Home Office utrudniło imigrantom ubieganie się o stałą rezydenturę! Jak sobie z tym poradzić?

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, nie muszą jeszcze formalnie występować o potwierdzenie stałej rezydentury, ale ponieważ sytuacja w Wielkiej Brytanii zmienia się jak w kalejdoskopie, to warto jest już teraz postarać się o taki dokument. Po Brexicie niebieska legitymacja poświadczająca status stałego rezydenta może nam zaoszczędzić wiele kłopotów. 

Od lutego 2017 r. z ubieganiem się o potwierdzenie stałej rezydentury jest jednak pewien problem. Home Office zmodyfikowało nieco przepisy i utrudniło osobom od dawna mieszkającym i pracującym na Wyspach wnioskowanie o status stałego rezydenta.

Mieszkasz w UK krócej niż 5 lat? Złóż wniosek o wydanie „Registration certificate” i nie bój się Brexitu!

Dotychczas warunkiem koniecznym do otrzymania statusu stałego rezydenta było wypełnienie 85-stronicowego formularza, w którym trzeba było wyszczególnić m.in. daty wszystkich dłuższych wyjazdów z Wielkiej Brytanii. Teraz natomiast Home Office będzie też wymagało od obcokrajowców przedstawienia dokumentów potwierdzających odbycie takich podróży. Ponieważ instrukcja nakazuje  „całkowite" wypełnienie formularza, to należy się spodziewać, że pozostawienie pustych pól albo niemożność potwierdzenia dłuższych wojaży może skutkować odrzuceniem całego wniosku. 

Starając się o potwierdzenie stałej rezydentury należy zatem bardzo dokładnie zebrać wszystkie dane dotyczące ostatnich lat pobytu w UK i wszystkie możliwe dokumenty potwierdzające odbywanie dłuższych wyjazdów. A żeby otrzymać status stałego rezydenta trzeba być w stanie udowodnić m.in. że spędza się w Wielkiej Brytanii co najmniej 183 dni w roku podatkowym (koniec roku podatkowego następuje w UK 5 kwietnia) oraz że posiada się tu dom (jako właściciel lub najemca), w którym mieszka się przynajmniej 91 dni w roku.

Izba Gmin nie zagwarantowała Polakom prawa do pobytu na Wyspach po Brexicie. Co to jednak oznacza w praktyce?

Teksty tygodnia

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie