Holandia łagodzi ograniczenia prędkości. Powrót do 130 km/h na wybranych trasach

Po pięciu latach Holandia częściowo odchodzi od rygorystycznego ograniczenia prędkości do 100 km/h na autostradach obowiązującego w godz. 6–19. Zmiany, które wejdą w życie od czerwca, nie mają jednak charakteru ogólnokrajowego.

Nowy limit 130 km/h przez całą dobę będzie obowiązywał tylko na trzech wybranych odcinkach. Które autostrady w Holandii będą bardziej przyjazne kierowcom lubiącym prędkość?

Między ekologią a gazem do dechy – autostrady w Holandii po nowemu

Wprowadzenie lub zniesienie ograniczeń prędkości to temat, który balansuje między wygodą kierowców a troską o środowisko i bezpieczeństwo. Holandia była pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się wprowadzić dzienne ograniczenie do 100 km/h w trosce o redukcję emisji tlenków azotu. Mimo początkowego oporu społecznego rząd argumentował, że niższa prędkość oznacza mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Dziś część tych przepisów odchodzi w niepamięć.

- Advertisement -

Powrót do wyższych limitów prędkości to efekt zmiany rządu. Nowa koalicja odcięła się od strategii klimatycznej poprzedników i zapowiedziała potrzebę poszerzenia swobody kierowców.

Trzy odcinki, więcej swobody – tutaj znów pojedziesz 130 km/h

Już od czerwca kierowcy na wybranych autostradach znów będą mogli przyspieszyć, ponieważ limit prędkości wraca do 130 km/h przez całą dobę. Wyższa prędkość będzie dozwolona jedynie na trzech konkretnych odcinkach. Są to:

  • Autostrada A7 Groningen – Amsterdam – 44-kilometrowy odcinek pomiędzy Stevinsluizen a Lorentzsluizen,
  • Autostrada A7 Groningen – Bunde – 24-kilometrowy fragment od Winschoten do granicy niemieckiej w Bunde,
  • Autostrada A6 Amsterdam – Emmeloord – trasa między Lelystad-Noord a mostem Ketelbrug o długości 18 km.
autostrady w Holandii
Nowy rząd Holandii zerwał ze strategią poprzedników i postanowił podwyższyć limity prędkości na wybranych autostradach / fot. Getty Images

Oczywiście jazda z prędkością 130 km/h nie jest obowiązkowa. Wystarczy zmienić pas i wówczas można jechać spokojniejszym tempem. Z prędkością nie należy przesadzać, ponieważ wówczas łatwo o wypadek. Tylko w 2024 r. w Holandii w wypadkach drogowych zginęło 675 osób. Ponad 200 ofiar to rowerzyści.

Więcej niż 130 km/h, ale z głową – rusza czeski eksperyment drogowy unikatowy na skalę Europy

Mimo że Holandia łagodzi przepisy, i tak nie jest ona najbardziej liberalna pod względem drogowym. Od 1 stycznia 2025 r. to Czechy stały się liderem Europy pod względem dopuszczalnych prędkości na autostradach. Limit wzrósł ze 130 km/h do 150 km/h dla autostrad w nienagannym stanie technicznym.

Testowym odcinkiem dla podwyższonego limitu prędkości będzie fragment autostrady D3 między Táborem a Czeskimi Budziejowicami. Wprowadzenie podwyższonego limitu – od czerwca bądź lipca – właśnie na tej jezdni zostanie poprzedzone wdrożeniem zmiennej sygnalizacji drogowej, która dostosuje prędkość do aktualnych warunków – pogody i natężenia ruchu. Jeżeli system sprawdzi się na D3, podwyższenie limitu rozważane będzie także na D1 i D11.

Przeczytaj także

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerów kolei w Holandii czeka wzrost cen biletów od przyszłego roku. Będzie on jednak mniejszy niż wcześniej zapowiadano i będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport