czwartek, 19 września, 2024

Holenderska gospodarka uniknęła recesji w II kwartale 2024

W II kwartale 2024 roku w Holandii odnotowano wzrost PKB o 1% w porównaniu z I kwartałem, jak wynika z danych przedstawionych przez Centraal Bureau voor de Statistiek. Holenderskiej gospodarce udało się zatem nie tylko uniknąć recesji, ale odnotowano dość solidny wzrost po okresie stagnacji i recesji.

Holandia uniknęła recesji – gospodarka tego kraju wzrosła o 1% w drugim kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak czytamy w komunikacie wydanym przez CBS w środę, 14 sierpnia 2024 roku. Jest to pierwszy solidny wzrost po prawie dwóch latach recesji i stagnacji, a napędzany jest poprzez eksport towarów, inwestycje i wydatki rządowe.

W jakim stanie jest holenderska gospodarka?

W porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 również nastąpiła poprawa, bo wówczas wzrost PKB wynosił zaledwie 0,2%. Co więcej, dynamika rozwoju gospodarczego w Holandii jest większa, niż pierwotnie zakładano. – Nie spodziewałem się tego – jak przyznała na antenie NOS główny ekonomista CBS Peter Hein van Mulligen. Jednocześnie zaznaczył, że pytania dotyczące tego, czy wzrost się utrzyma, pozostaje otwarte. Podkreślił, iż „nie możemy jeszcze mówić o nowym trendzie”.

Po najgorszym okresie pandemii koronawirusa, który przypadł na połowę 2020 roku, gospodarka holenderska mocno się odbiła. Rosła aż do połowy 2022, gdy nastąpiła rosyjska inwazja na Ukrainę, która wywołała kryzys energetyczny. Następnie nastąpiły dwa lata recesji i stagnacji. „W drugim kwartale 2024 roku PKB było w sumie nieznacznie wyższy niż w drugim kwartale 2022 roku” – jak podało CBS. W porównaniu z drugim kwartałem 2023 roku gospodarka holenderska wzrosła o 0,8 procent.

Wzrost PKB Holandii po okresie stagnacji i recesji

Eksport towarów i usług wzrósł o 1,3 procent w II kwartale 2024 w porównaniu z pierwszym. Szczególnie wzrósł eksport produktów chemicznych, żywności, dóbr luksusowych oraz maszyn i urządzeń. Import towarów i usług rósł wolniej, o 0,4 procent. – Nadwyżka handlowa wniosła największy pozytywny wkład we wzrost gospodarczy w II kwartale – jak zaznacza CBS.

Wydatki rządowe dołożyły do PKB wzrost o 1,0%, przy czym więcej środków przeznaczono na opiekę zdrowotną, administrację publiczną i politykę azylową. Inwestycje w aktywa trwałe wzrosły o 0,4%, przy czym szczególnie wzrosły wydatki na transport i mieszkalnictwo, jak czytamy na łamach portalu „NL Times”. Z kolei konsumpcja gospodarstw domowych spadła o 1,0% w porównaniu z pierwszym kwartałem. Rodziny holenderskie wydały mniej na żywność, napoje, energię i usługi hotelowe.

Sytuacja na holenderskim rynku pracy również jest dobra. Liczba miejsc pracy wzrosła o 0,2%, do liczby 11,6 miliona. W drugim kwartale nastąpił niewielki spadek liczby wakatów, ale liczba bezrobotnych, wynosząca 3,6%, jest „stabilna”, jak zaznacza Van Mulligen. Liczba wakatów nadal przewyższa liczbę osób poszukujących pracy w stosunku 108 do 100.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?