Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak w jego trakcie istnieje kilka kluczowych dat, o których warto pamiętać.

Zarówno osoby zatrudnione, jak i te prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech muszą rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych (Einkommensteuer). Obowiązek rozliczenia podatku w tym kraju zależy od rezydencji podatkowej danego podatnika.

Jak wygląda kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech?

Każdy zobowiązany do rozliczeń podatkowych w Niemczech musi złożyć odpowiednie dokumenty w terminie. Chociaż w niektórych przypadkach, np. gdy dochody pochodzą wyłącznie z wynagrodzenia od jednego pracodawcy (bez innych źródeł dochodów), obowiązek ten może zostać zniesiony.

Terminy dla podatników w Niemczech są następujące:

31 lipca – standardowy termin składania deklaracji podatkowej za poprzedni rok podatkowy. Oznacza to, że rozliczenie za rok 2023 należy złożyć do 31 lipca 2024 roku,

31 grudnia – jeśli podatnik korzysta z pomocy doradcy podatkowego (Steuerberater), termin złożenia deklaracji podatkowej może zostać wydłużony do 31 grudnia danego roku,

Wnioski o przedłużenie – można również wnioskować o dodatkowe przedłużenie terminu, ale musi to być zrobione odpowiednio wcześniej i wymaga uzasadnienia.

Podatek od wartości dodanej

Podatek VAT (Umsatzsteuer) ma inne terminy dla przedsiębiorców w zależności od wielkości obrotów. Wyjaśniając – VAT to podatek nałożony na towary i usługi. Firmy muszą regularnie składać deklaracje VAT. W zależności od obrotów przedsiębiorstwa obowiązują różne terminy składania deklaracji:

– Miesięczna deklaracja VAT (Monatliche Umsatzsteuervoranmeldung) – firmy, które osiągają roczny obrót wyższy niż 100 000 euro, muszą składać deklaracje VAT co miesiąc. Deklarację za dany miesiąc należy złożyć do 10. dnia następnego miesiąca.

– Kwartalna deklaracja VAT (Vierteljährliche Umsatzsteuervoranmeldung) – firmy z obrotami poniżej 100 000 euro mogą składać deklaracje VAT kwartalnie. Terminy to również 10. dzień miesiąca po zakończeniu danego kwartału,

– Roczna deklaracja VAT (Jahreserklärung) – ostateczna deklaracja VAT za cały rok podatkowy musi zostać złożona do 31 lipca (lub 31 grudnia przy pomocy doradcy).

Podatek od działalności gospodarczej

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w Niemczech są również zobowiązane do uiszczania podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer). Stawka tego podatku różni się w zależności od lokalizacji. Ze względu na to, że gminy mają prawo ustalania własnych stawek.

Oto terminy, które dotyczą tego typu działalności:

Kwartalne płatności zaliczek – Podatnicy muszą płacić zaliczki na podatek od działalności gospodarczej co kwartał: do 15 lutego, 15 maja, 15 sierpnia i 15 listopada.

Roczne rozliczenie – Ostateczne rozliczenie tego podatku odbywa się po złożeniu deklaracji podatkowej, zazwyczaj do 31 lipca.

Podatek od wynagrodzeń

Podatek od wynagrodzeń (Lohnsteuer) jest potrącany bezpośrednio z pensji pracowników przez pracodawców. Pracodawca musi odprowadzać podatek od wynagrodzeń regularnie do urzędu skarbowego.

Oto terminy ważne dla tego typu podatników:

Miesięczne płatności – Pracodawca musi przekazywać podatek od wynagrodzeń do urzędu skarbowego co miesiąc, do 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Roczna deklaracja – Pracodawcy składają roczną deklarację dotyczącą podatku od wynagrodzeń do 28 lutego (w przypadku roku przestępnego do 29 lutego).

Zaliczki na podatek dochodowy

W przypadku przedsiębiorców lub osób prowadzących działalność gospodarczą urząd skarbowy może nałożyć obowiązek płacenia zaliczek na podatek dochodowy (Einkommensteuervorauszahlungen).

– Zaliczki są zazwyczaj płatne co kwartał: 10 marca, 10 czerwca, 10 września i 10 grudnia.

Kary za opóźnienia

Kary za opóźnienia mogą być naliczane w przypadku niezłożenia dokumentów na czas. Zazwyczaj urząd skarbowy nalicza odsetki za zwłokę (Verspätungszuschlag), które wynoszą około 0,25% kwoty podatku należnego za każdy miesiąc opóźnienia.

