Funt SILNY słabością złotego – GBP przekroczyło granicę 4.90 PLN!

Tak dobrze nie było od blisko roku! Kurs funta szterlinga przekroczył granicę 4.90 w stosunki do polskiej złotówki. Takie notowania brytyjska waluta zawdzięcza jednak nie tyle własnej sile, ile wyraźnej słabości PLN.

Na słabszą kondycję polskiej waluty ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim tych, związanych z globalną sytuacją ekonomiczną, ale także lokalnych. Sytuacja ta utrzymuje się od początku maja. Kiedy Polacy zażywali odpoczynku podczas wydłużonego weekendu spekulanci za Oceanem nie spali, a w wyniku ich działań PLN wyszło dość mocno pokiereszowane i osłabiona.

- Advertisement -

Imigranci z Unii Europejskiej zabierają pracę 4 mln Brytyjczyków!

Efekt tych machlojek był jednak krótkotrwały, natomiast na znacznie dłuższą metę na złotówce odbijać się będą jej związki z amerykańskim dolarem, podobnie zresztą jak w przypadku innych walut gospodarek rozwijających się. "Wysokie rentowności długu w USA z jednej strony czynią go bardziej atrakcyjnym (jednocześnie zmniejszając atrakcyjność papierów na innych rynkach, np. w Polsce), ale przede wszystkim oznaczają wzrost kosztu finansowania inwestycji na rynkach wschodzących" – tłumaczy dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. "Przez lata niskie stopy procentowe zachęcały do pożyczania w dolarze i szukania wyższych rentowności gdzie indziej, teraz ta sytuacja się zmienia i oznacza to potencjalne problemy dla rynków wschodzących".

Do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji trzeba dodać bardzo niepewną sytuacją na rynku surowców kopalnych i rosnące ceny ropy. Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie sprawiła, że za baryłkę "czarnego złota" płacimy już ponad 80 dolarów – tak drogo nie było od listopada 2014! Uderza to w polską giełdę, odstrasza inwestorów czego efektem jest słabnący PLN.

Notowania GBP/PLN z ostatniego tygodnia – źródło: InternetowyKantor.pl

 

Polacy pracujący w UK będą musieli zapłacić podatek w Polsce? Od 1 lipca wchodzi w życie konwencja MLI

To jeszcze nie wszystko – w minioną środę prezes Narodowego Banku Polskiego ogłosił brak podwyżek stóp procentowych. Adam Glapiński zaznaczył, że nie ma najmniejszej obawy, aby stabilne stopy przyczyniły się do dalszego osłabiania złotówki, podkreślając przy tym wady zbyt silnego pieniądza. Pytanie tylko czy nasza złotówka rzeczywiście jest zbyt silna, skoro w ciągu miesiąca do euro straciła ponad 3 proc., a do dolara – ponad 8 proc.

Trzeba jednak przyznać, że sytuacja taka może cieszyć Polaków zarabiających w funtach, którzy swoją wypłatę przeliczają na PLN`y. Od początku tygodnia kurs GBP w relacji do złotówki systematycznie rósł. Średni kurs Forex zamknął się w dniu wczorajszym na poziomie 4.9228. Z kolei dziś rano, o godzinie ósmej za jednego funta płacono nieco mniej, bo 4.9183, ale wiele wskazuje na to, że to nie koniec jego wspinaczki.

 

Teksty tygodnia

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Dom tajnych agentów wystawiony na sprzedaż w UK

Na brytyjskim rynku nieruchomości wystawiony został na sprzedaż dom tajnych agentów z czasów II wojny światowej.

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie