Joanna Jurek – genialna nastolatka studiuje w Wielkiej Brytanii

W maju ubiegłego roku polskie media obiegła informacja o nastolatce, która wynalazła innowacyjny sposób dostarczania leku na raka trzustki. Postanowiliśmy sprawdzić jak od tego czasu potoczyły się losy Joanny Jurek.

Joanna Jurek, będąc jeszcze uczennicą liceum w Piotrkowie Trybunalskim, opracowała metodę dostarczania leku na raka trzustki, dzięki której precyzyjnie trafiał w miejsce skupiska komórek nowotworowych bez naruszania zdrowych tkanek. Jej nowatorska praca doceniona została nie tylko w Polsce, gdzie Joanna została laureatką konkursu E(x)plory, ale także w USA – tam zdobyła 4. miejsce na Intel ISEF, gdzie młodzi naukowcy z całego świata mogą zaprezentować swoje dokonania.

Choć metoda jest niesamowicie trudna i wymaga jeszcze wielu badań aby mogła zostać zastosowana powszechnie, to jak mówi Joanna „trzymam rękę na pulsie, doszkalam się ile mogę i szukam możliwości dalszego rozwoju projektu.”

Jeżeli komuś wydaje się, że 19-letnia obecnie Joanna spoczęła na laurach, jest w błędzie. Jeszcze będąc w liceum zaczęła współpracować z Dominiką Bakalarz z Opola nad nowym projektem o nazwie Origami BioBandage. Projekt w pewnym stopniu bazuje na materiale wykorzystanym w poprzednim projekcie Joanny, jednak dotyczy innych problemów zdrowotnych- złamań czy osteoporozy.

Najprościej mówiąc, chodzi o stworzenie bioimplantu, który po umieszczeniu w organizmie rozłoży się jak origami, lecząc tym samym dolegliwości kostne. Projekt ten znów zdobył nie tylko prestiżowe nagrody w Polsce, ale zapewnił dziewczynom drugie miejsce w finałach europejskich EUCYS 2015 w Mediolanie oraz nagrodę specjalną. Joanna i Dominika pracują nadal, by ich projekt z medycznym origami mógł być wykorzystany w praktyce.

Joanna, chcąc dalej rozwijać swoje umiejętności, zdecydowała się na studia na Ulster University w Irlandii Północnej. Nie tylko chęć studiowania nauk biomedycznych w języku angielskim kierowała wyborem dziewczyny, ale także fakt, że polskie uczelnie na pierwszym stopniu nie oferowały kierunków, o których marzyła. Biorąc pod uwagę kilka czynników, oraz to,  jaki rozwój może zapewnić Uniwersytet w Ulsterze, wybór dla Joanny okazał się jasny.

Jak zapewnia genialna nastolatka, nie zamierza zwalniać tempa. Chce skończyć studia i myśli o rozpoczęciu drugiego kierunku studiów – biznesu. Nie tylko planuje dalej rozwijać z Dominiką projekt Origami BioBandage, ale pragnie działać w sferach popularnonaukowych i dzielić się swoją wiedzą. Nie bez powodu została ambasadorką programu Adamed Smart Up – pokazuje młodszym jak rozwijać swe umiejętności w zakresie nauk chemicznych bądź biologicznych.

Trzymamy kciuki za Joannę. Oby wszystkie jej zamierzenia się spełniły! Pewnie nie raz jeszcze będziemy mogli napisać o jej wspaniałych dokonaniach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Daruj sobie w tym roku „Kevina samego w domu!” – 6 filmów polecanych na Święta

Szukasz filmów na święta? Poznaj 6 wyjątkowych tytułów, które umilą Boże Narodzenie 2023! Od klasyków po nowe hity – idealne na rodzinne wieczory pełne magii

Pomoc dla osób na Universal Credit. Czym jest Budgeting Advances?

Ministerstwo Pracy i Emerytur wprowadziło w tym miesiącu nowe...

Jak Polacy spędzają święta Bożego Narodzenia w UK?

Czy polscy imigranci mieszkający na Wyspach „przejmują” lokalne tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem?

20-letni Polak ze Scunthorpe próbował przemycić 24 kg marihuany do UK

Młody Polak próbował przemycić na Wyspy marihuanę o wartości prawie 100 tys. funtów. 20-letni Arkadiusz G. został przyłapany przez funkcjonariuszy Border Force na lotnisku Newcastle Airport.

Karol III ma odwiedzić Polskę w przyszłym roku w ramach wyjątkowych uroczystości

Według brytyjskich mediów król Karol III ma w styczniu 2025 roku przyjechać do Polski. Brytyjski monarcha odwiedzi naszą ojczyznę w związku z uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie