W czerwcu 2024 roku wskaźnik inflacji w Holandii wyniósł 3,2% w skali roku, jak wynika z szybkiego szacunku Centraal Bureau voor de Statistiek. W porównaniu z poprzednim miesiącem, tempo wzrostu cen przyspieszyło, a jego główną siłą napędową były rosnące koszty zakupu artykułów spożywczych.
W połowie roku codziennie życie w Holandii było przeciętnie o 3,2% droższe niż przed rokiem, w czerwcu 2023. Niestety, trend wzrostowy w tym zakresie się nadal utrzymuje. Jeszcze w zeszłym roku tempo wzrostu cen znajdowało się na niższym poziomie, a w październiku 2023 roku osiągnęło nawet wartość ujemną, ale w 2024 roku oscyluje w okolicach 3%. W czerwcu za wzrost inflacji odpowiadały głównie rosnące ceny artykułów spożywczych.
Co przyczyniło się do wzrostu cen w Holandii?
Jak czytamy na łamach portalu „NL Times” ceny żywności, napojów, ale również wyrobów tytoniowych wzrosły o 4,4% w czerwcu w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Z kolei w maju wzrost w tym zakresie wyniósł 3,1%. Ceny usług poszły w górę nieznacznie bardziej w czerwcu (+4,6%) niż w maju (+4,5%). Natomiast koszty energia i paliw silnikowych miały tłumiący wpływ na wzrost inflacji w zeszłym miesiącu. Ceny te nadal rosły w czerwcu (+3,4%), ale nie tak dynamicznie, jak w maju (+4,0%).
Dodajmy również, iż powyższe dane są oparte jedynie na szybkim szacunku CBS. Pełne dane dotyczące inflacji opartej na indeksie CPI za czerwiec 2024 zostaną opublikowane 9 lipca.
Dane o inflacji w Holandii
Warto w tym miejscu dodać, iż pomiar wzrostu cen towarów i usług, dokonywany przez CBS przyjmuje nieco inną metodologię, niż Eurostat. W krajach należących do UE przyjęto ujednoliconą miarę EU Harmonised Index of Consumer Prices. Stopa HICP w Holandii w czerwcu wyniosła 3,4% w czerwcu i 2,7% w maju.
Główną różnicą między indeksem CPI a HICP w przypadku Holandii jest to, że HICP, w przeciwieństwie do CPI, nie bierze pod uwagę kosztów utrzymania we własnym domu. W CPI koszty te są obliczane na podstawie zmian w zakresie wysokości czynszu za mieszkania.