Imigrantce z UE posiadającej pre-settled status odmówiono Universal Credit. Sąd zajął się sprawą

Sąd Najwyższy orzekł, że Ministerstwo Pracy i Emerytur niesłusznie odmówiło Universal Credit imigrantce z UE posiadającej pre-settled status. Kobieta znajdowała się w trudnej sytuacji, doświadczyła przemocy domowej wraz z dzieckiem i potrzebowała państwowego wsparcia w postaci świadczeń.

Po decyzji Sądu Najwyższego można odnieść wrażenie, że Ministerstwo Pracy i Emerytur niesprawiedliwie traktuje imigrantów z UE posiadających pre-settled status, który powinien im dawać takie same prawa, jak innym pełnoprawnym mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Także w przyznawaniu Universal Credit.

- Advertisement -

Imigrantce z UE odmówiono Universal Credit

Sprawa imigrantki z UE posiadającej pre-settled status, która musiała uciekać z domu wraz z dzieckiem i której Ministerstwo Pracy i Emerytur odmówiło Universal Credit, znalazła swój finał w Sądzie Najwyższym.

Orzekł on, że niesłusznie odmówiono jej przyznania świadczenia w tak trudnej sytuacji, gdyż kwalifikowała się do niego. Wydana w sprawie imigrantki z UE decyzja sądu oznacza, że obywatelom UE posiadającym pre-settled status, nie można zgodnie z prawem odmówić świadczenia, jeśli bez niego nie będą w stanie żyć w godnych warunkach.

W kontekście prawnym sąd zdecydował, że prawo do godności określone w art. 1 Karty Praw Podstawowych UE nadal ma zastosowanie w UK pod pewnymi względami po Brexicie. Sąd zatem orzekł, że osoba posiadająca prawo pobytu musi mieć możliwość korzystania z niego w sposób godny.

Orzeczenie sądu stanowi ochronę

W związku z decyzją Sądu Najwyższego prawniczka, Claire Hall, z Child Poverty Action Group (CPAG) powiedziała:

– To orzeczenie zapewnia kluczową ochronę niektórym z najbardziej bezbronnych rodzin w Wielkiej Brytanii. A minister spraw wewnętrznych musi szybko zastosować to orzeczenie, aby zagwarantować, że nikt nie będzie zmuszony żyć w niedopuszczalnych warunkach.

Jak podało CPAG, Ministerstwo Pracy i Emerytur będzie musiało ponownie rozpatrzyć aż 2900 podobnych spraw. I nie będzie mogło z tym zwlekać. Z kolei rzecznik ministerstwa powiedział oględnie:

– Będziemy aktualizować wytyczne i dokonywać przeglądu przypadków w kontekście tego wyroku.

Teksty tygodnia

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie