Home Office po Brexicie wydaje wizy pracownicze homeopatom, psim groomerom i DJ-om

Jak działa brytyjski system imigracyjny po Brexicie? Na mocy przepisów obowiązujących w UK pracę podejmują groomerzy dla psów i DJ-e. Jak się okazuje m.in. te zawody kwalifikuje się do wiz Skilled Worker.

Zgodnie z założeniami nowy system imigracyjny miał ograniczyć napływ obcokrajowców do UK. Home Office wydając wizy Skilled Worker miał odpowiednio reagować na potrzeby rynku pracy. Chciano również ograniczyć napływ taniej siły roboczej.

- Advertisement -

Jak jednak to wszystko wyszło w praktyce?

Brytyjski system imigracyjny po Brexicie

Dość nieoczekiwanie wśród zawodów pożądanych na Wyspach znaleźli się zwierzęcy groomerzy oraz osoby wyprowadzające psy. Przedstawiciele tych zawodów podjęli pracę w UK aplikując o wizę Skilled Worker. Robert McNeil, badacz z Centre on Migration, Policy and Society na University of Oxford prowadził badania w tej sprawie. Powołując się na oficjalne dane Home Office w latach 2021–2024 wydano 334 wizy na „zawody związane z opieką nad zwierzętami”, jak cytujemy za relacją na łamach „The Independent”.

Kategoria ta obejmuje groomerów psów, wyprowadzaczy psów, stajennych, asystentów w hotelarstwie i asystentów weterynaryjnych. Wydano także 167 wiz instruktorom fitnessu i dobrego samopoczucia. To także nauczyciele pilatesu i jogi oraz trenerzy stylu życia. Na liście kwalifikujących się zawodów znaleźli się również „tłumacze kostiumowi” („costume interpreters”), którzy witają gości w muzeach w strojach z epoki.

Jacy pracownicy otrzymują wizy Skilled Worker?

– Wiele z tych zawodów może być trudnych i wymagać szczególnych umiejętności – komentuje naukowiec. – Ale mogą to nie być tacy pracownicy, o których myślą przedstawiciele opinii publicznej, jako o „key workers” rekrutowanych z zagranicy – zwraca uwagę.

– Rząd jednocześnie z zakończeniem swobodnego przepływu osób obniżył próg kwalifikacji. Zrobił to, aby umożliwić kwalifikowanie się do wiz pracowniczych w przypadku miejsc pracy wymagających średnich kwalifikacji. Wcześniej w systemie obowiązującym obywateli spoza UE kwalifikowano jedynie absolwentów do pracy w danym zawodzie – wyjaśnia Robert McNeil.

Zgodnie z założeniami nowy system imigracyjny miał ograniczyć napływ obcokrajowców do UK.
Home Office po Brexicie wydaje wizy pracownicze homeopatom, psim groomerom i DJ-om (fot: Getty Images)

– Kiedy ludzie myślą o takich zawodach wymagających średniego wykształcenia, to mają myśli hydraulików, murarzy czy techników inżynieryjnych. Ale zdefiniowanie, czym właściwie są średnie kwalifikacje nie jest takie proste – podsumowuje, jak cytujemy za „The Independent”. Na liście pracowników „średnio wykwalifikowanych” znajdują się przedstawiciele personelu pokładowego i personelu linii lotniczych. Są to także zarządcy cmentarzy, homeopaci i instruktorzy kolarstwa.

Laburzyści obiecują naprawę „zepsutego systemu”

– Jesteśmy wdzięczni za pracę, jaką wykonują w Wielkiej Brytanii wykwalifikowani międzynarodowi specjaliści – komentuje tę sprawę rzecznik Home Office. – Jednakże jest oczywiste, że musimy położyć kres uzależnieniu od siły roboczej z zagranicy. Musimy skupić się na pobudzeniu wzrostu gospodarczego. Dlatego w ramach naszego Plan for Change opublikujemy Białą Księgę, aby przedstawić kompleksowy plan przywrócenia porządku w zepsutym systemie imigracyjnym – dodaje.

Minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper zleciła również Migration Advisory Committee (MAC) przeprowadzenie przeglądu skupiającego się na procesach rekrutacji spoza UK

Poziom migracji netto w UK

Przypomnijmy również, iż według najnowszych, oficjalnych danych ONS migracja netto osiągnęła 906 000 w pewnym momencie. Był to rekord. Dane dotyczyły okresu od czerwca 2022 do czerwca 2023. Z kolei w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2024 roku, zanotowano spadek. Ostatnie szacunki mówiły o migracji netto wynoszącej 728 000 osób.

ONS argumentuje, że migracja netto utrzymuje się na historycznie wysokim poziomie z powodu wojny na Ukrainie i przepisów wizowych wprowadzonych po Brexicie przez rząd Borisa Johnsona.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania uderza w gangi zajmujące się przemytem migrantów

W środę 23 lipca brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie wprowadziło prawdopodobnie pierwszy na świecie reżim sankcyjny skierowany przeciwko gangom wspierającym nielegalną migrację poprzez przemyt ludzi.

Europejczycy chcą powrotu Wielkiej Brytanii do Unii, ale na pewnych warunkach

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię YouGov wynika, że większość obywateli czterech dużych graczy w UE – Niemiec, Hiszpanii, Francji i Włoch – popiera ponowne przystąpienie Wielkiej Brytanii do Wspólnoty.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Rodzice mogą otrzymać nawet 200 funtów na mundurki szkolne. Trzeba działać szybko

Trwają wakacje, ale już wkrótce rodzice i dzieci będą musieli zadbać o szkolne mundurki, artykuły papiernicze i ogólne przygotowanie do nowego roku szkolnego. Dofinansowanie na mundurki może znacząco odciążyć domowy budżet i pomóc rodzinom poradzić sobie z rosnącymi kosztami wyprawki.

Brytyjska flaga w szkole. Kolejni uczniowie ukarani za noszenie symboli narodowych

W Wielkiej Brytanii wciąż głośno o sprawie 12-latki ukaranej za założenie sukienki z motywem brytyjskiej flagi na szkolną imprezę. Teraz pojawiły się doniesienia, że uczniowie innej szkoły również ponieśli konsekwencje za noszenie narodowej flagi podczas szkolnego święta kultury.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie