Kupno domu w Anglii to przywilej tylko dla najbogatszych

Jak zła jest sytuacja na rynku nieruchomości na Wyspie? Kupno domu to przywilej zarezerwowany tylko dla najbogatszych. Jak wynika z oficjalnych danych udostępnionych przez Office for National Statistics, jedynie 10% najbardziej majętnych gospodarstw domowych może sobie pozwolić pod względem finansowym na nabycie nieruchomości w Anglii.

Oficjalne dane ONS obnażają prawdę o rynku nieruchomości w Anglii. Jak się okazuje, posiadanie własnego domu jest w dzisiejszych czasach przywilejem, na który stać jedynie najbogatszych.

- Advertisement -

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii rosły od dziesięcioleci w znacznie szybszym tempie, niż wynagrodzenia. W raporcie przygotowanym przez analityków ONS czytamy, iż koszt zakupu domu jest „nieosiągalny” w każdej części Wielkiej Brytanii z wyjątkiem Irlandii Północnej.

Kogo stać na dom w UK?

Potrzeba aż 8,6 średniego rocznego dochodu rozporządzalnego danego gospodarstwa domowego w Anglii, wynoszącego 35 000 funtów w skali roku, aby pozwolić sobie na kupno przeciętnego domu. Taka nieruchomość była warta 298 000 funtów w zeszłym roku. Aby umieścić tę statystykę w odpowiedniej perspektywie, trzeba zaznaczyć, że w 1999 roku wskaźnik ten był aż dwukrotnie mniejszy.

Jak wygląda sytuacja w innych regionach UK? W Walii, aby kupić przeciętny dom potrzeba aż 5,8 rocznych budżetów rozporządzalnych danej rodziny, w Szkocji 5,6, a równe 5 w Irlandii Północnej. Jedynie na terenie brytyjskiego „Éire” przeciętna nieruchomość pozostaje dostępna dla większości gospodarstw domowych. Dodajmy, iż ONS określa, że kupno domu jest dostępne, w sytuacji gdy na nieruchomość nie wydamy więcej, niż pięcioletni lokalny średni dochód gospodarstwa domowego.

Na tej podstawie stwierdzono, że jedynie gospodarstwa domowe z dochodem rozporządzalnym wynoszącym co najmniej 69 677 funtów – co plasuje je w górnych 10% w Anglii – mogą być uznane za zdolne do dokonania zakupu domu o przeciętnej wartości, jak czytamy na łamach „Guardiana”. W Walii odsetek ten wynosił 30%, a w Szkocji – górnych 40%.

Rynek nieruchomości tylko dla najbogatszych

Jak wygląda sytuacja w brytyjskiej stolicy? Pod tym względem Londyn to, jak wiadomo, inny świat. Ceny londyńskich domów wzrosły najbardziej w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak bardzo? Część bogatszych gospodarstw domowych z górnych 10%, dysponujących dochodem na poziomie co najmniej 89 901 funtów nie byłoby w stanie pozwolić sobie na kupno nieruchomość w przeciętnej cenie w stolicy.

W 2023 roku średnia cena domu w Londynie sięgnęła około 530 000 funtów, co odpowiada 14,1 latom przeciętnego dochodu wypracowywanego wspólnie, w ramach jednego gospodarstwa domowego. Dla osób z górnych 10% najlepiej zarabiających zakup takiej nieruchomości zająłby 5,9 roku, podczas gdy dla osób z 10% najgorzej zarabiających – 34,7 roku.

Teksty tygodnia

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Na lotnisku w UK rozbił się samolot. Zamienił się w kulę ognia

Po starcie z lotniska London Southend rozbił się samolot. Świadkowie mówią, że po zderzeniu z ziemią maszyna zamieniła się w „kulę ognia”.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie