Europejczycy chcą powrotu Wielkiej Brytanii do Unii, ale na pewnych warunkach

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię YouGov wynika, że większość obywateli czterech dużych graczy w UE – Niemiec, Hiszpanii, Francji i Włoch – popiera ponowne przystąpienie Wielkiej Brytanii do Wspólnoty. Powrót do UE rozważa również wielu Brytyjczyków.

Poparcie waha się od 51 do 63 proc., przy czym najwyższy entuzjazm wykazali Niemcy (63 proc.), a najniższy – Włosi (51 proc.). Do grona państw mocno wspierających powrót Brytyjczyków dołączyła także Dania, gdzie ponad 70 proc. respondentów opowiedziało się za tym krokiem.

- Advertisement -

Zgoda tylko przy pełnym zaangażowaniu Wielkiej Brytanii

Entuzjazm dla powrotu Wielkiej Brytanii nie oznacza zgody na jej wcześniejsze uprzywilejowane warunki. Pytani o możliwość przyjęcia Brytyjczyków z zachowaniem dotychczasowych klauzul opt-out – takich jak brak obowiązku przyjęcia euro czy wyłączenie ze strefy Schengen – Europejczycy są znacznie bardziej sceptyczni. Na taki wariant zgadza się zaledwie co piąty ankietowany.

Niecała jedna piąta Francuzów i Włochów oraz nieco ponad 20 proc. Hiszpanów i Niemców opowiedziało się za powrotem Londynu na starych zasadach. Zdecydowana większość – od 58 do 62 proc. – uważa, że ewentualne członkostwo powinno oznaczać pełne zaangażowanie we wspólną politykę unijną. Tym samym, jeśli Wielka Brytania chce powrócić, musiałaby zaakceptować zasady wspólnej waluty, otwartych granic i wspólnych decyzji politycznych.

Brytyjczycy rozważyliby powrót do UE, ale nie za wszelką cenę

Równie interesujące są wyniki sondażu dotyczącego opinii samych Brytyjczyków. Ponad połowa z nich opowiada się dziś za ponownym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Około jedna trzecia respondentów jest temu przeciwna.

powrót do UE
W razie powrotu Wielka Brytania musiałaby zaakceptować pewne zasady, które niekoniecznie pasują wszystkim Brytyjczykom / fot. Getty Images

Jednak podobnie jak Europejczycy, Brytyjczycy nie są jednomyślni, gdy mowa o warunkach. Gdy zapytano ich, czy byliby skłonni zrezygnować z wcześniejszych wyjątków, poparcie dla powrotu spadało aż o 19 punktów procentowych. Co więcej, 45 proc. badanych w takim scenariuszu deklaruje sprzeciw wobec ponownego członkostwa.

Oznacza to, że dla znacznej części brytyjskiego społeczeństwa powrót do Unii jest akceptowalny tylko pod warunkiem zachowania pewnej autonomii.

Ewentualny powrót do Unii będzie długi i wymagający

Proces ewentualnego ponownego przystąpienia do Unii nie byłby prosty. Wielka Brytania musiałaby przejść pełną procedurę akcesyjną, jak każde państwo kandydujące.

Powrót do  struktur wymagałby nie tylko zmiany polityki wewnętrznej, ale także silnej woli politycznej zarówno w Londynie, jak i w Brukseli.

Teksty tygodnia

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Tysiące emerytów w UK uprawnionych jest do dodatkowych 4300 funtów

DWP prowadzi kampanię związaną z Pension Credit. Okazuje się, że tysiące emerytów nie korzysta z pomocy finansowej, która im przysługuje.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie