piątek, 20 września, 2024

Co Polaków mieszkających w UK odstrasza przed powrotem do Polski?

Co trzyma polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii, którzy za swoją ojczyzną tęsknią i myślą poważnie o powrocie do Polski, przed powrotem do niej? Co jest takiego w naszej ojczyźnie, że odstrasza ona swoich obywateli od powrotu?

Polacy mieszkający w UK są w pewien sposób rozdarci. Część naszych rodaków żyjących na Wyspach chciałoby i może wrócić do Polski, ale tego nie robi. Z jakich powody? Co ich trzyma w UK? Jakie realne czynniki, które ich zniechęcają i odstraszają od Polski?

Pytanie takiej właśnie treści pojawiło się na jednej z popularnych grup zrzeszających naszych rodaków na Facebooku. Konkretnie, na grupie Wielkie i małe powroty z UK i innych zakątków do PL:) jeden z użytkowników (który zastrzegł sobie anonimowość) podniósł tę kwestię w taki sposób:

W jaki sposób inni Polacy odnieśli się do tego pytania? Na co jeszcze zwracali uwagę? Co odstrasza ich od powrotu do Polski?

SŁUŻBA ZDROWIA

Niemal tradycyjne największą dyskusję wywołało porównanie NFZ z NHS. W tej kwestii głosy są tak liczne, co podzielone. Wiele osób wskazuje na zalety brytyjskiego systemu ochrony zdrowia, a z drugiej strony padają argumenty na rzecz polskich szpitali i przychodni. Każdy z nas ma z pewnością różne doświadczenia, ale z pewnością się zgodzimy, że oba systemu nie są doskonałe i jest wiele do poprawy. Gdzie leczą lepiej pozostaje kwestią dyskusyjną.

EDUKACJA

„Mnie przeraża edukacja, szczególnie program nauczania w szkole podstawowej… Dzieci bawią się do 7. roku życia, a później kierat. Zadania domowe, przy których często potrzebni są rodzica bądź korepetycje” – pisze Dorota. Ewelina dodaje „nieunormowane godziny szkolne i spory zakres bezużytecznej wiedzy do nauki”. Z kolei Izabela zaznacza, że to pomimo, a nie dzięki jakości polskiej edukacji, zdecydowała się na powrót.

Wydaje się właśnie, że polskie szkolnictwo jest tym, co mocno odstręcza Polaków przed powrotem do Polski, szczególnie jeśli zestawimy je z edukacją na Wyspach. Nasi rodacy w większości zaznaczają, że w UK stoi ona na wyższym poziomie. Chwalą podejście nauczycieli, ofertę zajęć dodatkowych i wiele innych rzeczy.

STATUS

Dla wielu to może być zaskoczeniem, ale pojawiło się kilka odpowiedzi związanych z settled status. Jak się okazuje, w UK są Polacy, którzy chcą wrócić do Polski, ale chcą się jeszcze trochę „przemęczyć” na Wyspach, żeby tylko „domieszkać” do pełnego statusu.

„Ja chce wracać, ale muszę jeszcze tu żyć, żeby dostać stały status. Wtedy mogę wrócić do PL, a jak będzie źle, to zawsze mam powrót do Anglii” – jak komentuje Asia.

PIENIĄDZE

Na sam koniec pozostawiliśmy temat, który pewnie zdaniem wielu powinien znaleźć się na samym szczycie tej wyliczanki. Jak się jednak okazuje, Polaków w UK ta kwestia wcale tak nie „grzeje”. Jasne, kilka opinii się na ten temat pojawiło, ale nie był to zdecydowanie główny powód, którzy trzyma Polaków w UK. „Zarobki. Nic więcej” – zaznaczył Maciej. „Co przeraża? Zarobki vs wydatki” – podsumowała Weronika.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?