Holenderski rząd oferuje Syryjczykom 900 euro za powrót do Syrii

Rząd Holandii oferuje obywatelom Syrii 900 euro w gotówce za dobrowolny powrót do Damaszku. To prawie dwa razy więcej niż maksymalna kwota 500 euro w gotówce. Tyle zazwyczaj otrzymują osoby ubiegające się o azyl przy dobrowolnym wyjeździe.

W zamian za to Syryjczycy muszą podpisać oświadczenie, w którym wycofują wniosek o azyl lub zwracają tymczasowe zezwolenie na pobyt, jak podaje portal informacyjny ad.nl. Jeśli obywatele Syrii zgodzą się na takie rozwiązanie, to powrót do Holandii nie będzie już możliwy.

Rząd Holandii pomoże uchodźcom z Syrii w powrocie

Dienst Terugkeer en Vertrek informuje, iż od czasu upadku reżimu Baszszara al-Asada, rośnie liczba „próśb i telefonów” od „Syryjczyków, którzy chcą wrócić do Syrii”. Czyżby więc przynajmniej część uchodźców z Syrii, którzy schronili się w Holandii przed autorytarną władzą, planowała powrót do ojczyzny?

W ramach wstępnego wywiadu DTenV ostrzega przed potencjalnym ryzykiem powrotu do Syrii. Wciąż nie jest jasne, czy kraj jest w pełni bezpieczny. Ogłoszenie części Syrii obszarem bezpiecznym było jednym ze środków ogłoszonych przez holenderski rząd. Stało się to po rezygnacji z ogłoszenia stanu wyjątkowego w zakresie przyznawania azylu. Regulacje te nie zostały jeszcze wdrożone.

„Zrównoważonym powrót” Syryjczyków do Syrii

DTenV utworzyło specjalną stronę internetową, aby pomóc Syryjczykom w powrocie do Syrii. Co zaskakujące, informacje na niej są… tylko w języku niderlandzkim. Chociaż trzeba przyznać, że film, który minister ds. azylu Marjolein Faber (PVV) opublikowała w mediach społecznościowych, został opatrzony napisami w języku arabskim i angielskim.

Minister Faber ogłosił, iż rząd planuje ostatecznie zmuszać syryjskich uchodźców do powrotu. Członkini rządu zaznacza, że rząd nie będzie pomagał w „wizytach rodzinnych ani w odbieraniu rzeczy osobistych”, tylko w „zrównoważonym powrocie”. Holenderscy urzędnicy pomogą nawet zorganizować podróż Syryjczykom mieszkającym w Holandii. Nie jest jednak pewne, czy holenderski rząd pokryje również koszty podróży.

Dodajmy, iż rośnie liczba przymusowych deportacji z Holandii. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez DTenV, w 2024 roku prawie 6000 osób opuściło Holandię. Częściowo dobrowolnie (54%), a częściowo przymusowo (46%). Liczba takich deportacji rośnie już czwarty rok z rzędu. W 2023 wyniosła 5780 osób, a w 2024 – 5990 osób.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: https://polishexpress.eu/rosnie-liczba-przymusowych-deportacji-z-holandii/

Przeczytaj także

Polacy zatrzymani po szaleńczym pościgu – brutalne przestępstwa na koncie

Holenderska policja po długim pościgu złapała dwóch Polaków. Jechali w terenie zabudowanym ponad 110 km/h. Jak się okazało jeden z Polaków zatrzymany w Den Bosch jest poszukiwany za morderstwo. Drugi, za pobicie.

Transport publiczny w Holandii – cięcia i ograniczenia w kursach autobusów

Drastyczne cięcia w transporcie publicznym w Holandii. W efekcie oszczędności wiele miejsc na mapie kraju będzie odczuwało duże ograniczenia w komunikacji.

Dodatek urlopowy w Holandii może być niższy w tym roku

W maju rozpocznie się wypłata dodatku urlopowego w Holandii. Ze względu na zmiany w systemie podatkowym, niektórzy otrzymają mniej pieniędzy.

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport