Imigranci z UE częściej wynajmują domy niż imigranci spoza UE

Imigranci z UE o wiele częściej wynajmują mieszkania w Wielkiej Brytanii niż imigranci spoza Unii. Ponadto okazało się, że osoby urodzone za granicą niechętnie wybierają na swoje lokum mieszkania socjalne.

Jak wynika z danych Migration Observatory uniwersytetu oksfordzkiego, imigranci w Wielkiej Brytanii częściej mieszkają w wynajmowanych domach niż osoby urodzone w UK. Jednak najemcami jest więcej imigrantów z UE niż imigrantów spoza Wspólnoty.

Imigranci z UE wolą wynajmować mieszkania

W 2021 roku 43 proc. imigrantów mieszkających w Anglii i Walii było właścicielami swoich domów, w porównaniu z 67 proc. osób urodzonych w Wielkiej Brytanii. Ponadto imigranci z UE rzadziej byli właścicielami domów, w których mieszkali, niż imigranci spoza UE. Ponad połowa imigrantów z UE mieszkała w wynajmowanych lokalach prywatnych.

Ciekawie przedstawia się także sytuacja z mieszkaniami socjalnymi. Imigranci okazali się mniej skłonni do zajmowania mieszkań socjalnych niż Brytyjczycy.

Okazuje się, że około jedna trzecia osób mieszkających w prywatnie wynajmowanych mieszkaniach w Anglii i Walii, to imigranci. Z kolei odsetek imigrantów mieszkających w mieszkaniach własnościowych wynosi około 10 proc., a w mieszkaniach socjalnych 15 proc.

Niezależnie jednak od kraju urodzenia, w Londynie wskaźniki mieszkania w lokalu, który posiada się na własność, są najniższe w całej Wielkiej Brytanii.

Imigranci a mieszkania socjalne

Między rokiem 2007/08 a 2022/23 wzrosła z 6 proc. do 10 proc. liczba nowych mieszkań socjalnych w Anglii wynajmowanych imigrantom. Migration Observatory przypuszcza, że jest to związane z faktem ogólnego wzrostu liczby imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Należy podkreślić także, że spośród osób kwalifikujących się do mieszkań socjalnych w Anglii, councile nie ustalają priorytetów pomocy według obywatelstwa wnioskodawców czy ich statusu imigracyjnego. Priorytet ustala się natomiast według potrzeb osób wnioskujących o lokale socjalne.

Osoby, którym grozi bezdomność lub muszą się przeprowadzić ze względów socjalnych, mają z zasady wyższy priorytet nad innymi.

Imigranci częściej mieszkają w zatłoczonych mieszkaniach

Z danych Migration Observatory wynika także, że imigranci częściej mieszkają w przeludnionych lokalach, zwłaszcza w Londynie. Wśród gospodarstw domowych z co najmniej jednym imigrantem wskaźnik przeludnienia był wyższy w Londynie (14 proc.) niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii (7 proc.).

Częściej do przeludnienia dochodziło także w mieszkaniach socjalnych (16 proc.) i wynajmowanych prywatnie (18 proc.) w porównaniu do mieszkań zajmowanych przez właścicieli (5 proc.).

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie