piątek, 20 września, 2024

Kierowcy w UK masowo odmawiają płacenia mandatów

Najnowsze dane zebrane przez stowarzyszenie the Civil Enforcement Association pokazują, że kierowcy w Wielkiej Brytanii masowo odmawiają płacenia mandatów za wykroczenia dotyczące parkowania lub nieprzepisowej jazdy po mieście. Komornicy zajmujący się ściąganiem należności mówią wprost, że kierowcy otwarcie i celowo ignorują nałożone na nich kary.

Kierowcy w UK popełniają wykroczenia i nie chcą płacić kar

Dane zebrane przez stowarzyszenie the Civil Enforcement Association pokazują, że w ostatnim roku do organów egzekwowania prawa trafiły aż cztery miliony spraw w związku z niezapłaconymi mandatami karnymi za wykroczenia drogowe. To znacznie więcej niż w roku poprzednim, gdzie takich spraw było 2,4 mln i aż dwukrotnie więcej niż w czasie pandemii, w latach 2019–2020, gdzie takich spraw zarejestrowano 1,9 mln. Eksperci zaznaczają, że tak znaczny wzrost nieopłaconych mandatów to przede wszystkim efekt wprowadzenia stref czystego powietrza i kar dla kierowców, którzy nie płacą za możliwość poruszania się po mieście. Ale też komornicy, którzy zajmują się ściganiem należności twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku lat w sposób widoczny zmieniła się mentalność wielu kierowców. Ci uznali, że płacić za pewne rzeczy po prostu nie będą.

Kar za wykroczenia drogowe jest coraz więcej

Jeszcze 10 lat temu ponad 80 proc. mandatów za drobne wykroczenia dla kierowców poruszających się po mieście dotyczyło parkowania. Ale od 2022 r. liczba mandatów za złe parkowanie stanowi już mniej niż połowę wszystkich kar nakładanych na kierowców. W ciągu ostatnich kilku lat przybyło bowiem przewinień, za które można otrzymać mandat, a najistotniejszym wśród nich jest mandat za nieopłacenie wjazdu do strefy czystego powietrza. Obecnie wjazd do strefy ULEZ bez uiszczenia opłaty stanowi 8 proc. wszystkich wykroczeń. Z kolei 19 proc. mandatów wystawianych jest za naruszenia związane z innymi opłatami drogowymi.

[Polityka krajowa] wspiera m.in. strefy czystego powietrza, Ulez i inne strategie dotyczące redukcji emisji. I właśnie dlatego nastąpił duży wzrost w nakładaniu na kierowców mandatów, w celu egzekwowania tej polityki – tłumaczy Russell Hamblin-Boone z CEA. Ale też dodaje: – Ludzie dali sobie przyzwolenie na bezkarne działanie. Zachowania antyspołeczne ulegają normalizacji i codziennie widzimy działania samolubne. Kierowcy nie przestrzegają przepisów, parkują, gdzie chcą i ignorują przepisy ruchu drogowego.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?