piątek, 20 września, 2024

Landlordzi zostaną zmuszeni do natychmiastowego usuwania wilgoci i pleśni

Rezydenci mieszkań socjalnych już wkrótce mogą się spodziewać daleko idących, korzystnych zmian w prawie. Landlordzi zostaną zmuszeni do natychmiastowego działania, jeśli w lokalach socjalnych pojawi się wilgoć i pleśń. Albo inne, potencjalnie niebezpieczne czynniki.

Landlordzi wezmą odpowiedzialność za zdrowie i życie najemców

Towarzystwa mieszkaniowe, które są odpowiedzialne za utrzymanie mieszkań socjalnych, nie będą już mogły w nieskończoność ignorować zgłaszanych przez lokatorów uwag dotyczących panujących w nich warunków. A chodzi tu przede wszystkim o powszechną w brytyjskich mieszkaniach pleśń. Zgodnie z nowymi założeniami rządu, które właśnie przeszły społeczne konsultacje, landlordzi mają zostać zmuszeni do natychmiastowego działania w przypadku pojawienia się w mieszkaniach okoliczności potencjalnie zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców. Nowe przepisy mają zmusić tzw. „socjalnych” landlordów do zweryfikowania zagrożeń w ciągu 14 dni od ich zgłoszenia. A także do rozpoczęcia stosownych napraw w ciągu kolejnych siedmiu dni od momentu ustalenia problemu. Z kolei w przypadkach nagłych landlordzi zostaną zmuszeni do działania w przeciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia problemu.

Nowe prawo, funkcjonujące pod roboczym tytułem Awaab’s Law, przewiduje surowe kary dla towarzystw mieszkaniowych, które nie będą w porę reagować na problemy zgłaszane przez lokatorów mieszkań socjalnych. W razie niedotrzymania terminów, landlordzi mogą stanąć przed sądem.

Zmiany w prawie mieszkaniowym to efekt tragedii

Zmiany w prawie mieszkaniowym, znane jako Awaab’s Law, to efekt tragedii, jaka trzy lata temu spotkała rodzinę w Rochdale. To właśnie wówczas, na skutek długotrwałej ekspozycji na pleśń i grzyb w mieszkaniu socjalnym, zmarł 2-letni chłopiec Awaab Ishak. Ojciec Awaaba od samego początku apelował, aby landlordzi zaczęli słuchać swoich najemców. A teraz ma nadzieję, że ustawodawstwo zaproponowane na cześć jego syna zapobiegnie kolejnym tragediom. – Mamy nadzieję, że prawo Awaaba uchroni inne rodziny przed cierpieniem, przez które przeszliśmy my. Właściciele muszą słuchać obaw swoich najemców. I my popieramy te propozycje – zaznaczył Faisal Abdullah.

W sprawie przygotowywanych przepisów wypowiedział się też Michael Gove. – Dziś zajmujemy się bardziej zdecydowanymi działaniami przeciwko właścicielom lokali socjalnych. Landlordom, którzy zdecydowanie zbyt długo nie traktowali poważnie swoich podstawowych obowiązków. Zmusimy ich do naprawy domów w nowych, ściśle określonych terminach. I podejmiemy natychmiastowe działania, aby uporać się z niebezpieczną wilgocią i pleśnią. By zapobiec przyszłym tragediom – zapowiedział szef Departamentu ds. wyrównywania szans, mieszkalnictwa i społeczności.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?