Geert Wilders rozpowszechnia rasistowskie treści w social media

Geert Wilders w mediach społecznościowych szeruje rasistowskie i nienawistne treści, aby zwiększyć swoje zasięgi.

Lider PVV za pośrednictwem swojego profilu na platformie X udostępnił przynajmniej 30 razy treści pochodzące z konta Radio Genoa. Słynie ono z publikacji rasistowskich i nienawistnych tweetów, które w ubiegłym roku uzyskały prawie 3 miliardy wyświetleń, jak podaje serwis informacyjny „NL Times”. Jak wynika z analizy platformy badawczej Pointer we współpracy z VRT i IRPI, spośród wszystkich parlamentarzystów w Holandii Wilders jest zdecydowanie największym dystrybutorem tego typu treści

Na jakie treści powoływała się Geert Wilders

Działalność Radia Genoa jest skupiona na atakowaniu osób ubiegających się o azyl, muzułmanów i osób kolorowych, przedstawiając ich jako osoby agresywne i „stanowiące zagrożenie dla naszej kultury” i społeczeństwa. Konto ma 650 000 obserwujących, ale dociera do znacznie większej liczby osób. Między inny także dzięki takim osobom, jak Wilders, który chętnie udostępnia ich treści.

Pointer przeanalizował prawie 3000 postów opublikowanych przez Radio Genoa między 1 kwietnia 2023 r. a 1 kwietnia 2024 r. W analizowanym okresie Wilders udostępnił posty co najmniej 30 razy, najwięcej spośród wszystkich parlamentarzystów w Holandii, jak podaje Pointer. Na początku grudnia, tydzień po zwycięstwie PVV w wyborach, jej lider „uczcił” swoją wygraną szerem rasistowskiego posta.

Rasizm Wildersa ma długą historię

Warto dodać, że w 2016 roku Geert Wilders został uznany za winnego podżegania do dyskryminacji holenderskich Marokańczyków. W 2020 w uniewinniono go, uznając, że działał dla osiągania celów politycznych, a nie w celu dyskryminacji.

Podobny proces został mu wytoczony w kwestii nienawiści i dyskryminacji wobec muzułmanów. W 2011 został uniewinniony. Wówczas sąd uznał, że jego twierdzenia mimo obraźliwego charakteru mieściły się w granicach debaty publicznej.

W 2012 uruchomił stronę internetową zachęcającą do składania donosów na przebywających w Holandii obywateli Polski, Rumunii i Bułgarii. Dodajmy, iż jak o tej sprawie stało się głośno, wielu Polaków stało się celem ksenofobicznych ataków. Nasi rodacy byli napadani tylko za to, że w miejscach publicznych mówili po polsku.

Przeczytaj także

Polacy zatrzymani po szaleńczym pościgu – brutalne przestępstwa na koncie

Holenderska policja po długim pościgu złapała dwóch Polaków. Jechali w terenie zabudowanym ponad 110 km/h. Jak się okazało jeden z Polaków zatrzymany w Den Bosch jest poszukiwany za morderstwo. Drugi, za pobicie.

Transport publiczny w Holandii – cięcia i ograniczenia w kursach autobusów

Drastyczne cięcia w transporcie publicznym w Holandii. W efekcie oszczędności wiele miejsc na mapie kraju będzie odczuwało duże ograniczenia w komunikacji.

Dodatek urlopowy w Holandii może być niższy w tym roku

W maju rozpocznie się wypłata dodatku urlopowego w Holandii. Ze względu na zmiany w systemie podatkowym, niektórzy otrzymają mniej pieniędzy.

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport