Holenderski senat odrzuca podwyżkę płacy minimalnej

Zgodnie z oczekiwaniami, w holenderskim senacie odrzucono projekt ustawy podnoszącej minimalne wynagrodzenie. Politycy zasiadający w Eersta Kramer, wyższej izbie parlamentu w Hadze we wtorek, 16 kwietnia 2024 zagłosowali przeciwko podwyżce w wysokości 1,2%.

Projekt ustawy został odrzucony głosami przeciw ze strony senatorów BBB, VVD, SGP, CDA, JA21 i FvD. Decydującą rolę mieli przedstawiciele tego pierwszego stronnictwa politycznego. Postawa polityków agrarno-populistycznej partii BoerBurgerBeweging, a więc największego obozu w Eerste Kamer, była długo przedmiotem medialnych spekulacji. Na początku kwietnia „De Telefraaf” donosił, że głosy przeciw ze strony BBB odrzucą tę ustawę i tak się właśnie stało.

Dlaczego projekt ustawy został odrzucony?

Dodajmy, że w przeszłości politycy BBB głosowali w senacie inaczej, niż w sejmie. Na początku miesiąca, cytowany przez „Telegraafa” senator Eugène Heijnen nie zdradził, jak mieli głosować jego partyjni koledzy. Niemniej, wszystko wskazywało na to, że BBC zagłosuje podobnie jak VVD, biorąc pod uwagę, że obie partie są zaangażowane w trwające rozmowy koalicyjne. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Podwyżka płacy minimalnej w Holandii może zostać odrzucona w senacie„.

- Advertisement -

Dalsza podwyżka płacy minimalnej w Holandii według BBB byłaby zbyt dużym obciążeniem dla przedsiębiorców i tym samym może zagrozić miejscom pracy. Zwrócono także uwagę, że takie działania zwiększą koszty ponoszone przez skarb państwa. Dlaczgo? Bo w Holandii świadczenia socjalne są powiązane z płacą minimalną i rosną wraz z nią.

Ile wynosi minimalna płaca w Holandii?

Oprócz regularnej półrocznej korekty o wysokość inflacji płaca minimalna w Holandii znacznie wzrosła w ostatnich latach. Na początku tego roku mieliśmy do czynienia z podwyżkę o 3,75 proc. do poziomu 13,27 euro za godzinę. Mimo to wiele osób wykonujących nisko płatne prace ma nadal trudności w związaniu końca końcem, jak wynika z rekomendacji przedstawionej przez specjalistyczną komisję. Jednym z jej zaleceń była dalsza podwyżka najniższego wynagrodzenia.

Od stycznia 2024 roku w Holandii obowiązuje nowa stawka minimalnego wynagrodzenia. Wprowadzano jednolitą, ustawową stawkę godzinową, która obowiązuje wszystkich pracowników. Tym samym nie funkcjonują już wysokość minimalnego wynagrodzenia w skali miesiąca, tygodnia i dnia. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Minimalne wynagrodzenie w Holandii od stycznia 2024„.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport