Imigranci sprowadzający rodziny do Holandii, częściej zostają w kraju

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez holenderski urząd statystyczny CBS, członkowie rodziny stanowili prawie jedną trzecią wszystkich obywateli krajów spoza UE i EFTA, którzy przenieśli się do Holandii w latach 1999 – 2023.

W tym okresie do Holandii przybyło około 1,8 miliona imigrantów spoza UE i EFTA. Z czego 32 proc. dołączyło do bliskich krewnych. Spośród nich natomiast 6 proc. było spokrewnionych z uchodźcami.

Imigranci chętniej zostają z rodzinami w Holandii

40 proc. z imigrantów objętych badaniem ponownie wyjechało z Holandii do końca 2023 roku. Jednak 57 proc. osób, które przyjechały jako członkowie rodziny, zostało.

Około 90 proc. imigrantów, którzy przyjechali na studia do Holandii, wyjechało z niej. 45 proc. z nich w ciągu dwóch lat od przyjazdu.

Z danych CBS wynika, że z 1,6 mln obywateli Unii Europejskiej i EFTA, którzy przybyli do Holandii w latach 1999 – 2023, ponad 60 proc. opuściło ją do końca tego okresu. W tym przypadku członkowie rodzin stanowili 29 proc. imigrantów z UE.

Imigranci rodzinni zostają na dłużej

Wśród imigrantów rodzinnych spoza UE i EFTA, którzy przybyli do Holandii w latach 2005–2010, większość (57 procent) po 13 latach nadal przebywała w tym kraju. Również stosunkowo duża ilość imigrantów ubiegających się o azyl także pozostaje w Holandii.

Najczęściej to studenci opuszczają Holandię dość szybko. 45 proc. studentów wyjeżdża w ciągu dwóch lat, a prawie 90 proc. ostatecznie. Jest tak samo prawdopodobne, że migranci zarobkowi opuszczą kraj i robią to tak szybko, jak to możliwe.

Natomiast ukraińscy uchodźcy przybyli stosunkowo niedawno, a w dniu 31 grudnia 2023 roku zdecydowana większość nadal przebywała w Holandii.

Najczęściej opuszczają Holandię imigranci z UE

Z 1,6 mln imigrantów z UE, którzy nie posiadają obywatelstwa holenderskiego, i przybyli do Holandii od 1999 roku, 944 tys. opuściło ją ponownie do 31 grudnia 2022 roku. Było to ponad 60 proc. Grupa ta jest zatem bardziej skłonna do wyjazdu niż imigranci spoza UE.

Większość z imigrantów z UE, którzy przybyli do Holandii w latach 1999 – 2022 to imigranci zarobkowi (stanowią 33 proc.). A następnie imigranci rodzinni (29 proc.).

Podobnie jest w przypadku imigrantów spoza UE. Imigranci zarobkowi zwykle wyjeżdżają z Holandii wcześniej. Imigranci rodzinni stanowią największą grupę nadal zamieszkującą Holandię (37 proc.).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r. W „Kraju tulipanów” żyje około 2,9 miliona kotów domowych, z czego każdego roku około 90 tysięcy zostaje uznanych za zaginione.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport