Czym żywią się nastolatkowie mieszkający w UK? Niczym wartościowym, jak się okazuje. Naukowcy z University of Cambridge i University of Bristol ustalili, iż około dwóch trzecich kalorii „zjadanych” przez młodych dorosłych pochodzi z – niestety! – żywności wysoko przetworzonej lub ultra-przetworzonej.
Badania w tym zakresie oparto na analizie dzienników żywieniowych wypełnionych przez prawie 3000 młodych ludzi. Naukowcy z University of Cambridge i University of Bristol skorzystali z danych brytyjskiego National Diet and Nutrition Survey, w ramach którego zaanalizowany okresy w latach 2008-09 i 2018-19. Niestety, wyniki są zatrważające. Średnio 66% kalorii przyjmowanych przez młodych ludzi pochodzi z żywności wysoko przetworzonej lub ultra-przetworzonej (UPF).
Należy dodać, iż w tym okresie nastąpił niewielki spadek z 68% do rzeczonego poziomu, między 2008-09 a 2018-19. Co ciekawe, spożycie żywności ultraprzetworzonej (UPF) było najwyższe wśród osób z ubogich środowisk, osób rasy białej i młodszych nastolatków.
Czym różni się żywność przetworzona od wysoce przetworzonej i ultra-przetwrzonej?
Czym jest żywność przetworzona? Tłumacząc najprościej, jest to taka żywności, którą poddano procesowi, w wyniku którego zmienił się skład i właściwości produktu. Warto zaznaczyć, za żywność przetworzoną można uznać przygotowane w domu pulpety, które w końcu poddaje się procesowi mielenia. Tak definiowana żywność nie musi być zatem z założenia szkodliwa. Aby jednak lepiej zniuansować tę kwestię, wprowadzono pojęcia żywności wysokoprzetworzonej i ultra przetworzonej.
Żywność wysoce przetworzona lub ultra przetworzona zasadniczo cechuje się tym, że została poddana tak wielu procesom, że w zasadzie nie zawiera w sobie żadnych składników odżywczych i nie zapewnia organizmowi nic, poza energią. To jedzenie o niewielkiej wartości. Przykładami takiej żywności są w większości słodycze, lody, słone przekąski, niektóre przetwory mięsne (np. tanie parówki), dania gotowe bezpośrednio do spożycia, dania instant (zupki w proszku), oraz fast foody.
Nawyki żywieniowe młodzieży w UK
Jedna z autorek badania, dr Zoi Toumpakari z Bristolu, powiedziała, że ma nadzieję, że wyniki pomogą w opracowaniu skuteczniejszej polityki zwalczania negatywnych skutków spożywani żywności ultra-przetworzonej wśród młodzieży i skutków, jakie takie nawyki żywieniowe mają na zdrowie publiczne. Istnieją silne przesłanki, aby twierdzić, iż żywność tego typu jest jednym z głównych czynników globalnego wzrostu chorób, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 i schorzenia nowotworowe.
– Na wzorce i praktyki żywieniowe nastolatków wpływa wiele czynników, w tym środowisko domowe, marketing, na który są narażeni, oraz oddziaływanie przyjaciół i rówieśników – komentuje dr Yanaina Chavez-Ugalde z Medical Research Council (MRC) Epidemiology Unit na University of Cambridge, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.
Czemu te trendy powinny nas niepokoić?
– Ale okres dojrzewania to również ważny czas w naszym życiu, w którym pewne zachowania zaczynają się utrwalać. Z naszych ustaleń jasno wynika, że żywność ultraprzetworzona stanowi większość diety nastolatków, a jej spożycie jest na znacznie wyższym poziomie, niż jest to idealne, biorąc pod uwagę jej potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie – uzupełnia dr Chavez-Ugalde.
Badanie zostało w większości sfinansowane przez NIHR School for Public Health Research