Dwie trzecie Brytyjczyków popiera legalizacją wspomaganego samobójstwa

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos MORI w lipcu 2023 wynika, iż trzecie Brytyjczyków popiera legalizację wspomaganego samobójstwa.

Coraz więcej mieszkańców UK jest przekonana, że dopuszczalne jest wręcz złamanie obowiązującego prawa, aby pomóc w odebraniu życia przyjacielowi lub bliskiej osobie, która chce umrzeć. Wyniki tych badań pojawiają się w momencie, gdy brytyjski parlament pracuje nad zaadresowaniem kwestii związanej z zezwoleniem osobom nieuleczalnie chorym i kompetentnym psychicznie na zakończenie życia oraz potencjalnymi zmianami w prawie obowiązującym w UK w tym względzie.

Jak wynika z rzeczonego sondażu, opinia publiczna na Wyspach opowiada się za wprowadzeniem możliwości wspomaganego samobójstwa („assisted suicide”). 65% ankietowanych jest za tym rozwiązaniem, 17% jest przeciwko, a 18% nie wie, lub nie chce zdradzić swoich preferencji.

Prawo w UK jest „okrutne i anachroniczne”

Nieuleczalnie chora kobieta mieszkająca w hrabstwie Lancashire, przygotowuje się do podróży do Szwajcarii, gdzie tego typu praktyka jest całkowicie legalna, aby zakończyć swoje życie. Rosemary Walker określiła brytyjskie prawo zabraniające wspomaganego umierania jako „okrutne i anachroniczne”.

– Obecne prawo zmusza mnie do wyboru śmierci w formie, w której nie chcę, setki mil od domu, w towarzystwie nieznajomych osób – komentuje Rosemary Walker, która cierpi na nieuleczalnego raka krwi.

Brytyjczycy popierają zmiany w tej kwestii

Sondaż Ipsos MORI wykazuje, iż 61 proc. osób popiera także możliwość podawania przez lekarza leków kończących życie, choć widać było oznaki niewielkiego spadku poparcia dla tej praktyki w porównaniu z 2022 (68 proc.), kiedy to nastąpiła niewielka zmiana w sposobie sformułowania pytania.

Sondaż wykazał również niewielki spadek liczby osób opowiadających się za wspomaganym umieraniem dorosłych cierpiących psychicznie lub emocjonalnie z 40% w 2022 do 35% w 2023 roku, choć ponownie, zmieniono nieco formę pytania.

Wyniki tego badania potwierdzają stabilny poziom poparcia dla reform w tym względzie, a pojawiają się one w obliczu parlamentarnego dochodzenia w sprawie Brytyjczyków, którzy wyjeżdżają z UK, aby w szwajcarskim Dignitas móc odejść, na własnych warunków. W ciągu 20 lat ich liczba miała wynieść 540.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Szef szpitala, który „uciszył obawy dotyczące Lucy Letby”, odszedł z NHS z 1,5 milionami funtów
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do PL

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Polak zamieszany w przemyt imigrantów do UK

Aresztowanie Polaka miało miejsce w minioną niedzielę, 23 marca 2025 roku. W poniedziałek postawiono mu zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie