Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts zaapelował, aby konsumenci i firmy w Holandii ostrożnie podchodzili do instalowania aplikacji pochodzących z krajów takich jak Chiny i Rosja. Wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Niepokojące wymagania aplikacji Temu

Temu zbiera od użytkowników szeroki zakres danych – aplikacja żąda dostępu do kamery, kontaktów i sieci Wi-Fi. Według raportu Radar, sklep internetowy wymaga także zgody na odblokowywanie telefonu w nocy i możliwość nagrywania dźwięku. To wzbudziło obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

Minister Beljaarts ostrzega, że Holendrzy powinni „dokładnie zastanowić się” przed instalowaniem aplikacji z krajów prowadzących cyberatak na Holandię, takich jak Chiny, Rosja czy Iran.

Nie tylko dane, ale też bezpieczeństwo produktów

Oprócz obaw o gromadzenie danych, minister zwraca uwagę na jakość produktów sprzedawanych przez zagraniczne platformy spoza Unii Europejskiej. Wielokrotnie okazywało się, że produkty te nie spełniają europejskich norm – mogą stanowić zagrożenie pożarowe, nie działać poprawnie lub być szkodliwe dla zdrowia.

Brak zakazu, ale jasne ostrzeżenie

Na ten moment rząd nie wprowadza zakazu używania aplikacji, ale stanowisko ministra jest jasne: instalowanie i korzystanie z Temu „nie jest dobrym pomysłem”. Holenderskie władze badają, czy platformy takie jak Temu przestrzegają europejskich przepisów. W przypadku wykrycia niezgodności zostaną podjęte odpowiednie działania. 

Problemy Temu w Europie

Na początku listopada Europejskie organy regulacyjne, w tym Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków, nakazały Temu dostosowanie swojej działalności do przepisów UE. Jeśli w ciągu miesiąca firma nie wprowadzi zmian, może spodziewać się wysokich kar finansowych.

Działania prewencyjne rządu

Od marca 2023 roku holenderscy urzędnicy rządowi mają zakaz instalowania aplikacji pochodzących z krajów takich jak Chiny i Rosja na swoich telefonach służbowych. Decyzja ta jest elementem działań mających na celu ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport