Imigrantce z UE posiadającej pre-settled status odmówiono Universal Credit. Sąd zajął się sprawą

Sąd Najwyższy orzekł, że Ministerstwo Pracy i Emerytur niesłusznie odmówiło Universal Credit imigrantce z UE posiadającej pre-settled status. Kobieta znajdowała się w trudnej sytuacji, doświadczyła przemocy domowej wraz z dzieckiem i potrzebowała państwowego wsparcia w postaci świadczeń.

Po decyzji Sądu Najwyższego można odnieść wrażenie, że Ministerstwo Pracy i Emerytur niesprawiedliwie traktuje imigrantów z UE posiadających pre-settled status, który powinien im dawać takie same prawa, jak innym pełnoprawnym mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Także w przyznawaniu Universal Credit.

Imigrantce z UE odmówiono Universal Credit

Sprawa imigrantki z UE posiadającej pre-settled status, która musiała uciekać z domu wraz z dzieckiem i której Ministerstwo Pracy i Emerytur odmówiło Universal Credit, znalazła swój finał w Sądzie Najwyższym.

Orzekł on, że niesłusznie odmówiono jej przyznania świadczenia w tak trudnej sytuacji, gdyż kwalifikowała się do niego. Wydana w sprawie imigrantki z UE decyzja sądu oznacza, że obywatelom UE posiadającym pre-settled status, nie można zgodnie z prawem odmówić świadczenia, jeśli bez niego nie będą w stanie żyć w godnych warunkach.

W kontekście prawnym sąd zdecydował, że prawo do godności określone w art. 1 Karty Praw Podstawowych UE nadal ma zastosowanie w UK pod pewnymi względami po Brexicie. Sąd zatem orzekł, że osoba posiadająca prawo pobytu musi mieć możliwość korzystania z niego w sposób godny.

Orzeczenie sądu stanowi ochronę

W związku z decyzją Sądu Najwyższego prawniczka, Claire Hall, z Child Poverty Action Group (CPAG) powiedziała:

– To orzeczenie zapewnia kluczową ochronę niektórym z najbardziej bezbronnych rodzin w Wielkiej Brytanii. A minister spraw wewnętrznych musi szybko zastosować to orzeczenie, aby zagwarantować, że nikt nie będzie zmuszony żyć w niedopuszczalnych warunkach.

Jak podało CPAG, Ministerstwo Pracy i Emerytur będzie musiało ponownie rozpatrzyć aż 2900 podobnych spraw. I nie będzie mogło z tym zwlekać. Z kolei rzecznik ministerstwa powiedział oględnie:

– Będziemy aktualizować wytyczne i dokonywać przeglądu przypadków w kontekście tego wyroku.

Teksty tygodnia

Wybuch w domu w Worksop. Zginął mężczyzna

Zginął 50-letni mężczyzna, a dziesiątki osób ewakuowano po eksplozji domu w Worksop. Policja stara się ustalić przyczynę tragedii.

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Rzeka czy szambo? Zanieczyszczona rzeka Roding w Londynie

Londyn słynie nie tylko z zachwycających zabytków i ciekawego klimatu, ale również ze szczurów na ulicach i śmieci. Do tego ostatnio dołączyły się wyniki badań wód.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie