Holenderski rząd chce wprowadzić droższe mandaty dla kierowców

Holenderski rząd opracował projekt dekretu dotyczącego wyższych mandatów dla kierowców od 2025 roku. Przewiduje on podwyżki kar średnio o 10 euro za większość wykroczeń drogowych.

Kierowcy w Holandii mogą spodziewać się droższych mandatów od przyszłego roku. Jeśli rząd zatwierdzi projekt dekretu dotyczący zwiększenia kar drogowych.

Droższe mandaty dla kierowców w Holandii

Centralna Agencja Windykacji Sądowej (CJIB) oświadczyła, że stawki mandatów drogowych w Holandii zostaną podwyższone i dostosowane do inflacji. Oznacza to, że mandaty będą kosztować kierowców o 3,2 proc. więcej niż w 2015 roku.

Według opinii Prokuratury Generalnej (OM) nowe stawki mandatów za drobne naruszenia przepisów drogowych są niemal tak surowe, jak za poważne wykroczenia.

Na przykład kierowcy przyłapani na korzystaniu z telefonu komórkowego w czasie jazdy (bez zestawu głośnomówiącego), muszą liczyć się z mandatem w wysokości 440 euro (zamiast 430 euro).

Natomiast jazda lewym pasem bez powodu będzie skutkowała karą w wysokości 290 euro (w porównaniu z 280 euro). A nielegalne parkowanie na miejscu parkingowym dla niepełnosprawnych będzie kosztować kierowców 510 euro (zamiast 500 euro).

CJIB ujawniło, że na drogach w samym Amsterdamie od maja do sierpnia wystawiono prawie 40 000 mandatów za przekroczenie prędkości. Co można przeliczyć na 320 mandatów dziennie.

Warto wspomnieć, że najniższa grzywna za przekroczenie prędkości wynosi 58 euro.

Pieniądze z mandatów łatają dziurę budżetową

Jeszcze rok temu Prokuratura Generalna (OM) apelowała o obniżenie mandatów drogowych w Holandii. Twierdząc, że wysokie mandaty mogą prowadzić do oporu i napięć wśród kierowców.

Rząd jest jednak innego zdania i chce podnieść kary, po 8,6-procentowej podwyżce w 2023 roku. Podobno wyższe mandaty pozwolą wypełnić luki w budżecie Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa.

Droższe mandaty drogowe pozwolą zebrać około 59 milionów euro od 2028 roku. Wzrośnie także skuteczność w wyłapywaniu wykroczeń drogowych. Dzięki zwiększeniu liczby cyfrowych fotoradarów, które koncentrują się na wyłapywaniu korzystania z telefonów w samochodzie.

Przeczytaj także

Zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych w praktyce

Kryzys mieszkaniowy powoduje, że ceny lokali osiągają niewyobrażalny pułap. W efekcie nawet mieszkania socjalne są niezwykle drogie. Władze Holandii zaproponowały zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych.

L4 z powodu wypalenia zawodowego a zabawa? Kobieta zwolniona dyscyplinarnie z pracy wygrała z pracodawcą

Czy zdjęcie z imprezy sylwestrowej może kosztować Cię pracę? Czy pokazanie uśmiechu na Instagramie w trakcie zwolnienia lekarskiego to wystarczający powód do dyscyplinarki?

Polacy zatrzymani po szaleńczym pościgu – brutalne przestępstwa na koncie

Holenderska policja po długim pościgu złapała dwóch Polaków. Jechali w terenie zabudowanym ponad 110 km/h. Jak się okazało jeden z Polaków zatrzymany w Den Bosch jest poszukiwany za morderstwo. Drugi, za pobicie.

Transport publiczny w Holandii – cięcia i ograniczenia w kursach autobusów

Drastyczne cięcia w transporcie publicznym w Holandii. W efekcie oszczędności wiele miejsc na mapie kraju będzie odczuwało duże ograniczenia w komunikacji.

Dodatek urlopowy w Holandii może być niższy w tym roku

W maju rozpocznie się wypłata dodatku urlopowego w Holandii. Ze względu na zmiany w systemie podatkowym, niektórzy otrzymają mniej pieniędzy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport