Covid i Brexit zabiły brytyjski biznes? Liczba upadłych firm wzrosła o ponad 50 proc.

Najnowsze dane pokazują, że w 2023 r. niewypłacalność ogłosiło o 52 proc. więcej firm w Wielkiej Brytanii niż dwa lata wcześniej. Przeważająca liczba firm jako przyczynę zakończenia działalności podaje albo Covid-19, albo Brexit, albo oba te czynniki jednocześnie.

Pandemia Covid-19 miała różny wpływ na biznes

Dane zebrane i przeanalizowane przez Creditsafe (agencję sprawdzającą zdolność kredytową firm) pokazują, że w 2023 r. postępowanie upadłościowe było prowadzone względem 30 199 brytyjskich przedsiębiorstw. To o 52 proc. więcej niż w 2021 r. Jak jednak mówią eksperci, wybuch pandemii Covid-19 nie we wszystkich przypadkach okazał się przysłowiowym gwoździem do trumny. Oczywiście były takie przedsiębiorstwa, i było ich dużo, które przed wybuchem ogólnoświatowej pandemii radziły sobie bardzo dobrze i których działalność zupełnie załamała się w trakcie powtarzających się lockdowców i wprowadzanych obostrzeń. Wiele z tych firm akurat nie podniosło się po okresie pandemii. Ale były też takie przedsiębiorstwa, które przed 2020 r. nie radziły sobie zbyt dobrze. Te firmy akurat na wybuchu pandemii skorzystały, ponieważ otrzymały jeszcze fundusze w ramach hojnego programu pomocowego.

- Advertisement -

Widzimy różne przyczyny niepowodzeń w biznesie. Żałoba, strata dziecka, utrata bliskich, własne problemy zdrowotne. Wydaje się, że obecnie problemów zdrowotnych jest znacznie więcej. Ludzie mają także trudności z rekrutacją pracowników. W wielu branżach trudno jest znaleźć pracowników i to ma swoje konsekwencje. A koszty wzrosły wraz z inflacją. To główne powody, ale wszyscy, z którymi współpracujemy, powołują się na Covid i Brexit – w takich słowach podsumowuje coraz liczniejsze upadki przedsiębiorstw Stephanie Buckley z The Insolvency Company.

Liczba upadłości wróci do poziomu sprzed pandemii?

Na pytanie, czy liczba upadłości zwolni i czy powróci do poziomów notowanych przed pandemią, eksperci nie mają zbyt dobrych wiadomości. Z informacji opublikowanych przez Creditsafe, które monitoruje zdolność kredytową firm na podstawie danych bankowych wynika, że w 2023 r. brytyjskie firmy w aż 45 proc. przypadków płaciły swoje faktury z opóźnieniem. Dla porównania w 2021 r. takich przypadków było 35 proc. Średnie opóźnienie w płatności za fakturę wyniosło 11 dni. Natomiast najgorzej radziły sobie z tym firmy z USA, które średnio spóźniały się z uregulowaniem zapłaty o prawie 16 dni.

Teksty tygodnia

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

Prognoza pogody. Kiedy możemy spodziewać się słońca w Londynie?

Po upalnym i suchym początku wiosny i lata mieszkańcy Londynu w końcu mogą liczyć na chwilę wytchnienia. W najbliższych dniach prognozowane są intensywne opady deszczu i burze. Synoptycy zapowiadają jednak, że zmiana pogody nie potrwa długo. Kiedy nad stolicę znów powróci słońce?

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie