Brytyjska emerytura od polskiej różni się nie tylko w zakresie wartości pieniężnej, ale także na poziomie rozwiązań systemowych. W Wielkiej Brytanii istnieje kilka typów emerytur, które różnią się między sobą m.in. wysokością i grupą osób uprawnionych do ich pobierania. Zobacz, jak wysokie są brytyjskie emerytury obecnie oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać.
W 2016 roku w Wielkiej Brytanii podniesiono wiek emerytalny i zmieniono zasady otrzymywania emerytury państwowej, wprowadzając tzw. New State Pension. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące brytyjskiego systemu emerytalnego. Należy też pamiętać, że w UK emerytura nie jest przyznawana automatycznie – każdy musi indywidualnie udać się do urzędu i załatwić wszystkie formalności, aby ją otrzymać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na oficjalne strony rządowe.
Emerytura z Anglii. Jak to działa?
Trzy rodzaje emerytur
W Wielkiej Brytanii składki emerytalne można odkładać w ramach trzech rodzajów emerytur – państwowej, firmowej i prywatnej. Oto najważniejsze różnice między nimi:
- State Pension (emerytura państwowa)
- Basic State Pension (emerytura państwowa podstawowa) – wypłacana każdemu, kto osiągnie wiek emerytalny i przepracuje minimalną liczbę lat
- Additional State Pension (emerytura państwowa dodatkowa) – nie każdy jest do niej uprawniony, a jej wysokość zależy od dochodów i opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne; w ogóle nie będzie przysługiwać osobom, które weszły w wiek emerytalny po 6 kwietnia 2016 roku (zamiast niej będą oni uprawnieni do New State Pension)
- New State Pension (nowa emerytura państwowa) – mogą ją otrzymać mężczyźni urodzeni 6 kwietnia 1951 roku lub później i kobiety urodzone 6 kwietnia 1953 roku lub później; dodatkowo trzeba też osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny oraz przepracować określoną liczbę lat
- Personal Pension (emerytura prywatna) – pochodzi z pieniędzy gromadzonych prywatnie na indywidualnych rachunkach w funduszach inwestycyjnych
- Workplace (Company/Occupational) Pension (emerytura pracownicza) – jest oparta na programach emerytalnych proponowanych przez pracodawcę
CZYTAJ TEŻ: Emerytury państwowe w UK: czym się od siebie różnią?
Emerytura z Anglii. Komu przysługuje brytyjska emerytura?
Warunki nabycia prawa do emerytury
- Osiągnięcie wieku emerytalnego
W 2016 roku wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii został podniesiony i obecnie standardowo wynosi 68 lat. Na stronie rządowej można za pomocą interaktywnego kwestionariusza sprawdzić dokładnie swój brytyjski wiek emerytalny.
- Staż pracy/liczba lat składkowych NI
- Basic State Pension: Dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny 6 kwietnia 2010 roku lub później, minimalny staż pracy konieczny, by nabyć prawo do podstawowej emerytury, wynosi 35 lat (liczone są lata płacenia składek National Insurance).
- New State Pension: Dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny 6 kwietnia 2016 roku lub później, minimalny staż pracy wynosi 10 lat (liczone są lata płacenia składek National Insurance).
ZOBACZ KONIECZNIE: Powrót do Polski – 15 rzeczy, które musisz załatwić przed wyprowadzką z UK
>> CHCESZ POZOSTAĆ W UK? POBIERZ PORADNIK DOTYCZĄCY APLIKACJI SETTLED STATUS TUTAJ <<
Wysokość brytyjskiej emerytury w 2024
- New State Pension: £221.20 tygodniowo
- Wysokości pozostałych typów emerytur zależą od indywidualnych dochodów, wysokości składek ubezpieczenia społecznego czy też od umów w ramach danego programu emerytalnego (firmowego lub prywatnego).
Myśląc o spędzeniu starości na Wyspach, warto pamiętać, że Polakom pracującym i płacącym składki w UK, przysługuje nie tylko podstawowa brytyjska emerytura (State Pension), ale że emerytura z Anglii może być zarówno państwowa, firmowa, jak i prywatna. Dobrze jest zatem zawczasu zadbać o swoją przyszłość finansową, oszczędzając w ramach Personal Pension oraz Workplace/Company Pension. Emerytura z Anglii może być wyższa również dzięki dodatkowi emerytalnemu w UK, o którym także można pomyśleć z wyprzedzeniem.
WIĘCEJ: Dodatek emerytalny w UK – zobacz, jakie warunki trzeba spełniać, by mieć wyższą emeryturę
Wdowia emerytura
W UK istnieje także świadczenie, działające na zasadzie polskiej wdowiej emerytury, O tym jak wygląda wdowia emerytura w UK, pisaliśmy wcześniej.