniska informują także, że już teraz zgłaszają się do nich ludzie, którzy chcą uśpić swoje psy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że właściciele psów tej rasy obawiają się wypowiedzenia im przez landlorda umowy najmu. – Już teraz trafiają do nas ludzie, którzy przyprowadzają psy z prośbą o ich uśpienie. Obawiają się skutków zakazu [hodowli] – mówi dr David Martin z IVC Evidensia.

Właściciele psów American XL Bully mogą liczyć na okres przejściowy

Rząd nie przedstawił jeszcze szczegółów dotyczących wprowadzenia zakazu hodowli psów American XL Bully. Ale już teraz wiadomo jest, że do 2025 roku będzie w tym względzie obowiązywała tzw. amnestia. Właściciele psów tej rasy będą też mogli ubiegać się o zwolnienie i możliwość zatrzymania swojego pupila. Byłoby to jednak obwarowane kilkoma warunkami. Pies musiałby zostać wykastrowany, natomiast w przestrzeni publicznej musiałby być trzymany na smyczy i w kagańcu. Ekspert musiałby też potwierdzić, że pies nie wykazuje jakichkolwiek niebezpiecznych zachowań.

Zakaz hodowli American XL Bully to nie lada problem dla weterynarzy

Planowany zakaz hodowli psów rasy American XL Bully może też być trudnym doświadczeniem dla weterynarzy i pracowników schronisk dla zwierząt. W końcu w imię prawa trzeba będzie uśpić wiele zdrowych zwierząt. – Zgodnie z naszym kodeksem postępowania, możemy odmówić uśpienia zdrowego zwierzęcia. Wspieramy wszystkich naszych weterynarzy, którzy odmawiają uśpienia zdrowego zwierzęcia. Myślę więc, że będziemy mieli poważne problemy – tłumaczy dr Martin. A dr Samantha Gaines z RSPCA dodaje: – Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy musieli ocenić i zabrać psy, a następnie je uśmiercić, to będzie to miało ogromny wpływ na stan emocjonalny naszego personelu. Rzeczywiście spodziewamy się, że z tego powodu stracimy personel.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wycieczki z niskim depozytem są kuszące? Oto, dlaczego należy na nie uważać

Płace przewyższyły inflację po raz pierwszy od dwóch lat

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?