Dokumenty do rozliczeń podatkowych

Jednymi z najważniejszych dokumentów do rozliczeń w przypadku działalności gospodarczej są faktury. Wielu przedsiębiorców korzysta z wystawiania faktur w eFaktura.nl. Istnieje w niej także możliwość połączenia się z księgowym, który samodzielnie pobiera dokumenty do rozliczeń.

Podsumowanie: Jak unikać pułapek podatkowych?

Aby uniknąć pułapek podatkowych, polskie firmy świadczące usługi w Niemczech powinny:

– Regularnie monitorować czas trwania projektów w Niemczech, aby nie przekroczyć 12 miesięcy w jednym projekcie.

– Uzyskać zaświadczenie o zwolnieniu z podatku budowlanego (Freistellung), jeśli wykonują usługi budowlane.

– Dbać o to, aby wystawiane faktury były zgodne z niemieckimi przepisami i zawierały wszystkie wymagane elementy (m.in. numer VAT-UE, informacja o odwrotnym obciążeniu VAT).

Postanowiliśmy także zapytać specjalistów z eFaktura.nl o parę istotnych kwestii dla Polaków prowadzących działalność w Niemczech.

Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać rynek niemiecki z korzyścią dla siebie? Jakie możliwości w tym względzie daje im Unia Europejska?

Rynek niemiecki to ogromne możliwości dla firm, szczególnie w sektorach takich jak budownictwo, transport czy usługi specjalistyczne. Do tego Unia Europejska reguluje i ujednolica zasady dotyczące przepływu towarów i usług, co dodatkowo ułatwia prowadzenie interesów pomiędzy przedsiębiorcami krajów członkowskich.

Unia w krajach członkowskich wprowadziła fakturę europejską, która jest wystandaryzowanym dokumentem potwierdzającym zawarcie transakcji.

Faktury w aplikacji eFaktura.nl spełniają te wszystkie wymogi, a system pozwala swobodnie fakturować w aż pięciu językach, w tym, oczywiście, w języku niemieckim.

Na co powinni uważać właściciele polskich firm, które świadczą część swoich usług na terenie Niemiec?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy czas pracy na terenie Niemiec nie przekracza ustawowych 180 dni w roku. Jeśli tak jest, firma z Polski musi rozliczyć się z podatku podwójnie – co z perspektywy przedsiębiorcy jest szczególnie niekorzystne.

Co należy wziąć szczególnie pod uwagę podczas wystawiania faktur w Niemczech przez polskie firmy?

W przepisach niemieckich istnieje dodatkowy wymóg dla małych firm (Kleingewerbe), które nie odprowadzają podatku VAT. Przedsiębiorca wystawiający fakturę zobowiązany jest do powołania się na §19 ustawy podatkowej (tzw. Kleinunternehmer-Regelung) w adnotacji na dokumencie. Naszą aplikację dostosowaliśmy do tego szczególnego wymogu i ten zapis pojawia się na fakturze małej gewerby automatycznie.

Poza tym przedsiębiorców obowiązują zasady dla faktur europejskich – muszą one zawierać wszystkie wymagane informacje, takie jak numer VAT, numer identyfikacyjny odbiorcy oraz pełne szczegóły transakcji. W eFaktura.nl dbamy, aby dokumenty naszych klientów spełniały wszystkie wymogi prawne, a bariery językowe nie były przeszkodą dla rozwoju przedsiębiorczości.

Z doświadczenia naszych klientów wiemy, że dla poprawnych rozliczeń skarbowych istotny jest też dobry kontakt z biurem księgowym, dlatego w eFaktura.nl stworzyliśmy możliwość udostępniania dokumentów księgowemu. Dobra aplikacja i wsparcie specjalisty to najlepszy sposób na spokój dla każdego przedsiębiorcy.

Załóż konto korzystając ze specjalnego linka, żeby korzystać z eFaktura.nl przez pół roku za pół ceny.

Kliknij, żeby założyć konto

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Już czas wysłać świąteczne paczki do Polski

Sprawdź, jak łatwo i szybko wysłać świąteczne paczki do Polski z Przesyłarka.pl. Porady, ceny i terminy, aby Twoje prezenty dotarły na czas!

26 rannych, 50 uszkodzonych aut – szalony rajd Polaka po niemieckiej autostradzie

Na autostradzie A1 nasz rodak staranował kilkadziesiąt aut, w wyniku czego rannych zostało co najmniej 26 osób. Stan ośmiu z nich określany jest jako poważny.

Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego.

Praca w Niemczech. Więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów

Niemiecki rząd uważa, że w 2024 roku wyda o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników niż rok wcześniej.

Niemiecka gospodarka nie poradzi sobie bez imigrantów

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Bertelsmanna, niemiecki rynek pracy potrzebuje przynajmniej aż 290 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport