Ministerstwo zniszczyło tajne raporty dotyczące samobójstw po wstrzymaniu świadczeń

Fot. Getty

Ministerstwo Pracy i Emerytur miało zniszczyć kilkadziesiąt dokumentacji, dotyczących osób, które popełniły samobójstwo po tym, jak wstrzymano zasiłki w 2013 roku. Departament tłumaczy się przepisami o ochronie danych.

Urzędnicy z brytyjskiego Departamentu Pracy i Emerytur ujawnili, że mogło dojść do zniszczenia nawet 50 opinii, dotyczących zgonów, które nastąpiły w latach 2013-2015, po cięciach w świadczeniach społecznych. Jak podaje dziennik „The Independent”, ministerstwo zostało oskarżone o „ukrywanie” zgłoszeń o samobójstwach związanych ze wstrzymaniem świadczeń.

Urzędnicy twierdzą, że przetrzymywanie tych dokumentów nie było możliwe ze względu na przepisy o ochronie danych. Jednak organ nadzorujący dane powiedział, że nie istnieje żaden wymóg niszczenia raportów do żadnej konkretnej daty i że można by zastosować wyłączenie związane z „interesem publicznym”.

Zobacz koniecznie: Koronawirus: Czy otrzymam wynagrodzenie, jeśli zdecyduję się na „odizolowanie się”?

Jak podaje „The Independent”, Stephen Timms, przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw pracy i emerytur, przyznał, że możliwe jest, iż niszczenie dokumentów było próbą zatuszowania sprawy: „Jestem bardzo przychylny temu poglądowi. Wszystko to podkreśla brak powagi ze strony departamentu w zakresie naprawiania błędów”.

>> Pobierz poradnik dot. Universal Credit <<

Timms zapowiedział, że komisja zażąda wyjaśnień od ministerstwa. Na temat obrony ze strony DWP, że reguły dotyczące danych wymagały zniszczenia starych dokumentów, Timms powiedział: „Prawo nie określa czasu pięciu lat ani sześciu lat i tego rodzaju informacje powinny być przechowywane dłużej”.

 

Gorący temat: Kłótnia o kebab – imigrant z Rumunii złamał Polakowi szczękę, a następnie uciekł z UK

Teksty tygodnia

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Londyńskie taksówki znikają? Czy są gatunkiem zagrożonym?

Choć są symbolem miasta, tak samo jak piętrowe autobusy, znikają w niezwykłym tempie. Londyńskie taksówki są gatunkiem zagrożonym. Czy za kilkadziesiąt lat znikną z krajobrazu miasta?

Czy podatki w UK pójdą w górę?

Coraz więcej ekonomistów, analityków i mieszkańców UK zadaje sobie to pytanie. Kanclerz Reeves wspominała już o opodatkowaniu ISA.

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie