Funt rozpoczął nowy tydzień na mocnej pozycji. Wartość szterlinga zbliża się do poziomu najwyższego od dwóch lat

Nowy tydzień rozpoczął się dla funta pozytywnie. Po serii ważnych głosowań dotyczących Brexitu w Izbie Gmin w ubiegłym tygodniu i decyzji o opóźnieniu wyjścia z UE szterling umocnił się w stosunku do innych walut na rynku.

Na kurs funta miała duży wpływ seria trzech głosowań w Izbie Gmin w ubiegłym tygodniu. Drugie głosowanie, w którym parlamentarzyści wykluczyli twardy Brexit a także ostatnie, w którym zdecydowano się opóźnić wyjście z UE, umocniło brytyjską walutę na tyle, że weszła ona w następny tydzień na mocnej pozycji.

- Advertisement -

Szterling od środy wieczorem jest wyjątkowo stabilny – jego wartość wobec waluty eurolandu wyniosła w poniedziałek 1.17 euro, wobec dolara 1.33 USD, a w stosunku do złotówki spadła nieznacznie do 5.02 PLN.

Kurs funta wciąż wysoki i stabilny po ostatnich głosowaniach w brytyjskim parlamencie

 

 

W stosunku do waluty euro pozycja szterlinga jest silna, a jego wartość zbliża się do poziomu najwyższego od dwóch lat. Analitycy finansowi twierdzą, że (trzecie już) głosowanie nad umową dotyczącą Brexitu, które ma odbyć się w tym tygodniu, będzie ważne dla szterlinga.

 

 

 

Od wyniku głosowania będzie zależeć to, jak bardzo Brexit zostanie opóźniony. W przypadku, gdy posłowie poprą umowę Theresy May, wyjście z UE zostanie przesunięte o trzy miesiące, jednak, jeśli umowa po raz kolejny zostanie odrzucona, wtedy możemy spodziewać się znacznie dłuższego opóźnienia.

Finansiści twierdzą, że obecnie kurs funta wobec euro sprzyja zakupowi biletów na wakacje oraz wszelkim wydatkom z tym związanym, które możemy uregulować już teraz. Opóźnienie Brexitu może bowiem przynieść kolejne wahania wartości szterlinga, co wpłynie na nasze wydatki.

Brexit: Tysiące dzieci z UE "mogą pozostać niezarejestrowane"

Teksty tygodnia

EasyJet rozszerza ofertę. Nowe loty do jedenastu najpopularniejszych europejskich miast.

EasyJet ogłosił nową siatkę połączeń z Newcastle. Sprzedaż biletów ruszyła 10 czerwca, a loty można rezerwować już na lato 2026 roku. Linie zachęcają pasażerów do wcześniejszego zakupu.

Polka tłumaczy znęcanie się nad dziećmi paleniem marihuany

Roksana L. z Hounslow przyznała się do siedmiu przypadków znęcania się nad dziećmi. Oskarżono ją też o popełnienie 14 innych przestępstw.

Consult wchodzi do urzędów. Sztuczna inteligencja, która zrewolucjonizuje administrację

W Wielkiej Brytanii trwa rewolucja technologiczna. Jak twierdzi dziennik „Herald”, rząd Zjednoczonego Królestwa planuje wdrożyć w administracji publicznej sztuczną inteligencję nazywaną Consult.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie