piątek, 20 września, 2024

Home Office potępiony za znaczące podniesienie opłat wizowych. Kto na tym ucierpi?

Home Office podniosło właśnie opłaty za wnioski wizowe. Jak poinformowało, chce w ten sposób finansować „niezbędne usługi publiczne i rozszerzyć finansowanie płac w sektorze publicznym”. Ruch ten skrytykował m.in. związek zawodowy The Royal College of Nursing, który stwierdził, że podniesienie opłat wizowych tylko utrudni pozyskiwanie jakże potrzebnych w UK pielęgniarzy i pielęgniarek.

Wzrost opłat wizowych w UK – komu to potrzebne?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało podniesienie opłat wizowych za „słuszne i sprawiedliwe”. W uzasadnieniu takiego ruchu podano, że potrzebne są fundusze na pokrycie wyższych wynagrodzeń pracowników sektora publicznego, a także na podtrzymanie „niezbędnych usług publicznych”. Tymczasem związek zawodowy The Royal College of Nursing nie pozostawił na decyzji Home Office suchej nitki. Jego dyrektor naczelna Pat Cullen stwierdziła, że wyższe koszty wiz są szkodliwe dla siły roboczej. Zwłaszcza że personel NHS w coraz większym stopniu zależy od pracowników międzynarodowych. RCN nie ma wątpliwości, że podniesienie opłat wizowych jest „nie tylko niesprawiedliwe, ale powoduje podziały i krótkowzroczność”.

NHS desperacko potrzebuje pracowników

Home Office podniósł opłaty wizowe nawet o 35 proc. A przecież w wielu sektorach, w tym zwłaszcza w NHS, każdy nowy pracownik jest na wagę złota. The Royal College of Nursing poinformował, że w NHS są dziesiątki tysięcy wakatów dla pielęgniarek. A ograniczenie podaży personelu pielęgniarskiego wykształconego za granicą tylko zwiększy presję na usługi w zakresie zdrowia i opieki na Wyspach. Na poparcie tej tezy RCN podało, że obecnie 53 proc. pielęgniarek wpisywanych do rejestru Nursing and Midwifery Council zdobyło swoje wykształcenie za granicą. – Obawiamy się, że te podwyżki opłat sprawią, że Wielka Brytania stanie się mniej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy dla pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia – zaznaczyła Pat Cullen

Pielęgniarki-migrantki będą musiały zapłacić o 15 proc. więcej za wniosek o wizę zdrowotną i opiekuńczą. Obecnie opłata za zaświadczenie o sponsorze wynosi 284 funty na okres do trzech lat i 551 funtów na okres dłuższy niż trzy lata.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?