Holenderski rząd chce wprowadzić droższe mandaty dla kierowców

Holenderski rząd opracował projekt dekretu dotyczącego wyższych mandatów dla kierowców od 2025 roku. Przewiduje on podwyżki kar średnio o 10 euro za większość wykroczeń drogowych.

Kierowcy w Holandii mogą spodziewać się droższych mandatów od przyszłego roku. Jeśli rząd zatwierdzi projekt dekretu dotyczący zwiększenia kar drogowych.

Droższe mandaty dla kierowców w Holandii

Centralna Agencja Windykacji Sądowej (CJIB) oświadczyła, że stawki mandatów drogowych w Holandii zostaną podwyższone i dostosowane do inflacji. Oznacza to, że mandaty będą kosztować kierowców o 3,2 proc. więcej niż w 2015 roku.

Według opinii Prokuratury Generalnej (OM) nowe stawki mandatów za drobne naruszenia przepisów drogowych są niemal tak surowe, jak za poważne wykroczenia.

Na przykład kierowcy przyłapani na korzystaniu z telefonu komórkowego w czasie jazdy (bez zestawu głośnomówiącego), muszą liczyć się z mandatem w wysokości 440 euro (zamiast 430 euro).

Natomiast jazda lewym pasem bez powodu będzie skutkowała karą w wysokości 290 euro (w porównaniu z 280 euro). A nielegalne parkowanie na miejscu parkingowym dla niepełnosprawnych będzie kosztować kierowców 510 euro (zamiast 500 euro).

CJIB ujawniło, że na drogach w samym Amsterdamie od maja do sierpnia wystawiono prawie 40 000 mandatów za przekroczenie prędkości. Co można przeliczyć na 320 mandatów dziennie.

Warto wspomnieć, że najniższa grzywna za przekroczenie prędkości wynosi 58 euro.

Pieniądze z mandatów łatają dziurę budżetową

Jeszcze rok temu Prokuratura Generalna (OM) apelowała o obniżenie mandatów drogowych w Holandii. Twierdząc, że wysokie mandaty mogą prowadzić do oporu i napięć wśród kierowców.

Rząd jest jednak innego zdania i chce podnieść kary, po 8,6-procentowej podwyżce w 2023 roku. Podobno wyższe mandaty pozwolą wypełnić luki w budżecie Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa.

Droższe mandaty drogowe pozwolą zebrać około 59 milionów euro od 2028 roku. Wzrośnie także skuteczność w wyłapywaniu wykroczeń drogowych. Dzięki zwiększeniu liczby cyfrowych fotoradarów, które koncentrują się na wyłapywaniu korzystania z telefonów w samochodzie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport