Imigracja tylko tymczasowo łagodzi niedobory na rynku pracy w Holandii

Rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej w Holandii leży w rękach rządu, a imigracja i zachęcanie osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin do dłuższej pracy nie są rozwiązaniem na dłuższą metę.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Centraal Planbureau (CPB) zwiększenie podaży pracowników, które już samo w sobie jest trudne, nie rozwiąże wszystkich problemów holenderskiego rynku pracy. Według danych krajowej agencji statystycznej CBS, na holenderskim rynku pracy przypada obecnie 114 wakatów na 100 osób bez pracy. Z kolei całkowita liczba oficjalnych bezrobotnych spadła na koniec ubiegłego roku do 360 000. To powoduje, że stopa bezrobocia wynosi około 3,5%, co oznacza minimalny spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym, jak podajemy za portalem „Dutch News”.

Chociaż oczekuje się, że wyższe płace, lepsze warunki pracy i wzrost produktywności złagodzą problem w nadchodzących latach, zmiany te będą powolne i stopniowe. Sytuacja nie poprawi się od razu. Jak wynika z raportu przygotowanego przez CPB wdrożenie polityk, mających na celu utworzenie dodatkowej podaży pracy, może odgrywać jedynie ograniczoną rolę.

- Advertisement -

Problemy rynku pracy w Holandii

– Prawdziwe rozwiązanie niedoborów siły roboczej leży po stronie popytu i na nią wpływ ma sam rząd – komentuje dyrektor CPB Pieter Hasekamp, jak cytujemy za „Dutch News”.

Chociaż liczba przepracowanych godzin może jeszcze wzrosnąć, kultura pracy w niepełnym wymiarze godzin jest w Holandii głęboko zakorzeniona, jak wynik z ustaleń Centraal Planbureau. Ogółem 73% populacji w wieku od 15 do 75 lat pracuje w jakiejś formie. Z wyliczeń CBS wynika, że poza osobami bez pracy, kolejne 525 tys. osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy chciałoby pracować więcej godzin.

Migracja może tymczasowo załagodzić problem

Migracja może również tymczasowo zmniejszyć niedobory siły roboczej w niektórych sektorach, ale w dłuższej perspektywie większa podaż pracy powoduje większą aktywność gospodarczą. W rezultacie popyt na pracę w naturalny sposób rośnie wraz z nią.

CPB utrzymuje, że prawdziwe rozwiązanie będzie musiało nadejść po stronie popytowej, poprzez podjęcie stanowczych decyzji i ograniczenie wydatków rządowych. Rząd może także poprawić warunki pracy, w tym płace, w określonych sektorach, tak aby praca w określonych zawodach stała się atrakcyjniejsza.

Przeczytaj także

Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerów kolei w Holandii czeka wzrost cen biletów od przyszłego roku. Będzie on jednak mniejszy niż wcześniej zapowiadano i będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport