Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów na prąd mogą liczyć na solidny rabat. Dopłaty do elektryków sięgną nawet 3750 funtów.

Warunkiem skorzystania z programu jest zakup pojazdu elektrycznego o wartości nieprzekraczającej 37 tys. funtów. Inicjatywa potrwa do końca roku budżetowego 2028/2029.

- Advertisement -

Dopłaty do elektryków dadzą realne korzyści gospodarstwom domowym

Zakup samochodu elektrycznego to inwestycja często odstraszająca swoją ceną. Program ECG ma tę różnicę cenową zmniejszyć, a tym samym zachęcić więcej osób do wyboru aut bezemisyjnych. Szacunki wskazują, że kierowcy mogą zaoszczędzić nawet 1500 funtów rocznie na paliwie i kosztach eksploatacji.

Równolegle z wprowadzeniem grantu rząd dba o rozwój infrastruktury ładowania. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje już ponad 82 tys. publicznych punktów ładowania, a nowy punkt uruchamiany jest średnio co 30 minut.

dopłaty do elektryków
Użytkownicy samochodów na prąd mogą zaoszczędzić nawet 1500 funtów rocznie na kosztach eksploatacji / fot. Getty Images

Rząd zachęca również do inwestycji w ładowarki domowe i równolegle rozwija infrastrukturę ładowarek publicznych przydatnych zwłaszcza gospodarstwom nieposiadającym prywatnych podjazdów. Część pieniędzy poszła w elektryfikację flot publicznych, w tym pojazdów NHS i firm transportowych. Równolegle utrzymano obniżoną stawkę akcyzy paliwowej (5 pensów) do wiosny 2026 roku.

Electric Car Grant jest częścią większego planu transformacji

Electric Car Grant to element szeroko zakrojonego Planu na Zmianę. Plan zakłada pobudzenie wzrostu gospodarczego, zwiększenie dochodów gospodarstw domowych i przyspieszenie przejścia na ekologiczną mobilność. Program wpisuje się w polityczne zobowiązanie rządu dotyczące zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych.

W 2024 roku Wielka Brytania była liderem europejskiego rynku EV, notując aż 20-procentowy wzrost sprzedaży rok do roku. Branża motoryzacyjna z entuzjazmem przyjęła nowe wsparcie. Według prognoz dzięki ECG udział aut elektrycznych w rynku może wzrosnąć z obecnych 25 do 80 proc. do końca dekady.

Co więcej, rząd brytyjski, współpracując zarówno z producentami, jak i samorządami, intensyfikuje inwestycje w infrastrukturę ładowania, co dodatkowo przyspiesza tempo transformacji. Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy z sektora logistycznego coraz częściej wybierają auta elektryczne, nie tylko z powodów ekologicznych, lecz także ze względu na niższe koszty eksploatacji. Ponadto rozwój technologii akumulatorów oraz rosnąca konkurencja cenowa sprawiają, że EV stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego kierowcy.

Wielka Brytania solidnie inwestuje w motoryzację

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział start programu DRIVE35 jako jednej z największych inicjatyw przemysłowych ostatnich lat, której celem jest przyciągnięcie inwestorów, wspieranie innowacji oraz przyspieszenie rozwoju motoryzacji bezemisyjnej. W ciągu najbliższej dekady ten sektor otrzyma łącznie 2,5 miliarda funtów. Z tej kwoty 2 miliardy zostaną przeznaczone na inwestycje kapitałowe do 2030 roku, a pozostałe pieniądze na badania i rozwój do roku 2035.

Program DRIVE35 będzie opierał się na trzech filarach. Są to:

  • wsparcie dla dużych inwestycji produkcyjnych,
  • analiza wykonalności projektów planujących rozwój,
  • dotacje na badania i rozwój nowych technologii oraz procesów.

Podsumowując, w 2024 roku przemysł motoryzacyjny wnosił do brytyjskiej gospodarki ponad 21 miliardów funtów wartości dodanej i zapewniał pracę ponad 130 tys. osób.

Teksty tygodnia

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie