Imigranci sprowadzający rodziny do Holandii, częściej zostają w kraju

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez holenderski urząd statystyczny CBS, członkowie rodziny stanowili prawie jedną trzecią wszystkich obywateli krajów spoza UE i EFTA, którzy przenieśli się do Holandii w latach 1999 – 2023.

W tym okresie do Holandii przybyło około 1,8 miliona imigrantów spoza UE i EFTA. Z czego 32 proc. dołączyło do bliskich krewnych. Spośród nich natomiast 6 proc. było spokrewnionych z uchodźcami.

Imigranci chętniej zostają z rodzinami w Holandii

40 proc. z imigrantów objętych badaniem ponownie wyjechało z Holandii do końca 2023 roku. Jednak 57 proc. osób, które przyjechały jako członkowie rodziny, zostało.

Około 90 proc. imigrantów, którzy przyjechali na studia do Holandii, wyjechało z niej. 45 proc. z nich w ciągu dwóch lat od przyjazdu.

Z danych CBS wynika, że z 1,6 mln obywateli Unii Europejskiej i EFTA, którzy przybyli do Holandii w latach 1999 – 2023, ponad 60 proc. opuściło ją do końca tego okresu. W tym przypadku członkowie rodzin stanowili 29 proc. imigrantów z UE.

Imigranci rodzinni zostają na dłużej

Wśród imigrantów rodzinnych spoza UE i EFTA, którzy przybyli do Holandii w latach 2005–2010, większość (57 procent) po 13 latach nadal przebywała w tym kraju. Również stosunkowo duża ilość imigrantów ubiegających się o azyl także pozostaje w Holandii.

Najczęściej to studenci opuszczają Holandię dość szybko. 45 proc. studentów wyjeżdża w ciągu dwóch lat, a prawie 90 proc. ostatecznie. Jest tak samo prawdopodobne, że migranci zarobkowi opuszczą kraj i robią to tak szybko, jak to możliwe.

Natomiast ukraińscy uchodźcy przybyli stosunkowo niedawno, a w dniu 31 grudnia 2023 roku zdecydowana większość nadal przebywała w Holandii.

Najczęściej opuszczają Holandię imigranci z UE

Z 1,6 mln imigrantów z UE, którzy nie posiadają obywatelstwa holenderskiego, i przybyli do Holandii od 1999 roku, 944 tys. opuściło ją ponownie do 31 grudnia 2022 roku. Było to ponad 60 proc. Grupa ta jest zatem bardziej skłonna do wyjazdu niż imigranci spoza UE.

Większość z imigrantów z UE, którzy przybyli do Holandii w latach 1999 – 2022 to imigranci zarobkowi (stanowią 33 proc.). A następnie imigranci rodzinni (29 proc.).

Podobnie jest w przypadku imigrantów spoza UE. Imigranci zarobkowi zwykle wyjeżdżają z Holandii wcześniej. Imigranci rodzinni stanowią największą grupę nadal zamieszkującą Holandię (37 proc.).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Wszystkie publiczne apteki w Holandii są dziś zamknięte z powodu strajku

W dniu dzisiejszym, 12 listopada 2024 roku, w Holandii niemal wszystkie apteki pozostają zamknięte. Powodem jest ogólnokrajowy strajk pracowników zatrudnionych w aptekach, którzy walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy.

Język niderlandzki jest coraz rzadziej wymagany do podjęcia pracy w Holandii

Jak się okazuje, niekonicznie trzeba znać (niełatwy, dodajmy!) język niderlandzki, aby podjąć pracę w Holandii. Jak wynika z danych przedstawionych przez Indeed, umiejętność porozumiewania się w tym języku, w którym mówią rdzenni mieszkańcy "Kraju tulipanów" wcale nie jest oczywistym wymaganiem ze strony lokalnych pracodawców.

Pierwsze kliniki dla pacjentów z long COVID otwarte w Holandii. Kto skorzysta?

1 listopada w Holandii otwarto pierwsze specjalistyczne kliniki dla pacjentów cierpiących na long COVID. Kto z nich skorzysta?

Zniszczony przez wybuch polski sklep w Culemborgu został ponownie otwarty

Polska imigrantka mieszkająca w Holandii „wróciła ze zdwojoną energią”...

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego w Holandii wzrośnie w 2025 roku

W związku ze wzrostem przeciętnego wynagradzania, w Holandii w górę pójdą także maksymalne kwoty kredytów hipotecznych. Oznacza to, że osoby chcące kupić dom lub jakąś inną nieruchomość, w perspektywie 2025 roku będą mogły pożyczyć więcej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport