Kolejny bezmyślny „challenge” zabija nastolatki. Dlaczego stanowi śmiertelną pułapkę?

Eksperci ostrzegają – wśród nastolatków pojawił się nowy trend, który może stanowić śmiertelną pułapkę. Chodzi o przyjmowanie dużej ilości środków na alergię, by wywołać halucynacje.

„Challenge”, który zabija

W sieci raz po raz pojawiają się nowe „challenges”, w których biorą udział setki tysięcy nastolatków na całym świecie. „Wyzwaniami” i ich przebiegiem młodzi ludzie często dzielą się na platformie Tik Tok, ale nie są od nich wolne także inne media społecznościowe. Niestety, historia wciąż zatacza koło i co jakiś czas na skutek „challenge'ów” dochodzi do ogromnych tragedii. Nie inaczej jest teraz, gdy dwoje nastolatków zmarło po przyjęciu dużych ilości leków przeciwhistaminowych. Dla wywołania u siebie halucynacji. 

„The Benadryl Challenge” – na czym polega?

Ten funkcjonujący pod angielską nazwą „The Benadryl Challenge” polega na połknięciu znacznej ilości leków przeciwhistaminowych w celu wywołania halucynacji. Nazwa „challeng'u” wywodzi się właśnie od nazwy leku – „Benadryl”, który jest popularnym środkiem na alergię zawierającym 25 mg difenhydraminy. Lek przyjęty w zbyt dużej dawce może wywołać halucynacje, ale może też doprowadzić do drgawek, niewydolności serca, udaru mózgu czy w ogóle uszkodzenia mózgu. Lekarze już mówią, że  nowy, idiotyczny „challenge”, który zawładnął mediami społecznościowymi, jest „śmiertelną pułapką”, a farmaceuci wzywają do pilniejszego kontrolowania mediów społecznościowych w celu zapobiegnięcia kolejnym tragediom związanym z tym „niepokojącym” wyzwaniem.  

13-latek zaczął umierać na oczach kolegów

Najnowsza tragedia związana jest z 13-letnim Jacobem Stevensem z Ohio, który zmarł na skutek „challenge'u” 12 kwietnia. Chłopak przedawkował Benadryl, gdy brał udział w wyzwaniu w otoczeniu swoich kolegów. Nastolatkowie towarzyszyli mu w tym „challenge'u” i z całego zdarzenia kręcili relację wideo, gdy nagle okazało się, że chłopak doznał drgawek i zaczął tracić przytomność. Jacob Stevens został błyskawicznie przewieziony do szpitala i został podłączony do respiratora. Niestety jednak po sześciu dniach chłopak doznał śmierci mózgu. 

– To śmiertelna pułapka, jeśli mam być szczera, a ostatnia tragedia jest tego przykładem. To ostrzeżenie dla rodziców, dzieci i wszystkich ludzi. Nie próbujcie tego. Przyjęcie leku w zbyt dużej dawce może oczywiście wywołać szereg objawów, od problemów z sercem, po drgawki, a nawet, jak widzimy, śmierć – powiedziała lekarka Dr Jen Caudle. 

 

 

 

Czy da się zapobiec kolejnym tragediom?

W następstwie tej tragedii, rodzina Jacoba rozpoczęła kampanię w celu wymuszenia zmian w prawie. Zrozpaczeni rodzice zaapelowali do polityków o przyjęcie radykalniejszych przepisów – zarówno w prawie farmaceutycznym, jak i internetowym, które na przykład ograniczyłyby możliwość kupowania przez dzieci leków bez recepty i wprowadziłyby ograniczenia wiekowe w zakresie zakładania kont w mediach społecznościowych.  

„Wyzwanie Benadryl. To nie może więcej zabierać nam naszych dzieci lub umieszczać je w szpitalu. Nie pozwólcie, by to zabrało z tego świata więcej dzieci… Nie chcę, aby jakakolwiek rodzina przechodziła przez to, przez co my teraz przechodzimy” – napisała w mediach społecznościowych ciocia chłopca (post jednak został później usunięty).

W sprawie głos zabrała także Dr Leyla Hannbeck, dyrektor generalna Association of Independent Multiple Pharmacies. – Te wyzwania związane z lekami w mediach społecznościowych są bardzo niepokojące. Nie po raz pierwszy wyzwanie związane z lekami dostępnymi bez recepty doprowadziło do poważnych obrażeń i śmierci – powiedziała i wezwała właścicieli mediów społecznościowych do „podjęcia kroków w celu skutecznego monitorowania” wszelkich viralowych wideo. 

Challenge prowadzą do ogromnych tragedii

Niestety na całym świecie „wyzwania” prowadzą do ogromnych tragedii. Dokładnie rok temu Wielka Brytania żyła sprawą 12-letniego Archie'go Battersbee, który zapadł w śpiączkę po wzięciu udziału „blackout challenge” na TikToku. „Challenge” ten polegał na niebezpiecznym podduszaniu się, aż do utraty przytomności. „Wyzwanie” podjęło w ostatnim czasie wielu młodych ludzi na całym świecie, a udowodniono, że w jego wyniku zmarło przynajmniej siedmioro dzieci.

W przypadku Archie'go Battersbee, w wyniku odcięcia dopływu tlenu do mózgu przez ponad trzy minuty, doszło do uszkodzenia tego narządu i tzw. śmierci pnia mózgu. Na dalszym etapie chłopiec było już tylko sztucznie podtrzymywany przy życiu.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

HMRC potwierdziło wypłatę 301 funtów milionowi mieszkańców Wysp. Kto dostanie pieniądze?

Oto najlepiej płatne zawody w UK, które nie wymagają dyplomu

Ryanair ostrzega podróżnych, którzy mają zaplanowane loty w tym tygodniu

Teksty tygodnia

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie