Czy możliwa jest praca zdalna w UK po powrocie do Polski? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Fot. Unsplash

Myślisz o powrocie do Polski, ale żal Ci brytyjskiej wypłaty? Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę zdalną w angielskiej firmie, dzięki której będziesz mógł dalej zarabiać w funtach, ale mieszkać już nad Wisłą? Oto kilka spraw, które warto przemyśleć.

Wśród wielu minusów pandemii, można wskazać przynajmniej jeden niewątpliwy plus. Praca zdalna przestała być rozwiązaniem luksusowym, dostępnym tylko w przypadku niewielkiej liczby stanowisk i tylko w dużych bogatych firmach. Nie licząc pracy typowo fizycznej, obecnie niemal wszystkie obowiązki zawodowe da się wykonywać zdalnie – i nikt już nie patrzy na to jak na dziwny twór z futurystycznej wizji filmów science fiction.

Praca zdalna w UK po powrocie do Polski

W związku z tym, opcja mieszkania w Polsce, a pracy w UK i zarobków nadal w funtach przestała być oderwaną od rzeczywistości bajką, a stała się nieco bardziej realną możliwością – choć nie tak łatwą do realizacji, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Gdzie można znaleźć taką właśnie pracę? Jak szukać brytyjskiego pracodawcy, który pozwoli na pracę zdalną z Polski?

Takie właśnie pytanie postawił pewien emigrant na jednej z grup powrotowych na Facebooku. Zwracają się do bardziej doświadczonych rodaków z prośbą o rady w tej kwestii, napisał: „Czy jest tu ktoś kto po powrocie pracuje zdalnie dla angielskiej firmy? Jakiś pomysł jak szukać takiej pracy?”

Niezawodni polscy emigranci pospieszyli z pomocnymi wskazówkami w komentarzach pod tym postem. Wiele osób podawało konkretne strony internetowe, na których warto przewertować oferty pracy. Wśród wymienianych stron pojawiły się przede wszystkim LinkedIn oraz Indeed.

Inne rady dotyczyły przede wszystkim kwestii formy zatrudnienia. Wiele osób zwracało uwagę, że w przypadku szukania nowego pracodawcy, może być ciężko z wynegocjowaniem kontraktu pracowniczego i że może być łatwiej podjąć współpracę na własną działalność gospodarczą. Z kolei negocjacje kontraktu mogą być prostsze jeśli chcemy zostać u tego samego pracodawcy, u którego pracujemy już wiele lat i który nas ceni – i chcemy jedynie zmienić tryb pracy. Zawsze należy jednak zadbać o wszelkie formalności, aby prawidłowo rozliczyć się w odpowiednim kraju/krajach.

Warto też pamiętać, że wiele zależy od branży. Prawdopodobniej najłatwiej może być o pracę zdalną w IT lub w firmach zajmujących się rekrutacją, obsługą mediów społecznościowych czy w przypadku tzw. freelance’u internetowego w różnych dziedzinach. Ale wiele też zależy od relacji pracownik-pracodawca i polityki konkretnej firmy.

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie