piątek, 20 września, 2024

Dwie kobiety zmarły po zjedzeniu posiłku serwowanego w szpitalu

Trwa dochodzenie w sprawie śmierci dwóch pacjentek brytyjskiego szpitala w Manchesterze. Kobiety miały umrzeć po zjedzeniu szpitalnych kanapek z kurczakiem i majonezem. Bezpośrednim powodem zgonu miało być zakażenie listeriozą.

Ofiarami tej tragedii są emerytowana jamajska pielęgniarka Beverley Sowah (57 l.) i mama pięciorga dzieci Enid Heap (84 l.). Obie przebywały w szpitalu Manchester Royal Infirmary (MRI) w 2019 roku, obie w kolejnych dniach spożyły rzeczone kanapki z kurczakiem i majonezem.

Co wydarzyło się w Manchester Royal Infirmary?

Jak czytamy w relacji udostępnionej na łamach serwisu „Metro”, pani Sowah została przyjęta do szpitala 15 kwietnia 2019 roku z powodu zaawansowanego raka piersi. Zmarła 26 kwietnia, w dwa dni po zjedzeniu rzeczonego posiłku. Z kolei pani Heap została przyjęta 25 marca 2019 r., a kanapkę zjadła 18 kwietnia. Zmarła 6 maja. Dodajmy bardzo wyraźnie, że obie kobiety miały choroby współistniejące.

Przed obliczem sądu Manchester Coroner’s Court ustalono, że obecność bakterii Listeria monocytogenes wywołujących listeriozę zostało powiązane z zewnętrznym dostawcą żywności, a nie z kuchniami w szpitalu.

W tej sprawie wciąż jest wiele niewiadomych…

Firma North Country Quality Food z siedzibą w Salford dostarczyła kurczaka do sieci Good Food Chain, która w ramach umowy z firmą Sodexo przygotowała kanapki z asortymentu „Whole lotta Good” dostarczanego ostatecznie do szpitali.

Jak usłyszał sąd, organizacja Good Food Chain zaopatrywała około 70 szpitali i przygotowywała do 40 000 kanapek dziennie. Firmy zajmujące się dostawą mięsa i będące producentami kanapek znajdują się obecnie w stanie likwidacji.

W tej sprawie wciąż jest wiele niewiadomych i jeszcze się nie zakończyła, ale Zak Golombeck, koroner miasta Manchester, nadal utrzymuje, iż „pierwotna hipoteza” dotyczącą przyczyny zakażenia listeriozą przez kanapki z kurczakiem spożywane przez obie kobiety pozostaje w mocy. Zaznacza, iż nie nie wskazuje na to, aby opieka szpitalna nad nimi była „nieoptymalna”.

Czym jest listerioza?

Listerioza, dawniej też listereloza (łac. listeriosis) – bakteryjna choroba zakaźna, diagnozowana u ludzi i zwierząt. Wywołują ją bakterie Listeria monocytogenes. Oprócz ludzi chorują: owce, świnie, bydło, konie, zające, króliki, kury, świnki morskie, szynszyle. Okres wylęgania choroby wynosi od kilku dni do trzech miesięcy. Jej przebieg może być ciężki i prowadzić do śmierci. Jedyną metodą leczenia jest antybiotykoterapia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?