piątek, 20 września, 2024

Czysta wódka z Polski prawdziwym PRZEBOJEM za granicą – eksport w 2020 znacząco wzrósł

Polski alkohol sprzedawał się w rekordowych ilościach na światowych rynkach w roku, w którym wybuchła globalna pandemia koronawirusa. A już prawdziwym hitem okazała się czysta wódka!

Obok papieża Jana Pawła II, growego i książkowego "Wiedźmina", Roberta Lewandowskiego, który urósł do miana piłkarskiej mega-gwiazdy czy klasyków polskiej kuchni, takich jak pierogi, nadal jednym z najlepszych "towarów eksportowych" pozostaje czysta, polska (czasami tylko z nazwy!) wódka. Czy nam się to podoba, czy nie napój wyskokowy wytwarzany z ziemniaków lub zboża stanowi nie tylko istotny element naszej kultury, ale również świetnie sprzedaje się w innych krajach. 

Rośnie eksport alkoholu z Polski za granicę

Eksport alkoholi z Polski w pandemicznym roku 2020 był bardzo wysoki. Ogółem wzrósł o 9 proc. a jego wartość osiągnęła 0,6 mld euro, jak wynika z danych przytaczanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jeśli idzie o piwo to jego sprzedaż podskoczyła z 391,8 do 406,7 mln litrów. Niewiele, ale trzeba pamiętać, że z powodu różnego rodzajów lockdownów i ograniczeń ciężko w zeszłym roku było wyskoczyć do pubu na piwko, więc siłą rzeczy eksport tego towaru musiał być mniejszy.

"Od dłuższego czasu obserwujemy rosnący eksport polskiego piwa, który już pięciokrotnie przewyższa import piw do Polski. Pandemia tego trendu nie zakłóciła" – komentował dla Interii Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

Polska czysta wódka jest prawdziwym przebojem

A co z wódką? Jak podaje GUS eksport napojów spirytusowych poszedł w górę z 56,6 do 69,9 mln litrów. Przebojem jest czysta. "Jeśli chodzi o rynki zbytu, to producenci coraz bardziej ich poszukują poza UE, w tym w Ameryce Południowej czy Azji" – dodawał Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, przytaczany przez Interię.

Szkoci mają swoją whisky, Amerykanie chwalą się bourbonem, a Francuzi – koniakiem. My mamy wódkę i powinniśmy być z niej dumni!

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?