Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK?

W jaki sposób cła Donalda Trump uderzą w kieszenie zwykłych mieszkańców Wielkiej Brytanii, w tym Polaków na emigracji w UK?

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko. Od cen w brytyjskich sklepach, przez emerytury i inflację, aż po wysokość stóp procentowych i rachunków za energię.

Zaznaczmy na samym wstępie, iż sytuacja wciąż pozostaje zmienna. Ciężko jest jednoznacznie prognozować, a eksperci wstrzymują się z wydawaniem zdecydowanych sądów. Niemniej, wiele wskazuje na to, że globalny handel stroi u progu poważanych zmian.

Cła Donalda Trumpa nałożone na Wielką Brytanię

Prezydent Donald Trump nałożył na import z UK cła w wysokości 10 proc. W 2024 roku wartość brytyjskiego eksportu do USA wyniosła prawie 60 mld funtów. Były to głównie maszyny, samochody i produkty farmaceutyczne. Amerykańskie uderzenie w gospodarkę na Wyspach przełoży się wzrost gospodarczy. Konkretnie – zmniejszy go.

Już teraz Office for Budget Responsibility skorygowało swoje prognozy na 2025 w tym zakresie. Wzrost PKB będzie mniejszy o 1 proc. Co więcej, Bank Anglii może być bardziej skłonny do obniżek stóp procentowych.

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko.
Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK? (fot: Getty Images)

Czy inflacja w UK wzrośnie?

Wzrost inflacji zależy od wprowadzenia taryf odwetowych. Na razie brytyjskie rząd wykluczył taki ruch. Jednak jeśli koszty importu z USA wzrosną, to ceny amerykańskich towarów pójdą w górę. Koszty ponoszone przez brytyjskich importerów będą przerzucane na konsumentów, którzy po prostu będą płacić więcej i to właśnie będzie miał wpływ na tempo wzrostu inflacji.

Spadki na amerykańskiej giełdzie i na rynkach na całym świecie mogą mieć wpływ na twoje finanse, nawet jeśli nie inwestujesz bezpośrednio w fundusze czy akcje. W jaki sposób? Otóż oszczędności osób pracujących w UK gromadzone w ramach workplace pension są właśnie inwestowane w amerykańską giełdę. Spadki wartości akcji przekładają się na wysokość emerytur tego typu. Z rynku USA od połowy lutego „wyparowało” 3,9 biliona funtów.

Tom Stevenson, dyrektor ds. inwestycji w Fidelity International, zwraca uwagę, że „niezwykle trudno” przewidzieć, jak zachowa się rynek i jaki będzie miało to wpływ na emerytalne inwestycje pracujących w UK.

Rynek pracy w UK i ceny energii

Amerykańskie cła najmocniej uderzą w te branże, które eksportują towary wyprodukowane w UK do USA. Jeśli koszty ich zakupu przez amerykańskiego konsumenta wzrosną, to ich sprzedaż spadnie. To z kolei może sprawić, że brytyjskie firmy zaczną zwalniać pracowników. Największe zagrożenie w tym względzie dotyczy branży samochodowej. Cła na import brytyjskich aut sięgają 25 proc. Według ośrodka analitycznego IPPR 25 tysięcy miejsc pracy w tym sektorze jest zagrożonych.

Ponadto amerykańskie cła mogą również oznaczać jeszcze wyższe rachunki za energię dla brytyjskich gospodarstw domowych. – Ceny energii w UK są mocno zależne do tego, co premier Starmer zrobi w odpowiedzi na cła Trumpa – komentuje Jacob Mandel z ośrodka Aurora Energy Research, jak cytujemy za „Guardianem”. Obecnie USA jest największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego (LNG) do UK. Ameryka odpowiadała za 17% importu tego surowca w 2024.

Nie ma zatem wątpliwości, że UK jest mocno uzależnione od amerykańskiego gazu. Taryfy Trumpa w tym zakresie mogą przełożyć się na niższy wolumen importu i wpłynąć na ceny na rynku gazu. To bezpośrednio przełoży się na wysokość naszych rachunków.

Teksty tygodnia

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie