Ceny domów w Holandii idą w górę

Ceny domów w Holandii wzrosły w pierwszym kwartale 2024 roku o 9,1 procent, w skali rok do roku, jak wynika z danych przekazanych przez NVM. Już drugi kwartał z rzędu ponad połowa domów została sprzedana powyżej ceny wywoławczej. Za hossę w sektorze mieszkaniowym odpowiada niedobór nieruchomości w Holandii.

W styczniu, lutym i marcu 2024 domy  w Holandii sprzedawano średnio za 432 tys. euro, a zatem o 9,1 proc. drożej niż w pierwszym kwartale 2023 r. i o 0,1 proc. taniej niż w poprzednim kwartale. Ceny domów wzrosły w przypadku wszystkich typów nieruchomości, ale najbardziej w przypadku domów w zabudowie szeregowej (+10,7%) i domów narożnych (+10,2%).

NVM sprzedało w ostatnim kwartale około 29 500 domów, o 4 procent więcej niż rok wcześniej, ale aż o 18 procent mniej niż w poprzednim kwartale. Ogromne 55 procent z tych nieruchomości sprzedano powyżej ceny wywoławczej, Sytuacja była podobna do tej w poprzednim kwartale, gdy ten odsetek sięgnął 54%. Konkretnie, domy sprzedano drożej średnio o 1,8 w pierwszym kwartale. Jeszcze rok temu cena w porównaniu do ceny wywoławczej była niższa o 1,2 proc.

Jak wygląda sytuacja na holenderskim rynku nieruchomości?

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „NL Times” w pierwszym kwartale na rynek wprowadzono o piętnaście procent mniej domów niż kwartał wcześniej. Podaż istniejących domów była w pierwszym kwartale o prawie jedną czwartą niższa, niż rok wcześniej. To jeszcze bardziej zwiększa presję na i tak już ciasny rynek mieszkaniowy, bo popyt nie spada. W rezultacie więcej ludzi musi konkurować o mniejszą liczbę domów.

– Coraz więcej osób ogląda domy na sprzedaż, rośnie także liczba ofert zakupu domu – komentuje Lana Gerssen z NVM, jak cytujemy za „NL Times”. – W związku z wysokim i rosnącym popytem na rynku podaż mieszkań wyczerpuje się. Wyższe płace i nieco niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych oznaczają również, że kupujący mogą pożyczyć więcej. To, w połączeniu z niższą podażą, powoduje, że ceny domów stają się coraz wyższe – podsumowuje.

Ile zapłacimy za dom w Holandii?

Nowe domy w budowie sprzedawano za średnią cenę 479 000 euro, co oznacza wzrost o 1,4 procent w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 roku. Cena była o 2,3 procent wyższa niż średnia podana przez NVM rok temu, wynosząca 468 000 euro. W czwartym kwartale 2023 r. przeciętny istniejący dom sprzedano za 434 tys. euro, czyli o 5,3 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2022 r. Był to pierwszy roczny wzrost od trzeciego kwartału 2022.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holenderskie ubezpieczenie zdrowotne w 2025 wzrośnie o około 11 euro miesięcznie

Holenderscy ubezpieczyciele ogłosili już swoje stawki składek zdrowotnych na rok 2025. Jak wynika z analizy danych przeprowadzonej przez Zorgwijzer, składki wzrosną średnio o ponad 11 euro miesięcznie w przyszłym roku.

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport