piątek, 20 września, 2024

Chorobowe? W tych zawodach nie da się chorować

Zwolnienie chorobowe to nie przywilej, tylko prawo, które w równym stopniu powinno przysługiwać każdej osobie pracującej. Ale teoria często pozostaje tylko teorią.

Pracownicy w UK rzadko biorą chorobowe

Zgodnie z prawem każdy chory pracownik powinien mieć możliwości i czas na to, by wyzdrowieć. Bez większej straty dla swojego wynagrodzenia. Ale teoria często pozostaje tylko teorią, ponieważ w wielu zawodach ludzie nie mogą sobie pozwolić na „spokojne” chorowanie. Statystyki pokazują, że w porównaniu z innymi krajami OECD, pracownicy w Wielkiej Brytanii należą do tych, którzy najrzadziej udają się na chorobowe. A to wcale nie jest dobra praktyką, ponieważ obecność w pracy w czasie choroby może wydłużyć rekonwalescencję pracownika, a także zwiększyć ryzyko pojawienia się u niego powikłań i zachorowania na poważniejszą chorobę. Nie mówiąc już o tym, że chory pracownik często zwyczajnie zakaża i naraża na chorobę innych pracowników. A to wszystko, jak podsumowują eksperci the Institute for Public Policy Research, obniża ogólną produktywność w firmie.

Problem polega jednak na tym, że w Wielkiej Brytanii wynagrodzenie otrzymywane przez pracowników na zwolnieniu chorobowym jest niższe niż w większości krajów europejskich. A dodatkową presję stwarzają niedobory kadrowe i presja ze strony pracodawców, by pracownicy, mimo choroby, pojawiali się w pracy.

Zwolnienie chorobowe – dlaczego w niektórych zawodach jest o nie tak ciężko?

O zwolnienie chorobowe ciężko jest przede wszystkim w całej branży gastronomiczno – hotelarskiej (ang. hospitality). – Nie dostaję wynagrodzenia, jeśli nie chodzę do pracy. Więc nie mam wyboru. Przez dwa lata pracy nie wzięłam ani jednego dnia chorobowego i nie zrobiłabym tego z tego powodu – mówi na łamach „The Guardian” kelnerka pracująca w restauracji w Bristolu. I tłumaczy, że przysługuje jej jedynie ustawowy zasiłek chorobowy w wysokości 116,75 funtów tygodniowo, który zaczyna obowiązywać dopiero po trzech dniach wolnego. – Przy tak wysokich kosztach utrzymania jest naprawdę ciężko. Muszę też przepracować określoną liczbę godzin, aby otrzymać zniżkę na opiekę nad dziećmi – precyzuje.

Chorobowe trudno jest też wziąć nauczycielom, przede wszystkim ze względu na to, by nie opóźniać dzieciom procesu nauki. – Wielu nauczycieli unika brania urlopu chorobowego, aż wreszcie zwalniają się z pracy z powodu wyczerpania lub stresu – mówi 32-letni nauczyciel z Norfolk. I dodaje: – Wśród nauczycieli panuje postawa walki, którą uważam za toksyczną. Gdybyśmy wszyscy brali zwolnienia lekarskie, gdy nie czujemy się dobrze, to system edukacji musiałby dokonać oceny. Trzeba by ocenić, dlaczego nauczyciele cierpią na wyższy poziom stresu i chorób związanych ze stresem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?