Kryzys wokół niebezpiecznych budynków szkolnych. Rząd nie ma sobie nic do zarzucenia

Choć w całej Anglii, na skutek poważnych zagrożeń konstrukcyjnych, zamknięto ponad 100 szkół, to rząd Rishiego Sunaka nie ma sobie nic w tym względzie do zarzucenia. Premier wprost powiedział w mediach, że nie jest winny kryzysowi związanemu z RAAC. Pomimo tego, że osobiście oskarżył go o to były wysoki rangą urzędnik ministerstwa edukacji.

Kryzys wokół budynków szkolnych w UK – kto o tym wiedział?

Z początkiem tygodnia Jonathan Slater, czyli były wysoki rangą urzędnik w Ministerstwie Edukacji ujawnił, że Rishi Sunak zbagatelizował problem zagrożeń konstrukcyjnych dla budynków szkolnych w UK. Slater poinformował na łamach programu „Today” na antenie BBC Radio 4, że Sunak, sprawujący w latach 2020 – 2022 funkcję Kanclerza Skarbu, został powiadomiony o betonowej, tykającej bombie zegarowej. O licznych budynkach szkolnych i innych budynkach użyteczności publicznej grożących zawalaniem z uwagi na przestarzały materiał konstrukcyjny, jakim jest wzmocniony beton komórkowy. A przypomnijmy, że ta alternatywna forma dla tradycyjnego betonu (RAAC) była w latach 60.–90. XX w. popularnym materiałem budulcowym ze względu na swoją niższą cenę.

Slater ujawnił, że Sunak, jako ówczesny Kanclerz Skarbu, zbagatelizował apele ekspertów o przyznanie środków na remont ok. 300–400 szkół rocznie. Ministerstwo Skarbu wygospodarowało początkowo fundusze na remont 100 szkół rocznie. Później natomiast liczbę tę w ogóle zmniejszono o połowę – do 50 szkół rocznie.

Rishi Sunak broni się przed zarzutami w związku z RAAC

Rishi Sunak szybko odniósł się do tych zarzutów. Premier stwierdził, że nie można go winić za nieprzeprowadzenie wystarczającej liczby remontów. Jednocześnie zaznaczył, że jako Kanclerz Skarbu zapowiedział program odbudowy 500 szkół w ciągu 10 lat, co odpowiada 50 szkołom rocznie. – Jeśli spojrzeć na to, co robiliśmy przez poprzednią dekadę, to jest to całkowicie w zgodzie z tym, co zawsze robiliśmy – podsumował.

Opozycja krytykuje Partię Konserwatywną za kryzys

Suchej nitki na rządzie w sprawie obecnego kryzysu nie zostawia na torysach opozycja. Lider laburzystów Keir Starmer powiedział, że cała sytuacja zakrawa o farsę. – Rząd się nie przygotował. Premier ponosi tu odpowiedzialność za niektóre kluczowe decyzje. Zamiast wyjść dzisiaj i powiedzieć: 'W ten sposób naprawimy problem, który znacznie pogorszyliśmy’, członkowie gabinetu próbują zrzucić winę na innych ludzi, na ludzi w swoich własnych zespołach i chcą zasadniczo powiedzieć: 'przerzućcie odpowiedzialność na kogokolwiek, byle nie na rząd’.

Polityki rządu broni także Minister Edukacji Gillian Keegan. Minister poinformowała, że od 2015 roku wydatki rządu na infrastrukturę sięgnęły 15 mld funtów. Keegan wyjaśniła także, że problem tzw. kruchego betonu może dotyczyć 1 proc. szkół w Anglii. Z kolei Ministerstwo Edukacji już wkrótce opublikuje pełną listę szkół, których budynki mogą mieć zagrożenia konstrukcyjne.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę

Horoskop na wrzesień 2023 dla czytelników “Polish Express”

Teksty tygodnia

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie