piątek, 20 września, 2024

Dwie trzecie Brytyjczyków popiera legalizacją wspomaganego samobójstwa

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos MORI w lipcu 2023 wynika, iż trzecie Brytyjczyków popiera legalizację wspomaganego samobójstwa.

Coraz więcej mieszkańców UK jest przekonana, że dopuszczalne jest wręcz złamanie obowiązującego prawa, aby pomóc w odebraniu życia przyjacielowi lub bliskiej osobie, która chce umrzeć. Wyniki tych badań pojawiają się w momencie, gdy brytyjski parlament pracuje nad zaadresowaniem kwestii związanej z zezwoleniem osobom nieuleczalnie chorym i kompetentnym psychicznie na zakończenie życia oraz potencjalnymi zmianami w prawie obowiązującym w UK w tym względzie.

Jak wynika z rzeczonego sondażu, opinia publiczna na Wyspach opowiada się za wprowadzeniem możliwości wspomaganego samobójstwa („assisted suicide”). 65% ankietowanych jest za tym rozwiązaniem, 17% jest przeciwko, a 18% nie wie, lub nie chce zdradzić swoich preferencji.

Prawo w UK jest „okrutne i anachroniczne”

Nieuleczalnie chora kobieta mieszkająca w hrabstwie Lancashire, przygotowuje się do podróży do Szwajcarii, gdzie tego typu praktyka jest całkowicie legalna, aby zakończyć swoje życie. Rosemary Walker określiła brytyjskie prawo zabraniające wspomaganego umierania jako „okrutne i anachroniczne”.

– Obecne prawo zmusza mnie do wyboru śmierci w formie, w której nie chcę, setki mil od domu, w towarzystwie nieznajomych osób – komentuje Rosemary Walker, która cierpi na nieuleczalnego raka krwi.

Brytyjczycy popierają zmiany w tej kwestii

Sondaż Ipsos MORI wykazuje, iż 61 proc. osób popiera także możliwość podawania przez lekarza leków kończących życie, choć widać było oznaki niewielkiego spadku poparcia dla tej praktyki w porównaniu z 2022 (68 proc.), kiedy to nastąpiła niewielka zmiana w sposobie sformułowania pytania.

Sondaż wykazał również niewielki spadek liczby osób opowiadających się za wspomaganym umieraniem dorosłych cierpiących psychicznie lub emocjonalnie z 40% w 2022 do 35% w 2023 roku, choć ponownie, zmieniono nieco formę pytania.

Wyniki tego badania potwierdzają stabilny poziom poparcia dla reform w tym względzie, a pojawiają się one w obliczu parlamentarnego dochodzenia w sprawie Brytyjczyków, którzy wyjeżdżają z UK, aby w szwajcarskim Dignitas móc odejść, na własnych warunków. W ciągu 20 lat ich liczba miała wynieść 540.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Szef szpitala, który „uciszył obawy dotyczące Lucy Letby”, odszedł z NHS z 1,5 milionami funtów
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do PL

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?