Kierowcy w UK masowo odmawiają płacenia mandatów

Najnowsze dane zebrane przez stowarzyszenie the Civil Enforcement Association pokazują, że kierowcy w Wielkiej Brytanii masowo odmawiają płacenia mandatów za wykroczenia dotyczące parkowania lub nieprzepisowej jazdy po mieście. Komornicy zajmujący się ściąganiem należności mówią wprost, że kierowcy otwarcie i celowo ignorują nałożone na nich kary.

Kierowcy w UK popełniają wykroczenia i nie chcą płacić kar

Dane zebrane przez stowarzyszenie the Civil Enforcement Association pokazują, że w ostatnim roku do organów egzekwowania prawa trafiły aż cztery miliony spraw w związku z niezapłaconymi mandatami karnymi za wykroczenia drogowe. To znacznie więcej niż w roku poprzednim, gdzie takich spraw było 2,4 mln i aż dwukrotnie więcej niż w czasie pandemii, w latach 2019–2020, gdzie takich spraw zarejestrowano 1,9 mln. Eksperci zaznaczają, że tak znaczny wzrost nieopłaconych mandatów to przede wszystkim efekt wprowadzenia stref czystego powietrza i kar dla kierowców, którzy nie płacą za możliwość poruszania się po mieście. Ale też komornicy, którzy zajmują się ściganiem należności twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku lat w sposób widoczny zmieniła się mentalność wielu kierowców. Ci uznali, że płacić za pewne rzeczy po prostu nie będą.

Kar za wykroczenia drogowe jest coraz więcej

Jeszcze 10 lat temu ponad 80 proc. mandatów za drobne wykroczenia dla kierowców poruszających się po mieście dotyczyło parkowania. Ale od 2022 r. liczba mandatów za złe parkowanie stanowi już mniej niż połowę wszystkich kar nakładanych na kierowców. W ciągu ostatnich kilku lat przybyło bowiem przewinień, za które można otrzymać mandat, a najistotniejszym wśród nich jest mandat za nieopłacenie wjazdu do strefy czystego powietrza. Obecnie wjazd do strefy ULEZ bez uiszczenia opłaty stanowi 8 proc. wszystkich wykroczeń. Z kolei 19 proc. mandatów wystawianych jest za naruszenia związane z innymi opłatami drogowymi.

[Polityka krajowa] wspiera m.in. strefy czystego powietrza, Ulez i inne strategie dotyczące redukcji emisji. I właśnie dlatego nastąpił duży wzrost w nakładaniu na kierowców mandatów, w celu egzekwowania tej polityki – tłumaczy Russell Hamblin-Boone z CEA. Ale też dodaje: – Ludzie dali sobie przyzwolenie na bezkarne działanie. Zachowania antyspołeczne ulegają normalizacji i codziennie widzimy działania samolubne. Kierowcy nie przestrzegają przepisów, parkują, gdzie chcą i ignorują przepisy ruchu drogowego.

Teksty tygodnia

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Rzeka czy szambo? Zanieczyszczona rzeka Roding w Londynie

Londyn słynie nie tylko z zachwycających zabytków i ciekawego klimatu, ale również ze szczurów na ulicach i śmieci. Do tego ostatnio dołączyły się wyniki badań wód.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie