Kłopoty z dostępnością leków w brytyjskich aptekach

Prawie połowa dorosłych w Wielkiej Brytanii ma problemy z otrzymaniem leków na receptę z powodu niedoborów w aptekach. Co jest powodem takiej sytuacji? Najwięcej osób wskazuje na wyjścia UK ze struktur unijnych.

Aż 49% ankietowanych stwierdziło, że miało problemy ze zrealizowaniem przepisanej przez lekarza recepty w ciągu ostatnich dwóch lat, a więc w okresie, w którym problemy z dostawami gwałtownie się nasiliły, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Niedobory leków są tak poważne, że jeden na dwunastu Brytyjczyków nie był w stanie znaleźć potrzebnego im leku, mimo że pytał w wielu aptekach.

Badanie przeprowadzone przez Opinium dla British Generic Manufacturers Association (BGMA) wśród 2028 osób reprezentatywnych dla brytyjskiej populacji, wykazało kilka interesujących faktów. Jedna na dwanaście osób (8%) całkowicie zrezygnowała z zażycia danego preparatu, ponieważ nie udało się jej go kupić. 31% respondentów stwierdziło, że potrzebny im lek był niedostępny w ich aptece. Z kolei 23% aptek nie miało wystarczającej ilości leków, aby zaspokoić potrzeby chorych.

Dlaczego w UK brakuje leków?

Na pytanie, dlaczego niedobory są tak powszechne, więcej osób wskazało problemy związane z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię (36%) niż inflację (33%) lub globalne konflikty i polityczną niestabilność (26%).

– Niedobory są głęboko niepokojące dla zdrowia fizycznego pacjentów, obok stresu związanego z brakiem pewności, czy niezbędny lek będzie dostępny – komentuje Mark Samuels, dyrektor generalny BGMA, jak cytujemy za „Guardianem”. – Kilka czynników przyczynia się do problemu, a Brexit jest jednym z nich. Leki produkowane tutaj nie mogą być eksportowane do Europy, ale te produkowane na kontynencie mogą być sprowadzane tutaj. Nie daje to żadnej zachęty do zwiększania zdolności produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, co mogłoby pomóc w walce z niedoborami – podsumowuje.

Jakich leków brakuje na Wyspach?

Liczba leków, których brakuje, gwałtownie wzrosła od początku 2022. W styczniu 2022 takich preparatów było 52, a w tym miesiącu ich liczba wzrosła do 100. W październiku 2023 odnotowano rekordową liczbę brakujących leków – 111. Ponieważ problemy z dostawami leków są zjawiskiem globalnym, niektóre niedobory w Wielkiej Brytanii nie zakończą się do przyszłego roku. Spośród 87 leków generycznych, których znalezienie jest trudne lub niemożliwe, 34 brakuje od ponad sześciu miesięcy, a 23 od ponad roku.

NHS Business Services Authority wydała cztery zawiadomienia o „protokole poważnych niedoborów” tylko w zeszłym miesiącu. Dwa dotyczą klarytromycyny, antybiotyku stosowanego w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie płuc, zapalenie tkanki łącznej i infekcje ucha.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

DWP wypłaca „hardship payment” osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej

Jeśli świadczenia otrzymywane w ramach Universal Credit zostanie zmniejszony z powodu jakichś sankcji lub kary za oszustwo, można ubiegać się o świadczenie z tytułu trudnej sytuacji ("hardship payment").

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie