Czy żywność ultra przetworzona powinna być odpowiednio oznaczona?

Naukowcy badają, czy warto, aby żywność ultra przetworzona sprzedawana w brytyjskich sklepach była odpowiednio i wyraźnie oznaczana. Czemu ma służyć wprowadzenie takiego rozwiązania? Czym jest żywność wysokoprzetworzona i czy w jakikolwiek sposób może być szkodliwa?

Brytyjscy naukowcy rozważają wydanie rekomendacji dotyczącej wprowadzenia odpowiednich oznaczeń dla żywności o najwyższym stopniu przetworzenia dostępnej w brytyjskich sklepach. Wprowadzenie takiego rozwiązania może okazać się potrzebne, ponieważ niektóre ultraprzetworzone produkty spożywcze mogą zostać zaliczone do „zdrowej” zielonej kategorii w systemie „sygnalizacji świetlnej”, a w efekcie wprowadzać w błąd konsumentów, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC.

- Advertisement -

Zdrowa żywność, ale nie do końca

Według badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University College London niektórzy konsumenci w UK kupując jedzenie, nie mają pojęcia, że włożyli do swojego koszyka żywność ultraprzetworzoną, która wpływa na zwiększone ryzyko chorób serca oraz powoduje otyłość. Z czego to wynika?

Otóż obecnie etykiety umieszczone na produktach sprzedawanych w UK muszą informować jedynie o tym, czy dany produkt spożywczy ma wysoką zawartość tłuszczu, soli i cukru, ale nie zawierają żadnych informacji na temat sposobu jego przetworzenia.

Wprowadzanie klientów w błąd

Badacze z University College London przyjrzeli się w sumie 3000 różnych artykułów spożywczych i napojów. Jak się okazało, większość produktów ultraprzetworzonych została (prawidłowo!) oznaczone na czerwono. Przyczyną była znacznie większa ilość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, cukru, soli i energii. Ale niewielka część żywności tego typu (UPF) nie miała odpowiedniego oznaczenia, co może wprowadzać w błąd, szczególnie że na czerwono oznaczana są ze wszech miar zdrowe produkty, takie jak orzechy czy mleko.

Starszy pracownik naukowy UCL i specjalista ds. kontroli wagi, dr Adrian Brown zwracał uwagę na przykład produkty typu „meat alternative”. – Generalnie taką żywność można uznać za UPF, ale jeśli spojrzysz na etykietę z przodu opakowania zawierającą informację o wartości energetycznej, tłuszczu, tłuszczach nasyconych i cukrze, to oznaczenia są zielone, przez co wiele osób uzna ją za zdrową – zwracał uwagę, jak cytujemy za BBC.

Zespół doktora Browna rozpoczął badanie, aby sprawdzić, jak zdrowa może być dieta zawierająca wyłącznie UFP w porównaniu z dietą minimalnie przetworzoną i czy należy udzielać wskazówek konsumentom w tym zakresie.

Żywność przetworzona, wysoce przetworzona i ultra przetworzona – czym się różnią?

Czym jest żywność przetworzona? Tłumacząc najprościej, jest to taka żywności, którą poddano procesowi, w wyniku którego zmienił się skład i właściwości produktu. Warto zaznaczyć, za żywność przetworzoną można uznać przygotowane w domu pulpety, które w końcu poddaje się procesowi mielenia. Tak definiowana żywność nie musi być zatem z założenia szkodliwa. Aby jednak lepiej zniuansować tę kwestię, wprowadzono pojęcia żywności wysokoprzetworzonej i ultra przetworzonej.

Żywność wysoce przetworzona lub ultra przetworzona zasadniczo cechuje się tym, że została poddana tak wielu procesom, że w zasadzie nie zawiera w sobie żadnych składników odżywczych i nie zapewnia organizmowi nic, poza energią. To jedzenie o niewielkiej wartości. Przykładami takiej żywności są w większości słodycze, lody, słone przekąski, niektóre przetwory mięsne (np. tanie parówki), dania gotowe bezpośrednio do spożycia, dania instant (zupki w proszku), oraz fast foody.

Teksty tygodnia

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie