Covid i Brexit zabiły brytyjski biznes? Liczba upadłych firm wzrosła o ponad 50 proc.

Najnowsze dane pokazują, że w 2023 r. niewypłacalność ogłosiło o 52 proc. więcej firm w Wielkiej Brytanii niż dwa lata wcześniej. Przeważająca liczba firm jako przyczynę zakończenia działalności podaje albo Covid-19, albo Brexit, albo oba te czynniki jednocześnie.

Pandemia Covid-19 miała różny wpływ na biznes

Dane zebrane i przeanalizowane przez Creditsafe (agencję sprawdzającą zdolność kredytową firm) pokazują, że w 2023 r. postępowanie upadłościowe było prowadzone względem 30 199 brytyjskich przedsiębiorstw. To o 52 proc. więcej niż w 2021 r. Jak jednak mówią eksperci, wybuch pandemii Covid-19 nie we wszystkich przypadkach okazał się przysłowiowym gwoździem do trumny. Oczywiście były takie przedsiębiorstwa, i było ich dużo, które przed wybuchem ogólnoświatowej pandemii radziły sobie bardzo dobrze i których działalność zupełnie załamała się w trakcie powtarzających się lockdowców i wprowadzanych obostrzeń. Wiele z tych firm akurat nie podniosło się po okresie pandemii. Ale były też takie przedsiębiorstwa, które przed 2020 r. nie radziły sobie zbyt dobrze. Te firmy akurat na wybuchu pandemii skorzystały, ponieważ otrzymały jeszcze fundusze w ramach hojnego programu pomocowego.

- Advertisement -

Widzimy różne przyczyny niepowodzeń w biznesie. Żałoba, strata dziecka, utrata bliskich, własne problemy zdrowotne. Wydaje się, że obecnie problemów zdrowotnych jest znacznie więcej. Ludzie mają także trudności z rekrutacją pracowników. W wielu branżach trudno jest znaleźć pracowników i to ma swoje konsekwencje. A koszty wzrosły wraz z inflacją. To główne powody, ale wszyscy, z którymi współpracujemy, powołują się na Covid i Brexit – w takich słowach podsumowuje coraz liczniejsze upadki przedsiębiorstw Stephanie Buckley z The Insolvency Company.

Liczba upadłości wróci do poziomu sprzed pandemii?

Na pytanie, czy liczba upadłości zwolni i czy powróci do poziomów notowanych przed pandemią, eksperci nie mają zbyt dobrych wiadomości. Z informacji opublikowanych przez Creditsafe, które monitoruje zdolność kredytową firm na podstawie danych bankowych wynika, że w 2023 r. brytyjskie firmy w aż 45 proc. przypadków płaciły swoje faktury z opóźnieniem. Dla porównania w 2021 r. takich przypadków było 35 proc. Średnie opóźnienie w płatności za fakturę wyniosło 11 dni. Natomiast najgorzej radziły sobie z tym firmy z USA, które średnio spóźniały się z uregulowaniem zapłaty o prawie 16 dni.

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie