Koszty pogrzebu w UK rosną. Ile trzeba zapłacić za ostatnie pożegnanie?

Pogrzeb w UK staje się coraz droższy. Niestety, jak wynika z ostatnich analiz „koszty umierania” w UK, sięgają rekordowych poziomów.

Średni koszt podstawowego pogrzebu na terenie Wielkiej Brytanii wzrósł o 3,5% w ciągu roku. Przeciętnie oznacza to wydatek w wysokości 4285 funtów.

- Advertisement -

Tym samym koszt zwyczajnego pogrzeby osiągnął „najwyższy poziom wszech czasów”, według SunLife, firmy ubezpieczeniowej, która monitoruje koszty pogrzebów na Wyspie od dwóch dekad.

Ile kosztuje pogrzeb w Wielkiej Brytanii?

Przypomnijmy, że w czasie pandemii zaobserwowano spadek kosztów prostego pogrzebu. Jednak od tego czasu koszty znów idą w górę. Koszt podstawowego pogrzebu z 2024 przewyższył rekordową stawkę z 2020 roku. Nowy rekord oznacza, że ​​koszt prostego pogrzebu wzrósł o 134% w przeciągu 21 lat. W 2004 roku oznaczało to wydatek na poziomie 1835 funtów. Dla porównania inflacja w tym czasie wzrosła tylko o 75%.

Z kolei średni całkowity „koszt umierania” – obejmujący pogrzeb plus honoraria zawodowe i stypę – również osiągnął najwyższy poziom w historii. Wynosi on obecnie aż 9797 funtów, po wzroście o 1,4%, który miał miejsce zeszłym roku.

Dodajmy również, iż kremacja (direct cremation) również podrożała. Koszty w tym przypadku sięgają 1597 funtów. To wzrost na poziomie 7%. Dodajmy, iż ceny pogrzebu i kremacji rosną szybciej, niż brytyjska inflacja.

Gdzie za pogrzeb zapłacimy najmniej?

Średnio najwięcej w związku z pogrzebem zapłacimy w Londynie. W brytyjskiej stolicy koszt ten sięgnie 5449 funtów (wzrost na poziomie 5.4%). Jednak nie wszędzie w Wielkiej Brytanii ceny w tym zakresie szły w górę. Spadki cen odnotowano w Walii, Yorkshire i Humber oraz południowo-zachodniej Anglii.

Z kolei Irlandia Północna pozostaje najtańszym miejscem do umierania w UK. Średni koszt pogrzebu wynosi tam 3441 funtów. Dodajmy, iż różnica między najtańszym a najdroższym regionem wynosi aż 58%.

Jak ludzie radzą sobie z rosnącymi cenami?

Wiele rodzin z ograniczonymi środkami finansowymi ma problemy z tak znaczącym wydatkiem. Według ustaleń SunLife rośnie liczba osób, które musiały skorzystać z oszczędności lub pożyczyć od przyjaciela, lub krewnego, aby móc pokryć koszty pogrzebu, stale rośnie.

W zeszłym roku 6%, z tych, które wskazały na znaczne problemy finansowe przy płaceniu za pogrzeb, skorzystała z crowdfundingu, aby pomóc w pokryciu kosztów. W 2023 roku ten odsetek był dwa razy mniejszy i wynosił 3%.

Opracowano na podstawie: www.sunlife.co.uk/over-50-life-insurance/funeral-costs/

Teksty tygodnia

Brytyjska flaga w szkole. Kolejni uczniowie ukarani za noszenie symboli narodowych

W Wielkiej Brytanii wciąż głośno o sprawie 12-latki ukaranej za założenie sukienki z motywem brytyjskiej flagi na szkolną imprezę. Teraz pojawiły się doniesienia, że uczniowie innej szkoły również ponieśli konsekwencje za noszenie narodowej flagi podczas szkolnego święta kultury.

Licencja TV. Miliony ludzi może dostać ją za darmo w kilka minut

Licencja telewizyjna jest wymagana, jeśli oglądasz lub nagrywasz programy na telewizorze, komputerze bądź innym urządzeniu. Jej koszt to obecnie 174,50 funta rocznie, a w przypadku telewizora czarno-białego – 58,50 funta. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób w Wielkiej Brytanii może uzyskać ją za darmo – i to w zaledwie kilka minut.

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Ostrzeżenie dla klientów Tesco przed tymi produktami

Popularny supermarket w trybie pilnym wycofuje ze sprzedaży trzy produkty lunchowe z powodu obaw, że mogą zawierać salmonellę.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie