piątek, 20 września, 2024

Czy żywność ultra przetworzona powinna być odpowiednio oznaczona?

Naukowcy badają, czy warto, aby żywność ultra przetworzona sprzedawana w brytyjskich sklepach była odpowiednio i wyraźnie oznaczana. Czemu ma służyć wprowadzenie takiego rozwiązania? Czym jest żywność wysokoprzetworzona i czy w jakikolwiek sposób może być szkodliwa?

Brytyjscy naukowcy rozważają wydanie rekomendacji dotyczącej wprowadzenia odpowiednich oznaczeń dla żywności o najwyższym stopniu przetworzenia dostępnej w brytyjskich sklepach. Wprowadzenie takiego rozwiązania może okazać się potrzebne, ponieważ niektóre ultraprzetworzone produkty spożywcze mogą zostać zaliczone do „zdrowej” zielonej kategorii w systemie „sygnalizacji świetlnej”, a w efekcie wprowadzać w błąd konsumentów, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC.

Zdrowa żywność, ale nie do końca

Według badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University College London niektórzy konsumenci w UK kupując jedzenie, nie mają pojęcia, że włożyli do swojego koszyka żywność ultraprzetworzoną, która wpływa na zwiększone ryzyko chorób serca oraz powoduje otyłość. Z czego to wynika?

Otóż obecnie etykiety umieszczone na produktach sprzedawanych w UK muszą informować jedynie o tym, czy dany produkt spożywczy ma wysoką zawartość tłuszczu, soli i cukru, ale nie zawierają żadnych informacji na temat sposobu jego przetworzenia.

Wprowadzanie klientów w błąd

Badacze z University College London przyjrzeli się w sumie 3000 różnych artykułów spożywczych i napojów. Jak się okazało, większość produktów ultraprzetworzonych została (prawidłowo!) oznaczone na czerwono. Przyczyną była znacznie większa ilość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, cukru, soli i energii. Ale niewielka część żywności tego typu (UPF) nie miała odpowiedniego oznaczenia, co może wprowadzać w błąd, szczególnie że na czerwono oznaczana są ze wszech miar zdrowe produkty, takie jak orzechy czy mleko.

Starszy pracownik naukowy UCL i specjalista ds. kontroli wagi, dr Adrian Brown zwracał uwagę na przykład produkty typu „meat alternative”. – Generalnie taką żywność można uznać za UPF, ale jeśli spojrzysz na etykietę z przodu opakowania zawierającą informację o wartości energetycznej, tłuszczu, tłuszczach nasyconych i cukrze, to oznaczenia są zielone, przez co wiele osób uzna ją za zdrową – zwracał uwagę, jak cytujemy za BBC.

Zespół doktora Browna rozpoczął badanie, aby sprawdzić, jak zdrowa może być dieta zawierająca wyłącznie UFP w porównaniu z dietą minimalnie przetworzoną i czy należy udzielać wskazówek konsumentom w tym zakresie.

Żywność przetworzona, wysoce przetworzona i ultra przetworzona – czym się różnią?

Czym jest żywność przetworzona? Tłumacząc najprościej, jest to taka żywności, którą poddano procesowi, w wyniku którego zmienił się skład i właściwości produktu. Warto zaznaczyć, za żywność przetworzoną można uznać przygotowane w domu pulpety, które w końcu poddaje się procesowi mielenia. Tak definiowana żywność nie musi być zatem z założenia szkodliwa. Aby jednak lepiej zniuansować tę kwestię, wprowadzono pojęcia żywności wysokoprzetworzonej i ultra przetworzonej.

Żywność wysoce przetworzona lub ultra przetworzona zasadniczo cechuje się tym, że została poddana tak wielu procesom, że w zasadzie nie zawiera w sobie żadnych składników odżywczych i nie zapewnia organizmowi nic, poza energią. To jedzenie o niewielkiej wartości. Przykładami takiej żywności są w większości słodycze, lody, słone przekąski, niektóre przetwory mięsne (np. tanie parówki), dania gotowe bezpośrednio do spożycia, dania instant (zupki w proszku), oraz fast foody.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?