Emerytowany policjant z UK ratuje życie dwulatkowi z Polski

Na lotnisku w Bydgoszczy emerytowany brytyjski policjant ruszył na pomoc dwuletniemu dziecku, które przestało oddychać. Chłopczykowi udało się przywrócić funkcje życiowe i został przewieziony do szpitala. Kto wie, czy gdyby nie interwencja obywatela UK, doszłoby do tragedii…

Do tych wydarzeń doszło w zeszłym tygodniu, w poniedziałek 24 lipca 2023 roku. W Bydgoszczy, na lotnisku im. Ignacego Jana Paderewskiego w hali odlotów miały miejsce dramatyczne sceny. Jak czytamy na łamach lokalnego serwisu „Metropolia Bydgoska”, gdy pasażerowie szykowali się do wejścia na pokład samolotu Ryanaira, lecącego do angielskiego Bristolu (lot oznaczony numerem FR9504, z wylotem planowanym na godzinę 11:05), dwuletni chłopiec o imieniu Ignacy stracił przytomność. Z pomoc ruszył mu Brytyjczyk. Brendan O’Dowda. Jak ustalili dziennikarze „Gazety Wyborczej”, jest on emerytowanym szefem policji z Oxfordu, który obecnie kieruje ochroną w słynnej szkole Eton College w Windsorze.

- Advertisement -

Co wydarzyło się na lotnisku w Bydgoszczy?

— Czekaliśmy w kolejce do wejścia na pokład samolotu, gdy wpadł w naszą okolicę ojciec dziecka ze swoim małym synkiem na rękach. Chłopiec był cały siny. Nie oddychał. Sprawdziłem to dokładnie — oddechu nie było. Zacząłem przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz sekwencję oddechów ratunkowych — jak relacjonuje O`Dowda, jak cytujemy za „GW”.

— Ten moment okazał się kluczowy dla uratowania życia dziecku. Udało mi się przywrócić mu oddech, ale wciąż miał trudności, dopóki nie został podany tlen — mówi dalej O’Dowda. Wkrótce potem z pomocą przyszli funkcjonariusze Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a następnie na scenie zjawili się ratownicy medyczni, którzy zostali wezwani do pomocy. Warto w tym miejscu dodać, że Brytyjczyk, który jako pierwszy ruszył z pomocą, który miał i doświadczenie, i odpowiednie kompetencje, aby ratować życie. Dodajmy również, iż po tych zdarzeniach dziecko zostało przewiezione do najbliższego szpitala na szczegółowe badania.

Kim jest Brendan O’Dowda?

— To są sekundy, w których decyduje los i fortuna. Gdy mały chłopiec zaczął płakać, to ten płacz dziecka był najwspanialszym dźwiękiem, jaki można było usłyszeć — podsumowuje O`Dowda, jak cytujemy za „GW”. — Ojciec chłopca skontaktował się ze mną w czwartek rano. Było to bardzo emocjonalne. Postanowiliśmy, że nie tylko pozostaniemy w kontakcie, ale nawet spróbujemy spotkać się w Polsce lub w Anglii — dodaje.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nie było to pierwsza taka interwencja ze strony Brendana O’Dowdy. W 2008 roku ruszył na pomoc czteroletniej dziewczynce, która została poszkodowana w wypadku drogowym. Były brytyjski policjant do Polski przyleciał wraz ze swoją żoną i starszą córką, aby kibicować swoje młodszej córce, która brała udział w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych w Bydgoszczy.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Teksty tygodnia

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie