Geert Wilders rozpowszechnia rasistowskie treści w social media

Geert Wilders w mediach społecznościowych szeruje rasistowskie i nienawistne treści, aby zwiększyć swoje zasięgi.

Lider PVV za pośrednictwem swojego profilu na platformie X udostępnił przynajmniej 30 razy treści pochodzące z konta Radio Genoa. Słynie ono z publikacji rasistowskich i nienawistnych tweetów, które w ubiegłym roku uzyskały prawie 3 miliardy wyświetleń, jak podaje serwis informacyjny „NL Times”. Jak wynika z analizy platformy badawczej Pointer we współpracy z VRT i IRPI, spośród wszystkich parlamentarzystów w Holandii Wilders jest zdecydowanie największym dystrybutorem tego typu treści

Na jakie treści powoływała się Geert Wilders

Działalność Radia Genoa jest skupiona na atakowaniu osób ubiegających się o azyl, muzułmanów i osób kolorowych, przedstawiając ich jako osoby agresywne i „stanowiące zagrożenie dla naszej kultury” i społeczeństwa. Konto ma 650 000 obserwujących, ale dociera do znacznie większej liczby osób. Między inny także dzięki takim osobom, jak Wilders, który chętnie udostępnia ich treści.

- Advertisement -

Pointer przeanalizował prawie 3000 postów opublikowanych przez Radio Genoa między 1 kwietnia 2023 r. a 1 kwietnia 2024 r. W analizowanym okresie Wilders udostępnił posty co najmniej 30 razy, najwięcej spośród wszystkich parlamentarzystów w Holandii, jak podaje Pointer. Na początku grudnia, tydzień po zwycięstwie PVV w wyborach, jej lider „uczcił” swoją wygraną szerem rasistowskiego posta.

Rasizm Wildersa ma długą historię

Warto dodać, że w 2016 roku Geert Wilders został uznany za winnego podżegania do dyskryminacji holenderskich Marokańczyków. W 2020 w uniewinniono go, uznając, że działał dla osiągania celów politycznych, a nie w celu dyskryminacji.

Podobny proces został mu wytoczony w kwestii nienawiści i dyskryminacji wobec muzułmanów. W 2011 został uniewinniony. Wówczas sąd uznał, że jego twierdzenia mimo obraźliwego charakteru mieściły się w granicach debaty publicznej.

W 2012 uruchomił stronę internetową zachęcającą do składania donosów na przebywających w Holandii obywateli Polski, Rumunii i Bułgarii. Dodajmy, iż jak o tej sprawie stało się głośno, wielu Polaków stało się celem ksenofobicznych ataków. Nasi rodacy byli napadani tylko za to, że w miejscach publicznych mówili po polsku.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Dramatyczna sytuacja bezdomnych po szczycie w Hadze

Szczyt NATO w Hadze wprowadził zamęt w codzienne życia mieszkańców Holandii. Odczuli go również bezdomni niemal w całym kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport