Kradzieże aut to niestety nadal dobry biznes. W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.
Z raportu RUSI wynika, że obecne kradzieże nie są już przypadkowymi przestępstwami, lecz częścią dobrze zorganizowanego, międzynarodowego procederu. Złodzieje działają błyskawicznie – samochody bywają kradzione i opuszczają kraj w jeden dzień.
Przez kradzieże aut UK ma straty gospodarcze
Skala przestępczości samochodowej przekłada się na poważne konsekwencje dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Według szacunków RUSI roczne straty sięgają aż 1,77 miliarda funtów. W samym 2023 roku wypłaty ubezpieczeniowe z tytułu kradzieży samochodów osiągnęły 669 milionów funtów i były o blisko jedną piątą wyższe niż rok wcześniej.
Efektem tej sytuacji jest gwałtowny wzrost kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych. Od maja 2021 roku składki wzrosły o ponad 80 proc. Ten wzrost czyni brytyjski rynek ubezpieczeń samochodowych jednym z najdroższych w Europie.
Złodzieje nie zawsze celują w luksusowe auta
Chociaż może się wydawać, że ofiarami kradzieży są głównie auta klasy premium, rzeczywistość jest inna. Najczęściej kradzionymi samochodami w 2024 roku były popularne modele użytkowe – na czele znajduje się Ford Fiesta, z wynikiem blisko 4,5 tys. skradzionych sztuk. Wśród modeli często wybieranych przez przestępców znajdują się również: Ford Focus, Volkswagen Golf, BMW, Land Rover czy Mercedes-Benz.

Skradzione pojazdy są najczęściej transportowane do krajów, gdzie dostępność samochodów jest ograniczona, a ich ceny są znacznie wyższe. Kluczowe rynki docelowe to m.in. Azja Środkowa, Afryka, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gruzja, Cypr oraz Demokratyczna Republika Konga. Atrakcyjność tych rynków wynika z wysokiego popytu na auta, nawet używane, oraz niskiego ryzyka wykrycia kradzionego pojazdu.
Brytyjska infrastruktura ułatwia działalność przestępczą
Położenie geograficzne Wielkiej Brytanii jako wyspiarskiego państwa z rozbudowaną siecią portów morskich jest dodatkowym wyzwaniem w walce z przestępczością samochodową. Brytyjskie służby celne skupiają się głównie na kontrolach towarów wjeżdżających na Wyspy, natomiast znacznie mniej uwagi poświęcają eksportowi.
W Wielkiej Brytanii specyfika kraju – m.in. priorytetowe traktowanie przestępstw z użyciem przemocy (a nie kradzieży mienia) oraz infrastruktura logistyczna – powodują, że jest to środowisko sprzyjające rozwojowi międzynarodowych siatek przestępczych.