Kierowcy w UK masowo odmawiają płacenia mandatów

Najnowsze dane zebrane przez stowarzyszenie the Civil Enforcement Association pokazują, że kierowcy w Wielkiej Brytanii masowo odmawiają płacenia mandatów za wykroczenia dotyczące parkowania lub nieprzepisowej jazdy po mieście. Komornicy zajmujący się ściąganiem należności mówią wprost, że kierowcy otwarcie i celowo ignorują nałożone na nich kary.

Kierowcy w UK popełniają wykroczenia i nie chcą płacić kar

Dane zebrane przez stowarzyszenie the Civil Enforcement Association pokazują, że w ostatnim roku do organów egzekwowania prawa trafiły aż cztery miliony spraw w związku z niezapłaconymi mandatami karnymi za wykroczenia drogowe. To znacznie więcej niż w roku poprzednim, gdzie takich spraw było 2,4 mln i aż dwukrotnie więcej niż w czasie pandemii, w latach 2019–2020, gdzie takich spraw zarejestrowano 1,9 mln. Eksperci zaznaczają, że tak znaczny wzrost nieopłaconych mandatów to przede wszystkim efekt wprowadzenia stref czystego powietrza i kar dla kierowców, którzy nie płacą za możliwość poruszania się po mieście. Ale też komornicy, którzy zajmują się ściganiem należności twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku lat w sposób widoczny zmieniła się mentalność wielu kierowców. Ci uznali, że płacić za pewne rzeczy po prostu nie będą.

Kar za wykroczenia drogowe jest coraz więcej

Jeszcze 10 lat temu ponad 80 proc. mandatów za drobne wykroczenia dla kierowców poruszających się po mieście dotyczyło parkowania. Ale od 2022 r. liczba mandatów za złe parkowanie stanowi już mniej niż połowę wszystkich kar nakładanych na kierowców. W ciągu ostatnich kilku lat przybyło bowiem przewinień, za które można otrzymać mandat, a najistotniejszym wśród nich jest mandat za nieopłacenie wjazdu do strefy czystego powietrza. Obecnie wjazd do strefy ULEZ bez uiszczenia opłaty stanowi 8 proc. wszystkich wykroczeń. Z kolei 19 proc. mandatów wystawianych jest za naruszenia związane z innymi opłatami drogowymi.

[Polityka krajowa] wspiera m.in. strefy czystego powietrza, Ulez i inne strategie dotyczące redukcji emisji. I właśnie dlatego nastąpił duży wzrost w nakładaniu na kierowców mandatów, w celu egzekwowania tej polityki – tłumaczy Russell Hamblin-Boone z CEA. Ale też dodaje: – Ludzie dali sobie przyzwolenie na bezkarne działanie. Zachowania antyspołeczne ulegają normalizacji i codziennie widzimy działania samolubne. Kierowcy nie przestrzegają przepisów, parkują, gdzie chcą i ignorują przepisy ruchu drogowego.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Koniec z deportacją imigrantów z UE czekających na status zasiedlenia?

Home Office zabrania imigrantom z UE - wciąż czekającym na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia - krótkiego wyjazdu za granicę.

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Inflacja w UK w październiku 2024 znów poszła w górę

We październiku 2024 inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu 2,3 proc., zwiększając presję na opóźnienie dalszych obniżek stóp procentowych. Indeks CPI znajduje się powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii ustalonego na poziomie równych 2 proc.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie