Dwie kobiety zmarły po zjedzeniu posiłku serwowanego w szpitalu

Trwa dochodzenie w sprawie śmierci dwóch pacjentek brytyjskiego szpitala w Manchesterze. Kobiety miały umrzeć po zjedzeniu szpitalnych kanapek z kurczakiem i majonezem. Bezpośrednim powodem zgonu miało być zakażenie listeriozą.

Ofiarami tej tragedii są emerytowana jamajska pielęgniarka Beverley Sowah (57 l.) i mama pięciorga dzieci Enid Heap (84 l.). Obie przebywały w szpitalu Manchester Royal Infirmary (MRI) w 2019 roku, obie w kolejnych dniach spożyły rzeczone kanapki z kurczakiem i majonezem.

- Advertisement -

Co wydarzyło się w Manchester Royal Infirmary?

Jak czytamy w relacji udostępnionej na łamach serwisu „Metro”, pani Sowah została przyjęta do szpitala 15 kwietnia 2019 roku z powodu zaawansowanego raka piersi. Zmarła 26 kwietnia, w dwa dni po zjedzeniu rzeczonego posiłku. Z kolei pani Heap została przyjęta 25 marca 2019 r., a kanapkę zjadła 18 kwietnia. Zmarła 6 maja. Dodajmy bardzo wyraźnie, że obie kobiety miały choroby współistniejące.

Przed obliczem sądu Manchester Coroner’s Court ustalono, że obecność bakterii Listeria monocytogenes wywołujących listeriozę zostało powiązane z zewnętrznym dostawcą żywności, a nie z kuchniami w szpitalu.

W tej sprawie wciąż jest wiele niewiadomych…

Firma North Country Quality Food z siedzibą w Salford dostarczyła kurczaka do sieci Good Food Chain, która w ramach umowy z firmą Sodexo przygotowała kanapki z asortymentu „Whole lotta Good” dostarczanego ostatecznie do szpitali.

Jak usłyszał sąd, organizacja Good Food Chain zaopatrywała około 70 szpitali i przygotowywała do 40 000 kanapek dziennie. Firmy zajmujące się dostawą mięsa i będące producentami kanapek znajdują się obecnie w stanie likwidacji.

W tej sprawie wciąż jest wiele niewiadomych i jeszcze się nie zakończyła, ale Zak Golombeck, koroner miasta Manchester, nadal utrzymuje, iż „pierwotna hipoteza” dotyczącą przyczyny zakażenia listeriozą przez kanapki z kurczakiem spożywane przez obie kobiety pozostaje w mocy. Zaznacza, iż nie nie wskazuje na to, aby opieka szpitalna nad nimi była „nieoptymalna”.

Czym jest listerioza?

Listerioza, dawniej też listereloza (łac. listeriosis) – bakteryjna choroba zakaźna, diagnozowana u ludzi i zwierząt. Wywołują ją bakterie Listeria monocytogenes. Oprócz ludzi chorują: owce, świnie, bydło, konie, zające, króliki, kury, świnki morskie, szynszyle. Okres wylęgania choroby wynosi od kilku dni do trzech miesięcy. Jej przebieg może być ciężki i prowadzić do śmierci. Jedyną metodą leczenia jest antybiotykoterapia.

Teksty tygodnia

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie