Holenderski senat odrzuca podwyżkę płacy minimalnej

Zgodnie z oczekiwaniami, w holenderskim senacie odrzucono projekt ustawy podnoszącej minimalne wynagrodzenie. Politycy zasiadający w Eersta Kramer, wyższej izbie parlamentu w Hadze we wtorek, 16 kwietnia 2024 zagłosowali przeciwko podwyżce w wysokości 1,2%.

Projekt ustawy został odrzucony głosami przeciw ze strony senatorów BBB, VVD, SGP, CDA, JA21 i FvD. Decydującą rolę mieli przedstawiciele tego pierwszego stronnictwa politycznego. Postawa polityków agrarno-populistycznej partii BoerBurgerBeweging, a więc największego obozu w Eerste Kamer, była długo przedmiotem medialnych spekulacji. Na początku kwietnia „De Telefraaf” donosił, że głosy przeciw ze strony BBB odrzucą tę ustawę i tak się właśnie stało.

Dlaczego projekt ustawy został odrzucony?

Dodajmy, że w przeszłości politycy BBB głosowali w senacie inaczej, niż w sejmie. Na początku miesiąca, cytowany przez „Telegraafa” senator Eugène Heijnen nie zdradził, jak mieli głosować jego partyjni koledzy. Niemniej, wszystko wskazywało na to, że BBC zagłosuje podobnie jak VVD, biorąc pod uwagę, że obie partie są zaangażowane w trwające rozmowy koalicyjne. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Podwyżka płacy minimalnej w Holandii może zostać odrzucona w senacie„.

Dalsza podwyżka płacy minimalnej w Holandii według BBB byłaby zbyt dużym obciążeniem dla przedsiębiorców i tym samym może zagrozić miejscom pracy. Zwrócono także uwagę, że takie działania zwiększą koszty ponoszone przez skarb państwa. Dlaczgo? Bo w Holandii świadczenia socjalne są powiązane z płacą minimalną i rosną wraz z nią.

Ile wynosi minimalna płaca w Holandii?

Oprócz regularnej półrocznej korekty o wysokość inflacji płaca minimalna w Holandii znacznie wzrosła w ostatnich latach. Na początku tego roku mieliśmy do czynienia z podwyżkę o 3,75 proc. do poziomu 13,27 euro za godzinę. Mimo to wiele osób wykonujących nisko płatne prace ma nadal trudności w związaniu końca końcem, jak wynika z rekomendacji przedstawionej przez specjalistyczną komisję. Jednym z jej zaleceń była dalsza podwyżka najniższego wynagrodzenia.

Od stycznia 2024 roku w Holandii obowiązuje nowa stawka minimalnego wynagrodzenia. Wprowadzano jednolitą, ustawową stawkę godzinową, która obowiązuje wszystkich pracowników. Tym samym nie funkcjonują już wysokość minimalnego wynagrodzenia w skali miesiąca, tygodnia i dnia. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Minimalne wynagrodzenie w Holandii od stycznia 2024„.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport