piątek, 20 września, 2024

Czy Thames Water radykalnie podniesie rachunki za wodę?

Thames Water nadal chce podnieść wysokość rachunków za wodę oraz ścieki i to nawet o 44% w ciągu najbliższych pięciu lat. Środki te mają zostać wykorzystane na inwestycje w infrastrukturę. Zadłużone przedsiębiorstwo wodociągowe potrzebuje jednak zgody organu regulacyjnego, aby uderzyć konsumentów w UK po kieszeniach.

Zmagające się z zadłużeniem Thames Water pierwotnie chciało uzyskać ponad 18 miliardów funtów kosztem swoich klientów. Środki zdobyte w ten sposób, osiągnięte dzięki podwyżkom rachunków rozciągniętym na okres pięciu lat, miały (w założeniach!) zostać użyte na modernizację sieci wodociągowych oraz szeroko pojęte inwestycje. Wniosek o możliwość podniesienia cen za wodę bieżącą oraz ścieki został jednak odrzucony przez Ofwat, brytyjski organ regulacyjny sektor wodociągowy.

Dodajmy, iż pierwotny plan zakładał inwestycje na poziomie 18,7 miliarda funtów w latach 2025–2030 i zwiększenie rachunków klientów o 40%, poza wzrostem wynikającym z rosnącej inflacji, w okresie pięciu lat. Choć Ofwat powiedział nie, to Thames Water nie ustaje w wysiłkach…

Ofwat nie zgodził się na podwyżkę cen

Największa brytyjska firma wodociągowa, obsługująca 16 milionów klientów w Londynie i regionie Thames Valley próbuje utrzymać się na powierzchni. Spółka jest obciążona długiem w wysokości 14,7 miliarda funtów, a w dodatku jest ostro krytykowana za jakość oferowanych usług i często awarie, jak wycieki zarówno wody, jak i ścieków.

Odmowna decyzja ze strony Ofwatu sprawiło, iż akcjonariusze spółki zdecydowali się wycofać zastrzyk środków finansowych, który z pewnością pomógłby rozwiązać część bieżących problemów. Już w momencie, gdy Thames Water składało propozycję podwyżki opłat, wiele mówiło się o możliwości przejęcia spółki przez skarb państwa, a teraz zapewne te głosy tylko się nasilą. Obecnie, przedsiębiorstwo wodociągowe chce przeznaczyć dodatkowe 1,1 miliarda funtów na „projekty korzystne dla środowiska”, chociaż nie podano żadnych szczegółów na ten temat.

Thames Water dalej planuje podwyżki

Thames Water trzyma się swoich planów „wyciągnięcia” środków finansowych na inwestycje z kieszeni konsumentów. Jak podaje BBC, zweryfikowane plany inwestycyjne zakładają pulę w wysokości 19,8 miliarda funtów. Aby zgromadzić takie środki, konieczne byłby wzrost rachunków o 40%.

Przeciętny rachunek w takim wypadku sięgnąłby 608,30 funtów rocznie w latach 2029–30. Istnieje również druga opcja, z nakładem inwestycyjnym większym o dodatkowe 1,9 miliarda funtów, co doprowadziłoby do wzrostu średnich rachunków o 44% do 627 funtów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?