Dochód rozporządzalny w Holandii wzrósł dzięki podwyżkom płac

Dochód rozporządzalny holenderskich gospodarstw domowych wzrósł. Z oficjalnych danych Centraal Bureau voor de Statistiek wynika, iż w 2023 rodziny mieszkające w Holandii miały o 1,4% więcej środków do wydania, niż jeszcze rok wcześniej. Za wzrost w ramach „disposable income” odpowiada głównie wzrost płac.

Według holenderskiego CBS dochód rozporządzalny gospodarstw domowych wzrósł o 1,4% w 2023 roku. Do tej zmiany przyczyniły się podwyżki płac mające zrównoważyć wpływ inflacji, jak czytamy na łamach portalu informacyjnego „Dutch News”. Jak wynika z oficjalnych danych statystycznych pracownicy, których wynagrodzenie, jest ustalane na podstawie układów zbiorowych pracy, zarabiali w 2023 więcej o 6%. Z kolei liczba miejsc pracy zwiększyła się o 1,3%. Dochody w przypadku osób samozatrudnionych wzrosły o 8,7%, przy czym najszybciej rosły branże: gastronomia, obsługa biznesowa, wynajem nieruchomości, nieruchomości i rolnictwo.

Finansowa sytuacja gospodarstw domowych w Holandii się poprawia

Inny wskaźnik pokazuje, że sytuacja gospodarstw domowych w Holandii również się poprawia. Jak wynika z badań agencji Deloitte, w 2022 roku sześć na 10 gospodarstw domowych przyznało się, że zmaga się trudnościami finansowymi. W 2023 sytuacja się poprawiło i tylko 5 na 10 rodzin w Holandii znajduje się w takiej sytuacji.

Dodajmy również, iż połowę z tych gospodarstw domowych określono jako „niezdrowe finansowo”. Oznacza, że ich dochody nie pokrywają codziennych kosztów życia. Podobna liczba gospodarstw domowych była „niestabilna finansowo”, co oznacza, że nie miały wystarczających oszczędności, aby poradzić sobie w nieoczekiwanej sytuacji awaryjnej.

Dochód rozporządzalny rośnie, ale…

Jak się okazuje w najtrudniejszej sytuacji, znajdują się młodzi ludzie w Holandii. 45% osób w wieku od 18 do 25 lat sklasyfikowano jako osoby borykające się z niezdrową sytuacją finansową. Dane CBS pokazują, że gospodarstwa domowe płaciły o 9,1% więcej podatków i kosztów ubezpieczenia społecznego, podczas gdy całkowite zadłużenie hipoteczne wzrosło o 12,9 miliarda euro.

Jednakże skutki inflacji i spadającej sprzedaży na rynku nieruchomości sprawiły, iż po raz pierwszy od 2001 r. zadłużenie hipoteczne było warte mniej niż 80% PKB. Przypomnijmy, ponad dekadę temu, w 2012 zadłużenie tego typu osiągnęło najwyższy poziom i sięgnęło aż 106% PKB.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport