piątek, 20 września, 2024

Dietę większości nastolatków w UK stanowi żywność wysoko przetworzona

Czym żywią się nastolatkowie mieszkający w UK? Niczym wartościowym, jak się okazuje. Naukowcy z University of Cambridge i University of Bristol ustalili, iż około dwóch trzecich kalorii „zjadanych” przez młodych dorosłych pochodzi z – niestety! – żywności wysoko przetworzonej lub ultra-przetworzonej.

Badania w tym zakresie oparto na analizie dzienników żywieniowych wypełnionych przez prawie 3000 młodych ludzi. Naukowcy z University of Cambridge i University of Bristol skorzystali z danych brytyjskiego National Diet and Nutrition Survey, w ramach którego zaanalizowany okresy w latach 2008-09 i 2018-19. Niestety, wyniki są zatrważające. Średnio 66% kalorii przyjmowanych przez młodych ludzi pochodzi z żywności wysoko przetworzonej lub ultra-przetworzonej (UPF).

Należy dodać, iż w tym okresie nastąpił niewielki spadek z 68% do rzeczonego poziomu, między 2008-09 a 2018-19. Co ciekawe, spożycie żywności ultraprzetworzonej (UPF) było najwyższe wśród osób z ubogich środowisk, osób rasy białej i młodszych nastolatków.

Czym różni się żywność przetworzona od wysoce przetworzonej i ultra-przetwrzonej?

Czym jest żywność przetworzona? Tłumacząc najprościej, jest to taka żywności, którą poddano procesowi, w wyniku którego zmienił się skład i właściwości produktu. Warto zaznaczyć, za żywność przetworzoną można uznać przygotowane w domu pulpety, które w końcu poddaje się procesowi mielenia. Tak definiowana żywność nie musi być zatem z założenia szkodliwa. Aby jednak lepiej zniuansować tę kwestię, wprowadzono pojęcia żywności wysokoprzetworzonej i ultra przetworzonej.

Żywność wysoce przetworzona lub ultra przetworzona zasadniczo cechuje się tym, że została poddana tak wielu procesom, że w zasadzie nie zawiera w sobie żadnych składników odżywczych i nie zapewnia organizmowi nic, poza energią. To jedzenie o niewielkiej wartości. Przykładami takiej żywności są w większości słodycze, lody, słone przekąski, niektóre przetwory mięsne (np. tanie parówki), dania gotowe bezpośrednio do spożycia, dania instant (zupki w proszku), oraz fast foody.

Nawyki żywieniowe młodzieży w UK

Jedna z autorek badania, dr Zoi Toumpakari z Bristolu, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że wyniki pomogą w opracowaniu skuteczniejszej polityki zwalczania negatywnych skutków spożywani żywności ultra-przetworzonej wśród młodzieży i skutków, jakie takie nawyki żywieniowe mają na zdrowie publiczne. Istnieją silne przesłanki, aby twierdzić, iż żywność tego typu jest jednym z głównych czynników globalnego wzrostu chorób, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 i schorzenia nowotworowe.

– Na wzorce i praktyki żywieniowe nastolatków wpływa wiele czynników, w tym środowisko domowe, marketing, na który są narażeni, oraz oddziaływanie przyjaciół i rówieśników – komentuje dr Yanaina Chavez-Ugalde z Medical Research Council (MRC) Epidemiology Unit na University of Cambridge, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

Czemu te trendy powinny nas niepokoić?

– Ale okres dojrzewania to również ważny czas w naszym życiu, w którym pewne zachowania zaczynają się utrwalać. Z naszych ustaleń jasno wynika, że ​​żywność ultraprzetworzona stanowi większość diety nastolatków, a jej spożycie jest na znacznie wyższym poziomie, niż jest to idealne, biorąc pod uwagę jej potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie – uzupełnia dr Chavez-Ugalde.

Badanie zostało w większości sfinansowane przez NIHR School for Public Health Research

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?