Jest pozwolenie na hulajnogi elektryczne na drogach w Holandii

Hulajnogi elektryczne już wkrótce będą dopuszczone do ruchu na drogach w Holandii. Pod warunkiem, że przejdą kontrolę bezpieczeństwa i wyposaży się je w tablicę rejestracyjną.

Minister infrastruktury, Barry Madlener poinformował o dopuszczeniu do ruchu na drogach popularnych hulajnóg elektrycznych pod pewnymi warunkami.

Elektryczne hulajnogi będą dopuszczone do ruchu drogowego

Obecnie korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych jest nielegalne. Osoby, które złamią ten zakaz, mogą zapłacić grzywnę w wysokości 380 euro.

- Advertisement -

Wkrótce jednak hulajnogi elektryczne będą mogły jeździć po drogach publicznych, ale pod pewnymi warunkami. Minister infrastruktury powiedział, że wszystkie „lekkie pojazdy elektryczne bez pedałów” będą musiały mieć tablice rejestracyjne.

Dzięki temu urzędnicy będą mogli sprawdzić, czy są one zgodne z przepisami drogowymi. A także podjąć odpowiednie działania w przypadku wykroczeń drogowych.

Istniejące pojazdy – takie jak Segwaye (czyli dwukołowe dwuśladowce) i transportery zmotoryzowane, których używają żłobki – będzie trzeba dostosować do wymogów do lipca przyszłego roku, powiedział Madlener.

Hulajnogi elektryczne nadal stanowią duży problem dla przechodniów
Hulajnogi elektryczne nadal stanowią duży problem dla przechodniów / fot. Getty Images

Koszt tablic rejestracyjnych wyniesie 18 euro – dla istniejących pojazdów, a 50 euro dla nowych. Rząd pokryje różnicę w cenie, aby utrzymać przystępność cenową.

Nowa decyzja ma na celu uproszczenie egzekwowania przepisów i doprecyzowanie, które pojazdy są prawnie dozwolone.

Lepsze egzekwowanie przepisów

– Wraz z wprowadzeniem wymogu posiadania tablic rejestracyjnych dla „lekkich pojazdów elektrycznych bez wspomagania pedałowania” staje się jasne, czy pojazd jest zatwierdzony jako specjalny motorower. I w związku z tym dopuszczony do ruchu na drogach publicznych. Pozwala to policji łatwiej egzekwować przepisy. A także zapewnia natychmiastową klarowność tego, co pojazd może, a czego nie może robić — powiedział Madlener.

Orędownicy bezpieczeństwa ruchu drogowego przyjęli zmianę z zadowoleniem, ale nalegali na szybszą implementację.

– Nadszedł czas, aby rząd zaczął nadrabiać zaległości na ulicach. Widzieliśmy, jak te urządzenia przejeżdżają przez strefy dla pieszych bez żadnego nadzoru — powiedział Bram van Leeuwen, rzecznik bezpieczeństwa rowerzystów w Utrechcie.

Przeczytaj także

Amsterdam z rekordowym podatkiem turystycznym. Czy odstraszy gości?

Amsterdam może „pochwalić” się najwyższym podatkiem turystycznym w Europie – wynika z danych platformy Holidu. Mimo niechlubnego wyniku liczba rezerwowanych noclegów w mieście rośnie.

Wynajem mieszkania w Holandii coraz droższy

Wynajem mieszkania w Holandii podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 17 proc. Sytuacja na rynku nieruchomości w kraju jest obecnie trudna.

Atak na prokuraturę w Holandii i zakłócenie procesów sądowych

Cybernetyczny atak na prokuraturę w Holandii odciął ją od Internetu na parę tygodni. Doszło do poważnych zakłóceń w procesach sądowych. Część rozpraw odwołano.

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport